Design mobila apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • motorist
    Incepator
    • 07.dec.2009
    • 1

    Design mobila apartament

    Buna ziua.
    Am achizitionat de curand un apartament si, in timp ce meseriasii se vor ocupa de decopertari, gleturi etc, ma gandesc sa ma consult cu voi asupra mobilei.
    Pe scurt, situatia e cam asa:
    1. in bucatarie, pe un perete de 310 ml, vreau sa includ masina de spalat rufe, masina de spalat vase, cuptor incorporabil, cuptor cu microunde incorporabil, plita si, bineinteles, chiuveta. Singura limitar este data de existenta, in colt, catre peretele exterior, a tevilor de la incalzirea comuna, dar a tevii de gaz, pe care as vrea cumva sa le maschez cu un corp de mobila, subtire, inalt si nu prea adanc. Am insa o temere: cat de aproape de peretele exterior neizolat al blocului vechi de 30 de ani sa pun mobila fara a aparea mucegai sau condens?
    Ma gandeam ca masina de spalat rufe sa o pun imediat langa coloana de alimentare cu apa si respectiv scurgere, intr-un soldat, iar deasupra ei sa pun cuptoarele. Se naste o intrebare insa: cum o pot incadra in corp, fara sa se vada si totusi fara a sgudui tot corpul cand stoarce? Daca o sprijin direct pe gresie si o masche in partea inferioara cu ”tablia” care se preinde pe picioarele celorlalte corpuri, cum dau rezistenta corpului inferior in care o montez, daca nu ii pun in partea din fata ”traverse”, astfel inca sa pot impinge / scoate masina la nevoie?
    2. in sufragerie as vrea sa pun un dressing de 4000 x 2500 x 600, cu usi glisante, insa pozitionarea usii de intrare nu imi permite, asa ca iau in calcul doua dulapuri, unul cu adancime de 500 si lungime de 900, iar dressingul de lungime 3000 mm. Nu vreau sa pun ”macarale” pentru umerase, cu bari fixe. Pe usile cred oglinzile ar fi binevenite, eventual cu un sistem ”rama”. De asemeni, in afara de canapele, fotolii etc, as vrea o mobila cu lungime de 3000 mm , care sa ”inconjoare” televizorul . Nu ceva care sa umple peretele, ci elegant si de efect, neaparat cu ceva usi de sticla.
    3. in domitorul matrimonial as opta pemtru un pat de 1600 x 2000, fara noptiere, dar cu un spatiu de depozitare la tablia unde sunt pernele, eventual prin latirea acesteia. O comoda cu sertare si / sau usi, cu latime de 1600 si inaltime pe care inca nu am sabilit-o ar completa peisajul. Pentru echivalentul biroului, as opta pentru un mobilier care sa fie paralel cu latura lunga a patului, cu adancime de 400-450 mm si lungime de 2000-2500, eventual cu sertare la un capat.l
    4. dormitorul copiilor are nevoie de pat supraetajat, pemtru ca este solicitarea lor expresa. Ma gandeam la varianta cu paturile suprapuse in L si sib cel de sus sa fie amenajat un birou, eventual scari tip sertar care sa permita acces in pat, dar si sa asigure spatii de depozitare.

    Orice poza, idee, recomandare vis-a vis de dimensiuni, materiale, ergonomie, furnizori. este apreciata.

    Multumesc.

    PS: am ceva experienta in asamblarea mobilei (mai putin eu si mai mult cumnatul meu, chiar daca o face ca si hobby), insa orice detaliu e binevenit.

    Edit:
    asa as vedea dressingul , dar cu oglinzi






    Combinatia de culori mi se pare interesanta, desi , din considerente financiare, as merge pe fronturi din PAL (daca e o marca recomandabila pentru calitate m-ar bucura sa imi spuneti)

    Ultima editare de motorist; 06.aug.2019, 09:33.
Procesare...