Dressing - schita, materiale, unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Violet_blue
    Incepator
    • 17.nov.2006
    • 21

    #61
    Dvs. nu sunteti in Bucuresti?

    Comentariu

    • Mina
      Living Legend
      • 24.iun.2006
      • 1106

      #62
      Va trimit pe privat un numar de tel de-al unui prieten din bucuresti, puteti lua legatura cu el.

      Comentariu

      • Violet_blue
        Incepator
        • 17.nov.2006
        • 21

        #63
        Multumesc mult!

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1106

          #64
          Nu, nu sunt din bucuresti, mult,mult mai departe! Maramures

          Comentariu

          • Violet_blue
            Incepator
            • 17.nov.2006
            • 21

            #65

            Comentariu

            • vis-a-vis
              Incepator
              • 22.mar.2006
              • 28

              #66
              Postat în original de Mina
              Acum, eu mai consider si ca denumirea de dressing este mult prea pretentioasa pt. un dulap cu usi glisante, dar sa termin cu off-topicul, mie personal imi plac usile glisante (nu cele pliante), in plus daca dulapul este bine compartimentat nu este nevoie sa ai tot spatiul disponibil, deschizi doar unde ai nevoie si ce?!? la usile pliante (pe care trebuie sa le faci mai inguste, deci nu castigi mare lucru) ai acces mai bun la interior ? nu prea cred!
              Vis-a-vis, de ce considerati ca sunt mai fiabile usile pliante???
              Raspunul este exact in mesajul de mai jos

              Postat în original de Mina
              La ramele de aluminiu este mai complicat montajul , trebuie si sa aveti mai multe scule (printre care si un circular unghiular foarte precis), probleme care pot aparea....hmmmmm, sa nu va iasa usile in vinclu (adica la 90 de grade perfect) asta inseamna ca nu vor glisa cum trebuie, reglajele sunt complicate........mult prea multe probleme ar mplica un sistem pe rama de aluminiu (dar sunt si cele mai bune).
              Oricat de bine ar fi reglate, in timp se deregleaza iar un utilizator normal, nu prea stie sa le regleze din nou.
              Ramele (marginile) din pofil de aluminiu se pun pentru ca usile, avand punct de sprijin doar jos, tind sa se deformeze (sa capete burta) si astfel sa se deregleze.

              Postat în original de Violet_blue
              Usile pliabile nu imi plac deoarece se deschid in exterior si necesita mult spatiu la deschidere la fel ca si dulapul cu usi normale pe care il am acum. Tot timpul lovesc usile de usa de la intrarea in camera.
              De aceea ma intereseaza usile glisante ca se plimba in spatiul lor bine delimitat.
              De ce eu optez pentru mai multe usi pliabile inguste? Exact pentru a micsora acel spatiu de deschidere, plus ca arata si foarte bine



              Comentariu

              • valeriu ciprian
                Membru Marcant
                • 09.feb.2006
                • 895

                #67
                ajut si eu cu http://www.mch.ro/produse/dressing.php . Multa bafta.

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #68
                  Vis-a-vis, chiar asteptam interventia dvs.! Acum, ce cred eu, tine foarte mult si de gusturi, poate mie imi plac usile mari, late nu inguste si inalte (pur estetic vorbind, ce-mi place mie poate nu va place dvs.), iar sistemul de la usile pliante este tot un sistem de glisare! In plus si la acestea pot aparea probleme in timp datorita utilizarii (uneori necorespunzatoare) si clientul tot nu va sti sa le regleze nici pe acestea, + extremitatea usii pliante (adica cea ariculata) este foarte tare expusa dereglarii datorita bratului (forta-brat.....), deci tot nu mi-ati explicat de ce le considerati mai fiabile! (citatul acela se referea la realizarea usilor in sistem DIY, nu la cele facute de profesionisti).
                  Spuneati ca oricat de bine ar fi reglate usile glisante tot se deregleaza?!? Asta in conditiile in care omul da cu usa de toti peretii sau plimba dulapul prin camera! Iar despre problema cu burta.......exista solutii si pt. ea!

                  Comentariu

                  • Mina
                    Living Legend
                    • 24.iun.2006
                    • 1106

                    #69
                    A! Am studiat mai bine desenele dvs! pai acolo sunt desenate usi batante nu usi pliante! Cumva nu cunoasteti diferenta si ne contram aici degeaba?

                    Comentariu

                    • vis-a-vis
                      Incepator
                      • 22.mar.2006
                      • 28

                      #70
                      Se pare ca da

                      Comentariu

                      • Mina
                        Living Legend
                        • 24.iun.2006
                        • 1106

                        #71
                        pai atunci....................

                        Comentariu

                        • mx81
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2006
                          • 322

                          #72
                          Dressing = CAMERA in care sunt montate dispozitive de depozitare a imbracamintii . Tot ce s-a discutat se refera la un amarit de sifonier (dulap pina la urma ) . Compartimentat ingenios si cu usi smechere dar ramine dulap .

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #73
                            VISE

                            Postat în original de mx81
                            Dressing = CAMERA in care sunt montate dispozitive de depozitare a imbracamintii . Tot ce s-a discutat se refera la un amarit de sifonier (dulap pina la urma ) . Compartimentat ingenios si cu usi smechere dar ramine dulap .
                            As mai adauga: camera in care se pot calca rufele, se poate amplasa o masina de spalat, se poate amplasa si o canapea iar schimbatul zilnic se desfasoara de minune in DRESING.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • vis-a-vis
                              Incepator
                              • 22.mar.2006
                              • 28

                              #74
                              In DEx avem: DRESSING s.n. Sos rece pe bazã de vinegretã sau maionezã, folosit pentru asezonarea salatelor; engl. dressing.
                              ...asta daca vrem scrupulosi.

                              Intradevar, cuvantul dressing e mult prea pretentios pentru dulapul cu usi fie ele, glisante, pliante sau batante.
                              Eu raman la parerea mea ca mai multe usi inguste si "batante" sunt cele mai fiabile si estetice...

                              Comentariu

                              • mx81
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2006
                                • 322

                                #75
                                In tarile de unde am copiat cuvintul asa este . Multumesc pentru precizare .

                                Comentariu

                                Procesare...