Izolare mobila de flacara aragazului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucianc
    Incepator
    • 22.mai.2019
    • 5

    Izolare mobila de flacara aragazului

    Buna ziua!
    Sunt nou aici, si dupa ce m-am uitat prin topicurile care ating subiectul asta si nu am gasit un raspuns, m-am hotarat sa fac un topic nou.
    Stau in chirie, si pentru ca folosesc mult aragazul trebuie sa incerc sa izolez cumva mobila de flacara acestuia.

    Nu pot inalta aragazul - ar fi prea sus si distanta pana la hota s-a micsora considerabil
    Nu pot sa il indepartez mai mult de mobila, ma opreste peretele din partea opusa (si tevile ce trec pe acolo)

    Daca folosesc ochiul mare, cand pun oala, uneori flacara ajunge destul de aproape de mobila, si se intampla ce se vede in poza.

    In trecut am incercat cu niste carton presat si folie de aluminiu alimentara, insa cu timpul cartonul s-a copt, si a inceput sa fumege.

    Ce imi recomandati? E nevoie si de protectie la flacara, nu doar la caldura mare...
    La ce m-am gandit (dupa ce am tot cautat pe internet):
    - sa lipesc niste Isoplan 750 de mobila si pe deasupra sa pun o tabla zincata de 0.3 (sau alta dimensiune)...
    - sa iau vermiculita si sa o tai (sa fie mai subtire ~ 1- 1,5 cm) si cumva sa o lipesc de mobila

    Multumesc
    Lucian
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #2
    intai inalta hota

    Comentariu

    • lucianc
      Incepator
      • 22.mai.2019
      • 5

      #3
      nu pot... e incastrata in mobila de deasupra si mobila e pana in tavan

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Este clar ca aragazul nu e ok montat asa langa mobilier. Nu poti sa maresti spatiul dintre el si mobilier, eventual sa adaugi un corp intermediar sub cota flacarii, macar sa il folosesti la depozitare.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • lucianc
          Incepator
          • 22.mai.2019
          • 5

          #5
          Nu prea am loc sa mai adaug inca un corp.. ala e spatiul...2 cm... Maine merg sa cumpar tabla zingata, si sa gasesc ceva izolator (isoplan etc) si o sa pun o poza cu rezultatul final.

          Comentariu

          • lucianc
            Incepator
            • 22.mai.2019
            • 5

            #6
            UPDATE:
            Am rezolvat (zic eu ) cu tabla zincata de 0.35 mm.
            Asta e opera de arta rezultata:

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Era mai simplu sa inaltati aragazul la cota corpului de mobilier.
              Exista suporti care permit inaltarea aragazului

              Comentariu

              Procesare...