Recomandare saltele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • amotida
    Incepator
    • 21.ian.2009
    • 2

    #46
    saltele viscoza elastica

    Nu exista saltele ieftine si bune. Exista doar saltele ieftine/relativ ieftine pe care se poate dormi si saltele scumpe/si f scumpe care sunt bune si f bune. Am cautat recent o saltea buna in urma faptului ca am dormit excelent pe o saltea f buna la un hotel scump... Am facut greseala de a nu lua marca respectivei saltele spre a o putea cauta ulterior. A merge din nou la acelasi hotel presupunea un efort financiar consistent si fara rost. Asadar am inceput cautarile... In scurt timp am ajuns la concluzia ca cele mai bune saltele sunt cele care contin si viscoza elastica (asa numita "memory foam") intr-un strat de cel putin 6-7 cm. Aceste saltele sunt insa printre cele mai scumpe plus ca mai exista si problema densitatii viscozei... Cu cat este mai densa cu atat mai buna... Cea mai buna alegere este desigur o saltea Tempur de 20 cm sau 25cm, dar sunt si f scumpe... Problema e ca sunt cele mai bune si scumpe-si o spun fara a incerca sa fac reclama. Mai fac insa si o recomandare: NU VA ASEZATI PE O SALTEA TEMPUR FARA A AVEA CU ADEVARAT SCOPUL SI POSIBILITATEA FINANCIARA DE A O CUMPARA. Nici o saltea din lume nu va va mai place dupa aceea!!! Eu am facut aceasta "greseala"... Aveam apoi de ales intre saltele cu costuri plasate intre 750-1200 euro si salteaua Tempur Combi 20 (1860 euro)... si am facut alegerea corecta.
    Acestea le-am spus doar pt acei care ar putea sa-si permita asa ceva...
    Pentru ceilalti exista si saltele bune din arcuri independente + cocos + latex, sau arcuri independente + latex, arcuri independente + memory foam , saltele din poliuretan + memory foam, saltele din poliuretani si suprafata de latex, saltele latex (doar peste 20 cm), saltele din cocos si latex (straturi), etc-etc, pt fiecare cum doreste, pofteste si se simte bine...

    Comentariu

    • bcristina
      Incepator
      • 25.ian.2009
      • 2

      #47
      Ce saltea sa aleg ?!

      Putini sunt cei care stiu sa cumpere o saltea si am sa va explic de ce .
      In primul rand , atunci cand cumperi o saltea trebuie sa sti cum iti place sa dormi (pe moale, pe tare !? -cum ti-a recomandat doctorul ) apoi trebuie sa stiti ca o saltea se cumpara dupa greutatea corpului si am sa explic aici (pentru cineva care are peste 100 Kg - si alege cea mai ieftina saltea , puteti sa fiti sigur ca la anul o sa mai cumpere una , si tot asa )

      Apropo de saltelele cu arcuri, am gasit cateva articole la un magazin online de saltele , care zicea in felul urmator :

      Ce ar trebui sa stiti in plus despre saltelele cu arcuri?

      Probabil cel mai cunoscut model de saltele este cel pe arcuri. Aceste paturi sunt facute ca sa sustina greutatea corpului printr-o serie de arcuri continue. Saltelele cu arcuri se caracterizeaza cu ajutorul a trei componente separate: miezul ( arcurile din interior), stratul de rezistenta si straturile de suprafata. Miezul saltelei sustine greutatea corpului. Arcurile sunt in general facute din spire de arc din otel. Lungimea acestor spire este ceea ce determina fermitatea si rezistenta saltelei pe arcuri. Cu cat este mai mic numarul de spire, cu atat este mai rigid arcul din saltea. In general saltelele de cea mai buna calitate au marimea spirelor in jur de 14, care confera mai multa elasticitate, in timp ce o marime a spirei de 12.5 se simte in amplificarea fermitatii. In momentul in care va cumparati un pat intrebati ce circumferinta au spirele care sunt utilizate in salteaua cu arcuri.
      Continuarea articolului pe ramedepat.ro/blog

      Este bine sa te documentezi inainte sa cumperi o saltea, deoarece nu cumperi in fiecare zi .
      Sper ca v-am fost de folos

      Comentariu

      • vigeak
        Membru Marcant
        • 22.oct.2007
        • 408

        #48
        si eu am dormit la un hotel, in Viena, si de-atunci tot caut o saltea ,,ca aia,, insa mai accesibila, totusi. am gasit ceva satisfacator la IKEA. inca nu am achizitionat.
        nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

        Comentariu

        • amotida
          Incepator
          • 21.ian.2009
          • 2

          #49
          Prietene Vigeak,
          Salteaua pe care ai dormit acolo si ti-a placut ar fi cea mai buna alegere pe care ai putea-o face (in caz ca ai luat si firma)... Mi-e greu sa cred ca ai putea gasi la IKEA ceva similar... Spun asta, datorita faptului ca si pentru mine, Ikea a fost unul dintre primele magazine in care m-am dus in incercarea de a gasi o saltea cat mai economica si cat mai buna. Din pacate, insa, nu am gasit ceva sa-mi convina acolo. Salteaua din memory foam + poliuretan (dubla- cca 690 euro) era mult prea moale pt a-mi oferi o odihna satisfacatoare, cele de 100% Latex sunt atat de moi si cu un balans enorm incat i-ti vine ameteala... singura mai buna cred ca era una din arcuri independente tot pe la cca 700 euro (dubla 160/200). Desigur ca asta e parerea mea (nu trebuie sa fie neaparat valabil si pt tine). Din experienta i-ti spun ca hotelurile bune si f bune au saltele din arcuri independente + latex, arcuri independente + memory foam sau latex+cocos si asta deoarece vor sa confere clientilor o odihna buna fara a exclude fenomenul de "springness"... fiindca majoritatea oamenilor sunt obisnuiti cu saltele cu arcuri (deci care au springness), sa nu uitam ca si latexul este precum un arc, natural insa. Nu vei gasi poate niciodata un hotel cu saltele doar din memory foam(+poliuretan) fiindca clientiilor care nu au dormit niciodata pe asa ceva l-i s-ar parea poate prea ciudat cum se simt pe acest material si poate ca nu s-ar odihni bine...
          In cazul ca inca nu ti-ai cumparat o saltea, si daca poti, i-ti recomand sa cauti una cu arcuri independente+cocos+memory foam... Sunt sigur ca nu i-ti va parea rau...

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1756

            #50
            Postat în original de Vigeak!
            si eu am dormit la un hotel, in Viena, si de-atunci tot caut o saltea ,,ca aia,, insa mai accesibila, totusi. am gasit ceva satisfacator la IKEA. inca nu am achizitionat.
            Nu stiu la ce gen de hotel ai stat tu dar, in general, orice hotel decent din lumea asta si in special marile lanturi hoteliere pun la dispozitia clientilor aceste informatii.
            Sheraton, Westin, Holiday Inn, Sofitel ca sa mentionez numai citeva au chiar un business bunicel din vinzarea produselor acestora. De obicei in camera gasesti brosura cu tot ceea ce ai folosit si ti-ai putea dori pentru acasa; poti cumpara de la halatele de baie la saltele si de la apa minerala din frigider la muzica de ambient. Daca nu au aceste brosuri, poti intreba la receptie.

            Ikea, dupa cum mai spuneam la un moment dat, are un raport bun calitate / pret dar ... pretul reflecta calitatea

            Comentariu

            • vigeak
              Membru Marcant
              • 22.oct.2007
              • 408

              #51
              multumesc pentru sfaturi, amotida, nu mi-am achizitionat inca o saltea, insa o sa tin cont de criteriile descrise de tine;

              din pacate nu mi-am luat nici un fel de referinta de la hotelul respectiv, nu am fost inspirat sa caut dimineata pe langa saltea vreo eticheta, sper sa mai ajung pe-acolo si sa ma lamuresc.

              asa e. la IKEA doar am vazut ceva pe-aproape. nu sustin nimic mai mult pentru ca nu am probat. eu am acasa una de la Erdivan, asa a venit mobilierul, stiti cum e, cand dai comanda. oricum e... vai de ea. treaba cu pretul... e adevarata d-le DIY.
              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

              Comentariu

              • Onoffray
                Incepator
                • 30.dec.2008
                • 46

                #52
                Oamenii, ia trageti voi o privire la link-ul de mai jos ca banuiesc ca stiti engleza de-ati umblat prin diverse hoteluri...Nici sa am toti banii din lume nu-mi iau memory foam....
                209.85.129.132/search?q=cache:QqoneZ7TJhwJ:news.softpedia.com/news/Can-Your-Mattress-Kill-You-76887.shtml+memory+foam+jysk&hl=ro&ct=clnk&cd=3&gl =ro

                Comentariu

                • evisceratum
                  Membru Marcant
                  • 29.aug.2006
                  • 412

                  #53
                  Baieti, se pare ca treaba e groasa. Chiar si cu procentul de 5% pe care il iau eu in considerare ca si adevar cind citesc ceva de pe net, chiar si daca iai in considerare ca americanii astia sunt niste LIGAVI, si sunt predispusi la tot felul de alergii ca o consecinta a alimentatiei, treaba tot e groasa.

                  Nu va mai spun ca am un prieten care are de 2 ani si ceva o saltea din asta si o parte din simptomele pe care le-am citit acolo.

                  Si nu va mai spun ca si eu trebuie sa imi cumpar o saltea de 1.80x2.00 pentru noul meu dormitor la noua mea casa si vroiam sa imi iau si eu una ( e cam 1100RON ca nu am bani sa imi iau una de 2400 care are 2 straturi de memory foam de rigiditati diferite) - deci nu vorbim de ieftinituri aici.


                  Asa ca am ajuns de unde am plecat. Stau la birou 12 ore pe zi si eu si nevasta prin urmare amindoi avem mici probleme cu spatele si ne-ar trebui o saltea mai rigida si asta cu foam e cea mai potrivita ca si pret/calitate. Si ce alta optiune avem? Sa nu imi spuneti de medicare ca e 2000 euro. Cine face saltele pe arcuri bune si sa nu coste cit o masina? Mai greu!!!

                  Poate ma indrumati voi, ca eu nu am gasit.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #54
                    Bun pret la saltele ....bine zis , cit o masina ....merita ! daca iti aduce si somnul ...de veci .....belea !?
                    In prima pagina , acest topic , spuneam ceva ...revin si spun , aveam si am dreptate . O saltea ieftina , buna , de care te poti descotorosi cind vrei , fara regrete ...la cit costa ...
                    Bani multi , probleme multe ....
                    Stiti ce bine se doarme pe o saltea " no name "?????
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2551

                      #55
                      Nu am mai dormit chiar demult pe o saltea "no name" si chiar ca se dormea bine si nici nu te durea spatele dimineata de la ea.
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • vigeak
                        Membru Marcant
                        • 22.oct.2007
                        • 408

                        #56
                        cand vii frant de la lucru... salteaua ta, ieftina sau nu, e cea mai buna din lume!
                        nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2551

                          #57
                          Postat în original de Vigeak!
                          cand vii frant de la lucru... salteaua ta, ieftina sau nu, e cea mai buna din lume!
                          Daca nu te prinde somnul pe vreun fotoliu cu telecomanda in mina
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • bcristina
                            Incepator
                            • 25.ian.2009
                            • 2

                            #58
                            Pana la urma dupa indelunga meditatie, si dupa ce am mai citit ce ati spus voi pe aici , am zis sa incerc o saltea mai scumpa , aprox 850 RON cu grosime de 27 cm. Mi-am luat si somiera, ca asa mi s-a recomandat ca fiind un pat ffff bun (somiera + saltea ).
                            Salteaua se numeste President sau - Saltea superortopedica President sper sa dorm si eu ca un presedinte. Asa am fost indrumata sa nu fac rabat la pret cand este vorba de saltea, ca vorba aia salteaua o folosesti in fiecare noapte .

                            O sa revin cu un comentariu sa va spun cum se comporta, doar marti imi ajunge :P

                            Comentariu

                            • AnaMaria Voinea
                              Incepator
                              • 24.apr.2009
                              • 4

                              #59
                              Postat în original de evisceratum
                              Baieti, se pare ca treaba e groasa. Chiar si cu procentul de 5% pe care il iau eu in considerare ca si adevar cind citesc ceva de pe net, chiar si daca iai in considerare ca americanii astia sunt niste LIGAVI, si sunt predispusi la tot felul de alergii ca o consecinta a alimentatiei, treaba tot e groasa.

                              Nu va mai spun ca am un prieten care are de 2 ani si ceva o saltea din asta si o parte din simptomele pe care le-am citit acolo.

                              Si nu va mai spun ca si eu trebuie sa imi cumpar o saltea de 1.80x2.00 pentru noul meu dormitor la noua mea casa si vroiam sa imi iau si eu una ( e cam 1100RON ca nu am bani sa imi iau una de 2400 care are 2 straturi de memory foam de rigiditati diferite) - deci nu vorbim de ieftinituri aici.


                              Asa ca am ajuns de unde am plecat. Stau la birou 12 ore pe zi si eu si nevasta prin urmare amindoi avem mici probleme cu spatele si ne-ar trebui o saltea mai rigida si asta cu foam e cea mai potrivita ca si pret/calitate. Si ce alta optiune avem? Sa nu imi spuneti de medicare ca e 2000 euro. Cine face saltele pe arcuri bune si sa nu coste cit o masina? Mai greu!!!

                              Poate ma indrumati voi, ca eu nu am gasit.



                              Oameni buni, trebuie sa va ganditi ca informatiile astea cu otravuri, spume nasoale de saltele si alte chestiuni, izvorasc din putzul gandirii unora care chiar nu au ce face.

                              Eu ma axez intotdeauna pe teste si calitate. Si cine face calitate? Germania face.

                              Apropos de Germania, am tinut neaparat ca salteaua mea sa fie tot nemteasca. Si am ales exact salteaua laxol 3d medicare, de care vorbiti voi aici.Am dat sub 2000 de euro, am prins o reducere la ei.

                              De ce am hotarat sa-mi iau aceasta saltea?Pentru ca NU MAI PUTEAM DE DURERI DE SPATE! Nu mai rezistam, dupa 10-12 ore la birou zilnic, veneam acasa si dormeam ca naiba, ma trezeam dimineata cu salele intepenite, incat a trebuit sa ajung la doctor!
                              Aveam un jeg de saltea care m-a costat vreo 17 milioane, de-mi venea sa-mi dau palme. Si nici macar nu avea UN AN cand a aparut minuata gaura la mijloc, de dormeam indoita.

                              Sotul imi zice ´´Ano, hai draga sa luam alta saltea, ca asa nu se mai poate´´ Nici sex nu puteam face pe salteaua aia veche, avea un efect de balans ingrozitor

                              Ok, ce saltea sa luam? Buna intrebare.... Cautam, intrebam , ne uitam...pana imi spune un fost coleg de facultate, medic alergolog, ca si-a luat saltea de 2500 de euro de la med care si ca nu a vazut in viata lui o saltea asa de confortabila.Zic ´´bai, esti nebun? ai dat o caruta de bani´´
                              Si imi zice ca eu pot dormi cum vreau, el doarme asa cum isi asterne(aici m-a luat, 1-0 la el)
                              Mi-a zis ca-s facute in Germania. Bang! Asa da, imediat am devenit atenta

                              /am un fix, ce sa fac)

                              Am sunat la med care, am cerut detalii despre produs, am citit pe site-ul lor si, cu sotul de mana ne-am dus frumos la banca sa achitam salteaua de aproape 2000 de euro.

                              O am de 9 luni. NU MA MAI DOARE SPATELE CAND MA TREZESC! Pot face sex ca lumea! (important si asta, nu?)

                              Asa ca acum va spun si eu cum mi-a spus colegul meu: cum iti asterni, asa dormi´´ vrei somn de calitate, iti iei saltea de calitate, punct.

                              De cand o am, si-a luat si soacra, si ai mei, si prietena mea si varu´lu´sotu.



                              Sfatul meu, luati-va cea mai scumpa saltea pe care v-o puteti permite. daca nu aveti bani de Laxol Medicare, incercati KlimaTherm, (www.saltele-bune.ro )
                              Tot in Germania sunt facute, dar normal, nu contin atatea elemente ca si laxol...dar nici nu costa atat.

                              Laxol, medicare sau cele cu fire de argint sunt pentru persoanele cu venituri mari, sau cei care se pot imprumuta repede de bani. Am vazut ca, saltea din asta si-a luat si Columbeanu. Deci daca iti permiti, iti iei.Nici pe noi nu ne dau banii afara din casa, am facut un efort mare sa luam aceasta saltea. Si sincer, ma bucur.

                              Va doresc noapte buna.

                              Comentariu

                              • klaus
                                Membru Marcant
                                • 24.iun.2005
                                • 959

                                #60
                                AnaMaria Voinea, sa inteleg bine:
                                1. Considerati ca numai ce e german e de calitate? Sa inteleg ca elvetienii, olandezii, norvegienii sau francezii nu fac lucruri de calitate? Adevaru e ca-s bune branzeturile si ceasurile germane, ceilalti nu se pricep deloc...
                                2. Ati cumparat o saltea de 2000 de euro fara macar sa o probati, bazandu-va doar pe ce ati citit pe net? Bine ca nu scria pe net ca nu mai aveti nevoie de sot ca stie sa faca si sex, ca poate ii dadeati papucii inainte sa vina salteaua. Va rog eu frumos, mai aveti un loc liber in familia dvs? Poate ma infiati si pe mine, ma treceti in testament ceva...
                                3. Daca o saltea de 17 milioane, care in general e cu arcuri mici, independente si in saculeti individuali (la pretul ala...) a produs o gaura asa de repede, poate ar trebui sa mai urmati o dieta, sa faceti oleaca de sport, sa faceti sex punand halterele langa pat nu sa stati cu ele in mana in timpul operatiunii. Nu stiu, ceva de genul acesta. Parerea mea.

                                Ps: eu pot face sex ca lumea si in alte locatii, doar in pat mi se pare cam tern, fairly speaking.
                                Viata e complexa si are multe aspecte...

                                Comentariu

                                Procesare...