Recomandare saltele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Recomandare saltele

    Asa si trebuie sa fie : tari ( sa tina spatele drept ), sa nu si modifice "rezistenta" si sa nu ia forma corpului = saltea de calitate ! Vezi si preturile - spune ca e ortopedica dar la o saltea de 2m/1,8m sub 1500 lei is contrafacute .... o cumperi si dupa 1 an iti trebuie alta .Daca tot faci o investitie in odihna si sanatatea ta uita te la saltelele ortopedice - nu dau nume - de la 2700 lei in sus , alea care le montezi pe pat si prima noapte nu dormi pe ea , si ai sa vezi ca forma si caracteristicile raman si dupa 10 ani de folosinta , ce se va uza va fi suprafata de material cu ce e acoperita ; e o suma exorbitanta pt o saltea dar te asigur ca nu faci cifoza si te odihnesti cu adevarat pe ele , somn usor
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 471

      Răspuns la: Recomandare saltele

      La momentul de fata cele mai accesibile si ca pret dar si calitativ ( asta daca ne referim la niste saltele in adevaratul sens al cuvantului) sunt EcoMen si Idromen care in general urca la pretul lui Coby-adica 2700lei +/- ceva.
      La noi sunt multi care cumpara un pat la pret mic spre mediu si opteaza pentru o saltea mai scumpa.
      Pe undeva tine si de ...noroc sa-zic asa achizitia unei saltele.
      Am dus saltele la clienti si de 5-6 milioane care dupa o lunga perioada de timp sunt in regula nu sunt deformate sau denivelate, totusi in acelasi timp sunt clienti la care a fost solicitata schimbarea aceluiasi tip de saltea dupa o perioada mai scurta de timp, deci.....norocul sau.....cum sa-i zic face mult cateodata.

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru Marcant
        • 16.iul.2010
        • 889

        Răspuns la: Recomandare saltele

        Exista saltele foarte bune si la preturi ceva mai accesibile. Eu mi-am cumparat acum vreo patru ani doua saltele super-ortopedice de la DomusFlex de 2000x1600 (pret 1.200 lei) si 2000x1200 (pret 800 lei). Calitate ireprosabila, saltele pe arcuri cu margini intarite (deci nu-ti rupi fundul daca te asezi pe marginea saltelei) si cu doua fetze (vara/iarna). Mi-a luat o vreme pana m-am obisnuit cu ele (deoarece inainte am avut saltele mai moi) dar de atunci incolo m-am simtit excelent pe ele si dupa 4 ani de utilizare acestea arata exact ca atunci cand le-am cumparat, le recomand cu caldura.
        Ultima editare de coretweaker; 01.mai.2013, 22:07.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          Răspuns la: Recomandare saltele

          inainte de toate ar trebui sa ne " prezentam " si kilele care " fac uzura" acestor saltele
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Recomandare saltele

            Corect. Greutatea este principalul factor de uzură.

            Comentariu

            • Jose
              Incepator
              - Exclus de pe forum -
              • 02.oct.2012
              • 4

              Răspuns la: Recomandare saltele

              In Europa de vest au inceput sa renunte la saltele cu arcuri; saltelele din spuma poliuretanica sunt la trend acum.
              Mi-am luat o saltea de la acest producator, este numai din spuma "high resilience" cu duritate medie spre tare; pot sa zic ca este si comoda si ortopedica.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12204

                Răspuns la: Recomandare saltele

                Postat în original de Jose
                In Europa de vest au inceput sa renunte la saltele cu arcuri; saltelele din spuma poliuretanica sunt la trend acum.
                Mi-am luat o saltea de la acest producator, este numai din spuma "high resilience" cu duritate medie spre tare; pot sa zic ca este si comoda si ortopedica.
                Daca dvs traiti in pat cu iEuropa , sa va fie de bine , pe aici se " sta " in pat cu mindra !
                Nu vad ce importanta are trendul ...vedeti ca exista o moda ECO , cu saltele din paie , mult apreciata de triburile din Borneo .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 889

                  Răspuns la: Recomandare saltele

                  Postat în original de Jose
                  In Europa de vest au inceput sa renunte la saltele cu arcuri; saltelele din spuma poliuretanica sunt la trend acum.
                  Si ce are de-a face "trend"-ul cu calitatea? Lumea mai cumpara si ieftinituri, nu doar lucruri de calitate. Oricum, gluma asta cu superioritatea saltelelor din burete, mie imi aminteste de un banc fain:

                  Un sofer cu un Logan se opreste la stop langa un Lamborghini. Soferul Logan-ului deschide geamul si-l intreaba pe cel din Lamborghini: "Sunt bune de ceva masinile astea, ca am vazut ca lumea nu prea le cumpara? "

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 471

                    Răspuns la: Recomandare saltele

                    )))) tare bancul

                    Comentariu

                    • costinell_mc
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2011
                      • 345

                      Răspuns la: Recomandare saltele

                      eu spun ce nu as mai lua niciodata: Dormeo
                      de 4 ani am cumparat cite una pe an si sunt din ce in ce mai proaste, nicic macar dreapta (dreptungihulara) nu mai este cind se extinde si duritatea nu ramine aceeasi garantat!
                      explicatia cind m-am dus la Dormeo in showroom sa reclam: pai de ce ati luat Dormeo din Dedeman, ca alea sunt rebuturi!!! trebuia sa luati de la noi
                      halucinant...

                      Comentariu

                      • coretweaker
                        Membru Marcant
                        • 16.iul.2010
                        • 889

                        Răspuns la: Recomandare saltele

                        Stii unde nu te inteleg? Daca ai luat o saltea si te-a nemultumit de ce ai insistat sa mai cumperi si altele?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Recomandare saltele

                          Ce dimensiune si la ce pret ati cumparat ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            Răspuns la: Recomandare saltele

                            Postat în original de costinell_mc
                            eu spun ce nu as mai lua niciodata: Dormeo
                            de 4 ani am cumparat cite una pe an si sunt din ce in ce mai proaste, nicic macar dreapta (dreptungihulara) nu mai este cind se extinde si duritatea nu ramine aceeasi garantat!
                            ...........
                            Ceva nu este in regula , si ori aveti ceva personal cu firma , ori .....
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Recomandare saltele

                              ...ori a luat base -ul de la dormeo si atunci e clar ....
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • costinell_mc
                                Membru Marcant
                                • 30.iul.2011
                                • 345

                                Răspuns la: Răspuns la: Recomandare saltele

                                Postat în original de Mircea G
                                Ceva nu este in regula , si ori aveti ceva personal cu firma , ori .....
                                am cumparat la bloc in 2 camere, in fiecare an cite una, nu pot sa spun ca a fost diferenta notabila de calitate, insa cind m-am mutat la casa am luat inca 2 la diferetna tot cam de 1 an
                                aceeasi dimensiune, acelasi model ca si la bloc
                                prima a fost clar mai slaba decit ce aveam la bloc (am sesizat trecind sa dorm imediat de la bloc la casa pe acelasi tip de saltea)
                                apoi inca una de urgenta ca primeam musafiri si a insistat nevastamea
                                asta ultima a fost dezastru, nici forma, nici margini drepte macar nu a avut cind s-a umflat (a ramas curbata si dupa 2 zile desi ei recomanda sa o lasi 24 de ore sa isi ia forma )
                                nu am nimic cu firma, din punctul meu de vedere a fost ceva odata, acum e un rahat
                                si preturile lor sunt preturi totusi... iar cum spuneam replcia celor de la reprezentanta a fost de zile mari

                                Comentariu

                                Procesare...