Amenajare dressing

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #61
    Nu e o treaba simpla insa cu ceva transpiratie se poate face.
    Depinde ce vrei!

    Pentru inspiratie uite ceva modele aici si aici

    Daca ai in zona un magazin specilizat cu accesorii mobilier gasesti si sistemele de culisare, ceva sistem sunt si prin magazinele de blicolaj.

    In principiu sunt kituri formate din sine de culisare (superior si inferior), role etc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • neacristian
      Incepator
      • 30.aug.2006
      • 34

      #62
      vreau ceva simplu si util. compartimentarea o s-o fac dupa unul din modelele pe care mi le-ati trimis, iar sisteme de culisare... cred ca am sa caut la BricoStore sau la Praktiker. dar nu stiu daca au la lungimea de 3000 mm... Multumesc pentru poze. Daca aveti si ceva schite...

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #63
        Unde am intrebat eu, cu ceva vreme in urma, lungimea sinelor de culisare este exact 3m.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • doru_a
          Incepator
          • 19.feb.2007
          • 89

          #64
          Si eu sunt interesat de inchiderea debaralei cu un sistem de usi glisante ; deschiderea est ede 2400X1100 (HxL). M-am interesat la o firma de geamuri termopan si mi-au cerut cu ceva peste 400 euro pentru usi glisante din aluminiu, ceea ce mi s-a parut mult. Intrebarea mea este pot sa fac eu singur o usa pe un sistem glisant din PAL? exista riscul ca in timp sa se curbeze dat fiind inaltimea de 2.4 m? Ma puteti ajuta cu o schita si cu etapele care trebuie urmate in realizarea unei astfel de usi?!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #65
            Ai spatiul de deasupra usii spart?

            Trebuie neaparat sa ai 2,4 m inaltime?

            Eu am facut o astfel de usa ce a inlocuit usa clasica si deocamdata se comporta bine insa este doar la 2.07 m inaltime.
            Costul la care am ajuns a fost in jur de 250 lei.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • lucianraducanu
              Membru
              • 27.iun.2006
              • 138

              #66
              Daca pui pe ambele lungimi ale usilor profile ca cele din imagine sau asemanatoare nu se vor curba. In afara de rolul estetic si practic (fiind si maner) acestea vor rigidiza usile.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • doru_a
                Incepator
                • 19.feb.2007
                • 89

                #67
                Am rugamintea daca se poate sa aratati pas cu pas cum se realizeaza o astfel de usa; materiale folosite, etape de lucru. De ex. dupa debitarea PAL-ului ( si aici am inteles ca trebuie taiat cu 2 cm mai putin pentru profilul de mai sus) ce urmeza; cum se realizeaza tocul de usa; cum se fixeaza in perete, etc...
                Va multumesc mult pentru promtitudinea d-voastra.

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #68
                  Cateva schite, sisteme si un filmulet care probabil va vor fi de folos:

                  Hier können Sie Fingerscanner und automatische Türöffner günstig online kaufen. Fingerscan-Türöffner in Top-Qualität!.

                  Comentariu

                  • lucianraducanu
                    Membru
                    • 27.iun.2006
                    • 138

                    #69
                    Latimea usii o vei calcula tinand cont de latimea profilului respectiv. Pentru a calcula inaltime usii ar trebui sa ai indicatii pe ambalajul sistemului de glisare. Vezi ca ai nevoie fie de frezare in cant fie de frezare cu o freza cilindrica pentru rotile sistemului de glisare.

                    Comentariu

                    • septimiusa
                      Incepator
                      • 16.iun.2008
                      • 10

                      #70
                      Amenajare dressing

                      buna! Am un spatiu de 170X115 unde vrea sa fac un dressing (sau mai bine zis un mini dressing ), insa nu stiu cum sa il compartimentez. M-am gandit sa fie ceva in forma de L sau ...nu stiu...ma puteti ajuta cu un sfat, ceva, orice?

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #71
                        Usa unde este pozitionata?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • septimiusa
                          Incepator
                          • 16.iun.2008
                          • 10

                          #72
                          usa e pe partea maiingusta a incaperii...e o fosta camara

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #73
                            Eu am adoptat o varianta ca cea din foto, pentru un spatiu similar cu dimensiunile aproximative de 2,2 x x 1,3 m

                            Mai ai ceva idei si aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0
                            Fișiere Atașate
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • AdelaTm
                              Incepator
                              • 13.apr.2007
                              • 83

                              #74
                              Dulap sau dressing?

                              Am calculat si imi trebuie o bara de circa 5,5m pt a pune toate hainele celor 4 membri ai familiei,deocamdata.Nu stiu ce sa fac sa-mi cumpar un dulap,pt camera mea cu o bara de 1,50, sau 2 sau sa pun intr-un loc toate lucrurile.
                              Cum sa calculez o compartimentare mai buna,unde se pune dressingul?In pot pune intr e usi adica in acel gol,are 1,40 sau pe coridor are 1,70 latime si e lung,3 m cred ca am,intr-un loc unde as putea sa-l pun.Sau si in alte camere,cate un dulap.
                              Oricum mai am si late liucruri de pus,dar nu stiu daca tot in dormitor:carti,cd-uri,,un minibar,dosare,plus pt cosmetice un loc,si deaparat saltare si rafturi si mai late si mai inguste.Ma poate ajuta cu o schita?

                              Comentariu

                              • septimiusa
                                Incepator
                                • 16.iun.2008
                                • 10

                                #75
                                ok ms pt sfaturi...mai ramane sa ma hotarasc la un model ...o sa revin cu poze cand o sa fie gata

                                Comentariu

                                Procesare...