Recomandare saltele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 890

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Recomandare saltele

    Postat în original de PROfan
    Raport preț/calitate optim. Nu sta pe gânduri. Daca ai drum pe la Mizil o poți achiziționa de la poarta fabricii cu vreo 120 lei mai ieftin.
    Ok multumesc! Am s-o cumpar chiar astazi sau maine. Din pacate cumparatul direct din fabrica pe mine nu m-ar ajuta fiindca sunt din Brasov dar oricum este bine de retinut.
    Partea interesanta este ca la magazinul unde am vazut-o mi-au spus ca daca o cumpar de la ei din stocul de magazin mi-o vand cu 508 lei dar daca n-ar fi avut-o pe stoc m-ar fi costat 557 lei ca sa mi-o comande de la fabrica adica exact la acelasi pret cat m-ar costa pe mine s-o cumpar online. Asta este politica lor de preturi din magazin.
    Ciudat ca-n ziua de azi mai poti sa gasesti marfa intr-un magazin (cu vitrina) mai ieftina decat pe internet dar mie imi convine fiindca salteaua din magazin este noua si sigilata. Ar fi culmea ca cei de la magazin sa mi-o si livreze gratis iar cei de pe internet contra cost ))))) fiindca in cazul asta chiar ajung s-o cumpar cu aproape 100 lei mai ieftin.

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Recomandare saltele

      Postat în original de coretweaker
      ...Ciudat ca-n ziua de azi mai poti sa gasesti marfa intr-un magazin (cu vitrina) mai ieftina decat pe internet dar mie imi convine fiindca salteaua din magazin este noua si sigilata...
      Preţurile de la magazinul de la poarta fabricii sunt cu 15% mai mici decât cele afișate pe site dacă achiți cu numerar (5%) și produsul este unul de serie (10%).

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Recomandare saltele

        Postat în original de coretweaker
        Ciudat ca-n ziua de azi mai poti sa gasesti marfa intr-un magazin (cu vitrina) mai ieftina decat pe internet
        Fenomenul capata amploare : multi s au obisnuit sa comande de pe net si astfel preturile ( la orice produs ) au crescut nejustificat .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1044

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Recomandare saltele

          Postat în original de coretweaker
          Ok multumesc! Am s-o cumpar chiar astazi sau maine. Din pacate cumparatul direct din fabrica pe mine nu m-ar ajuta fiindca sunt din Brasov dar oricum este bine de retinut.
          Partea interesanta este ca la magazinul unde am vazut-o mi-au spus ca daca o cumpar de la ei din stocul de magazin mi-o vand cu 508 lei dar daca n-ar fi avut-o pe stoc m-ar fi costat 557 lei ca sa mi-o comande de la fabrica adica exact la acelasi pret cat m-ar costa pe mine s-o cumpar online. Asta este politica lor de preturi din magazin.
          Ciudat ca-n ziua de azi mai poti sa gasesti marfa intr-un magazin (cu vitrina) mai ieftina decat pe internet dar mie imi convine fiindca salteaua din magazin este noua si sigilata. Ar fi culmea ca cei de la magazin sa mi-o si livreze gratis iar cei de pe internet contra cost ))))) fiindca in cazul asta chiar ajung s-o cumpar cu aproape 100 lei mai ieftin.
          Pai daca nu o aveau pe stoc, trebuiau sa ti-o comande, si plateau TRANSPORT, doar pt o bucata, cand au adus, au avut cantitati mari, si probabil transportul a fost ieftin sau ma rog, s-a impartit cumva la nr de saltele !

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            Răspuns la: Recomandare saltele

            Pai tocmai aici este problema ca (in mod normal) este mult mai ieftin sa livrezi direct de la fabrica decat sa platesti o intreaga retea de magazine (chirii, facturi, personal, etc.). Cam asta este de fapt esenta comertului online dar asta-i deja o discutie care nu prea mai are legatura cu saltelele.
            Una peste alta am cumparat o saltea ortopedica cu arcuri Confort in varianta "pe matase" la pretul de 508 lei (exista si alternativa cu fatza din bumbac cu vreo 28 lei in plus) iar livrarea ma costa 16 lei. Daca se va dovedi buna peste vreo 2 ani de exploatare inseamna c-am facut un targ bun dar asta vom vedea atunci.

            Comentariu

            • SMP
              Incepator
              • 14.nov.2013
              • 5

              Răspuns la: Recomandare saltele

              Pt. "coretweaker"- asa este. Comertul online, in general are alte costuri decat un magazin fizic.

              In plus, daca cumperi o saltea online poti beneficia de o perioada de incercare. Cumperi salteaua o testezi 10 zile si daca nu te odihnesti o poti returna si opta pentru alta saltea sau restituirea banilor. Aici trebuie sa fi atent la costurile si conditile de returnare. Un aspect important este de asemenea garantia si tipul acesteai ( reapara salteaua ? o inlocuiesc ? ).

              pe scurt:
              1 aloci bugetul
              2 stabilesti ce saltea ti se potriveste ( arcuri, spuma, memory, latex ); restrangi aria de cautare la cateva oferte/magazine.
              3 citesti review-urile celor care au cumparat produsul respectiv
              4 cumperi.

              Inainte de pct. 4 cauta raspunsurile la urmatoarele intrebari:

              Din ce este fabricata salteaua ?

              Pentru saltelele pe arcuri: care este tipul arcurilor, densitatea acestora (numarul), grosimea sarmei din care sunt confectionate arcurile, grosimea si densitatea staturilor de suprafata, materialul si tipul husei ( tratata antialergenic, detasabila sau nu, cu doua fete sau nu). Densitatea arcurilor si grosimea sarmei din care sunt confectionate va asigura de durabilitatea unei saltele pe arcuri.

              Pentru saltele memory sau cu spuma HR : grosimea si densitate spumei de memorie, densitatea miezului de spumă, grosimea si materialul din fiecare strat, materialul de suprafata, husa.

              Pentru saltelele cu Latex: Grosimea si densitatea starului de Latex, precum si a miezului de spuma; tipul Latex-ului folosit, anatomic. (5 zone, 7 zone etc)

              Pretul are transportul inclus ?

              Care este termenul si conditile de returnare ?

              Care este perioada de grantie si conditile de garantie ? (Inocuirea saltelei sau reparatia acesteaia ?)

              Bafta !

              Comentariu

              • AMuresan
                Incepator
                • 13.ian.2014
                • 1

                Răspuns la: Recomandare saltele

                salut.
                va pot face o recomandare pentru saltele de calitate la pret de producator. Dupa ce am citit forum-uri, studiat materiale / tipuri de saltele, am luat magazinele la rand pentru testat saltele. E bine de mers, de vazut si testat, mai ales in acest domeniu in care te poti pacalii foarte usor, iar daca nu ai timp de asta alege un magazin online care ofera perioada de incercare a saltelei.
                Am privit salteaua ca pe o investitie importanta pe cel putin 6-7 ani si in final am ramas la salteaua Vasco Memory cu 4 cm de memory a celor de la Somproduct, dupa o vizita prelungita in shoowroom-ul lor.
                Sunt producatori si la ei am gasit cam toate tipurile posibile de saltele. Salteaua o am din iunie si e ca in prima zi.
                Consiliere, livrare, produs - nota 10.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Recomandare saltele

                  Postat în original de AMuresan
                  ... Dupa ce am citit forum-uri, studiat materiale / tipuri de saltele ...
                  Si zici ca ti-a venit asa, din senin, sa-ti lauzi salteaua.
                  S-o folosesti sanatos.

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 486

                    Răspuns la: Recomandare saltele

                    Testat=te intinzi pe ea , acolo in magazin , sa te lamuresti.

                    Comentariu

                    • Bernat
                      Incepator
                      • 22.aug.2013
                      • 72

                      Răspuns la: Recomandare saltele

                      Buna ziua. Am mai cumparat cineva saltele de la rozsafa (un magazin din odorheiu secuiesc).
                      Specificati:
                      -Structura metalică este alcătuită din arcuri HELIZON
                      -Între arcuri se află dungi din spumă poliuretanică, groase de 4 cm
                      -Un strat din pâslă cu densitate de 1000g/m2
                      -Un strat gros de 3cm din spumă poliuretanică, cu densitate de 25g/m2
                      -Un strat din vatelină cu densitate de 800g/m2
                      -Partea de iarnă are un strat adiţional din vatelină, cu densitate de 350g/m2
                      -Învelişul exterior este căptuşit cu vatelină
                      -Mânere şi găuri de aerisire pe laturi
                      -Grosimea: 26 cm
                      -Garanţie 5 ani
                      Pretul este de 479lei.
                      Ce pararere aveti?

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        Răspuns la: Recomandare saltele

                        Care este grosimea arcurilor si la pretul asta ce dimensiune are salteaua ?
                        Cele care au in loc de burete , spuma , nu as recomanda , spuma imbatraneste rapid si ramane deformata in scurt timp ( de aia si pretul e mai mic ) ..
                        Daca vreti ceva calitativ si la un pret decent incercati Viscotex superortopedica lux .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Bernat
                          Incepator
                          • 22.aug.2013
                          • 72

                          Răspuns la: Recomandare saltele

                          Salteaua are dimensiunea de 160X200.

                          Comentariu

                          • alecu2011
                            Incepator
                            • 04.iul.2011
                            • 12

                            Răspuns la: Recomandare saltele

                            Eu recomand saltele memory, am una si dorm foarte bine pe ea - nu conteaza marca, ci modul in care sunt confectionate, toate merg pe acelasi principiu, restul sunt detalii

                            Comentariu

                            • danielahariton89
                              Incepator
                              • 13.oct.2015
                              • 3

                              Răspuns la: Recomandare saltele

                              eu am Visconti Memory, Morfeus buna si scumpa

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1395

                                Răspuns la: Recomandare saltele

                                Sal. Am pe cineva in virsta care doarme f rau din cauza ca ii fie rece fie cald, (saltele cu buret au tendinta de supraincalzire). Ma gindeam ca o saltea cu apa care are si termostat inclus ar ajuta. Daca este cineva care are saltea cu apa il rog sa posteze daca e multumit,plusuri si minusuri legate de acest tip de saltea care pare cea mai ok pt cei cu probleme de somn.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...