Recomandare saltele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • didi
    Membru
    • 17.ian.2007
    • 114

    Recomandare saltele

    Buna!

    Am cumparat de curand o mobila pentru dormitor si as vrea sa cumpar si o saltea. As vrea sa va cer parerile in legatura cu marcile existente pe piata, cum se comporta in timp, etc.
    Am vazut ca exista pe piata diverse tipuri de saltele, cu arcuri, poliuretanice, saltele cu diferite grosimi etc.
    In plus, avem si variantele ortopedice, superortopedice, cu memorie sau cu tot felul de tratamente.
    Ma puteti ajuta sau indruma catre un produs bun si convenabil la pret?

    Va multumesc pentru raspunsuri!
    Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
    In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.
  • didi
    Membru
    • 17.ian.2007
    • 114

    #2
    Si totusi nimeni nu are nici o parere?
    Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
    In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Si eu o sa cumpar catd e curand o saltea 1400x2000 si as fi interesat de precizari de acest gen.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        NU prestige, recomand cu caldura saltelele massimo. Eu am prestige ortopedica si deja are o gramada de cusaturi desfacute (dupa 3 ani si suntem slabi !).

        Comentariu

        • pitonul
          Membru Marcant
          • 28.nov.2006
          • 828

          #5
          Postat în original de Mina
          NU prestige, recomand cu caldura saltelele massimo. Eu am prestige ortopedica si deja are o gramada de cusaturi desfacute (dupa 3 ani si suntem slabi !).
          Hi hi hi , poate nu-i de vina salteaua...
          Dar alte marci nu comentati ? Hai ca poate-mi schimb culcusul si imi iau si eu o saltea ca ma cam dor muschii...
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • didi
            Membru
            • 17.ian.2007
            • 114

            #6
            D-le Stanculescu multumesc pentru sustinere.


            D-na Mina multumesc pentru raspuns. Am mai auzit despre prestige pareri de acelasi gen. Dar de dormeo ortopedica ce spuneti?
            Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
            In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Re: recomandare saltele

              Postat în original de didi
              Buna!

              Am cumparat de curand o mobila pentru dormitor si as vrea sa cumpar si o saltea. As vrea sa va cer parerile in legatura cu marcile existente pe piata, cum se comporta in timp, etc.

              Va multumesc pentru raspunsuri!
              Nu recomand o marca anume . Trebuie sa ti cont sa fie superortopedica si suficient de ieftina sa-ti permiti sa o schimbi dupa 3-4 ani ! Nu e nici igienic sa o ti foarte mult timp ! Ar mai fi indicat sa pui si o husa speciala de protectie , o gasesti prin magazine ! Eu am luat zilele acestea o saltea MASERTTI cu arcuri hercule 160x200 . Pret 3,3 mil ( in Bucuresti ) Dupa doua nopti dormite pe ea pot sa-ti spun ca e ok .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • alina11
                Membru
                • 10.mai.2006
                • 103

                #8
                Am Domus Flex, saltea Roma 160X200. E super solida si dormi ca un ingeras pe ea.
                Cine-si ia sa aiba grija ca e foarte grea cand o intorci. Grosimea normala la alte saltele e cam pana in 20 cm. La asta grosimea e de 25 cm. .Pret cam 10 mil...
                tomorow will be better

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  De ce nu este igienic sa o ti mai mult de 3-4 ani?

                  Cred ca e putin exagerat..
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    De ce nu este igienic sa o ti mai mult de 3-4 ani?

                    Cred ca e putin exagerat..
                    NU cred ! Avind in vedere cit se tavaleste cred ca e mai sanatos sa o schimbi mai des ! Parerea mea !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de alina11
                      Am Domus Flex [...]
                      Si eu am auzit ca aceste saltele sint foarte bune, dar am auzit si ca preturile sint sus, sus, sus... Stiu de la cineva care si-a facut la ei o saltea la comanda (200x220) ca e foarte multumit de produs, dar ca a dat pe ea 2400 ron! Acesta e motivul pentru care n-am indraznit sa fac o recomandare. Eu folosesc o superortopedica "Prestige" 160x200 (430 ron la momentul cumpararii) de aprox. un an si jumatate, pina acum totul e ok. Peste inca un si jumatate am sa pot comenta post-ul Dnei Mina.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • didi
                        Membru
                        • 17.ian.2007
                        • 114

                        #12
                        Va multumesc pentru raspunsuri!
                        Cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine. Este foarte greu sa alegi ceva de calitate si la un pret rezonabil. Desi pentru un somn bun cred ca merita sa faci o investitie substantiala.
                        Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
                        In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

                        Comentariu

                        • alina11
                          Membru
                          • 10.mai.2006
                          • 103

                          #13
                          Postat în original de raduca
                          Postat în original de alina11
                          Am Domus Flex [...]
                          Si eu am auzit ca aceste saltele sint foarte bune, dar am auzit si ca preturile sint sus, sus, sus... Stiu de la cineva care si-a facut la ei o saltea la comanda (200x220) ca e foarte multumit de produs, dar ca a dat pe ea 2400 ron! Acesta e motivul pentru care n-am indraznit sa fac o recomandare. Eu folosesc o superortopedica "Prestige" 160x200 (430 ron la momentul cumpararii) de aprox. un an si jumatate, pina acum totul e ok. Peste inca un si jumatate am sa pot comenta post-ul Dnei Mina.
                          Normal ca e scumpa daca si-a facut-o la comanda. Eu m-am referit doar la saltele din comert. Totusi decat ceva la 3 mil prin care sa iasa arcurile mai bine la 10 si sa fie de calitate sau mai bine la 3 si de calitate. Doar ca eu nu am vazut inca saltea ieftina si buna.
                          tomorow will be better

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            #14
                            Cred ca ar fi utila o discutie comparativa intre structurile si materialele folosite la diversele tipuri de saltele.

                            Exista o gama variata de saltele normale, ortopedice, superortopedice etc. Calitatea si modul de comportare al unei saltele sunt impuse de structura interna si finisajul exterior (materialul fetelor). In afara structurilor pe baza de arcuri exista si saltele cu miez de poliuretan.

                            In acest fel vom cunoaste mai bine problematica alegerii unei saltele si nu neaparat dupa denumirea comerciala sau a firmei producatoare.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • didi
                              Membru
                              • 17.ian.2007
                              • 114

                              #15
                              Da d-le admin. cam asta am vrut sa fie ideea, poate asa vom afla ceva criterii de alegere a unei saltele bune. Ar fi binevenita si parerea cuiva din domeniu. Eu cel putin am petrecut ore bune pe internet pentru a afla cate ceva care sa ma ajute la achizitionarea unei saltele si sa fiu sincera sunt mai confuza decat inainte. Ar trebui sa cumpar o saltea cat mai curand, dar nu am reusit sa stabilesc cam ce sa caut.
                              Sper ca parerile colegilor de forum sa imi fie de ajutor.
                              Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
                              In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

                              Comentariu

                              Procesare...