Amenajare dressing

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mikelob
    Incepator
    • 11.aug.2009
    • 4

    #91
    Nu stiu sa iti spun din cap, insa latimea e cat cadrul usii plus inca vreo 10cm, iar lungimea nu cred ca e cat doua usi.

    Usa se deschide spre interior - stanga, iar chiuveta e pozitionata pe peretele din dreapta cum intri. Usa freaca chiuveta la deschidere. E o distractie si sa inchizi usa dupa tine in baie.

    Toaleta e pozitionata pe acelasi perete drept, dar dupa chiuveta, si orientata prost - cu fata spre peretele din stanga. Un om normal nu incape ca lumea acolo.

    Atasez o schita pe care am facut-o acum, insa din pacate fara dimensiuni.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • oana bus
      Incepator
      • 14.aug.2009
      • 1

      #92
      Dressing

      doresc sa-mi construiesc un dressing din rigips.astept idei sau informatii utile (preturi), tot ce tine despre acest subiect. dimensiunea spatiului este: 245x235x65 cm.

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1302

        #93
        rafturi gips carton si doar usile din pal sau sticla
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • DTP Mihaela
          Incepator
          • 30.oct.2009
          • 7

          #94
          Dressing cu masina de spalat incorporata

          Buna ziua

          Intentionez sa imi comand un dressing de 4x 2. 50 m; Insa in spatiul respectiv, lipita de peretele cu baia, am maisna de spalat.
          As vrea sa incorporez masina de spalat in dressing; dressingul va fi cu 4 usi glisante de 1 m latime si la mijloc cu oglinda ( usa inalta de 2,50 m va fi impartita in 3 - pal - oglinda- pal).

          Credeti ca trepidatiile masinii de spalat vor avea un efect negativ asupra oglinzilor si va duce in timp la deteriorarea acestora? sau a usilor?

          Masina de spalat va sta direct pe podea si se va lasa in fata ei un stripe pe care sa se prinda sistemul de culisare; Este o solutie tehnica buna? Usa va avea suficienta rezistenta pe respectivul stripe ?


          Multumesc

          Comentariu

          • ionutdriver
            Membru
            • 04.oct.2009
            • 116

            #95
            Usile culisante stau foarte bine prinse de tavan si podea, iar dresingul poate fi de sine stator in spatele usilor, fara nici o legatura cu acestea. In acest caz sunt cateva masuratori in plus de facut dar insistati la cei care va vor face mobilierul pentru acest lucru. Daca doriti usi la 2,5 m inaltime aceasta este singura solutie, inaltimea dulapului cu o adancime de 60cm va fi cu 7 cm mai mica decat inaltimea plafonului necasar pentru manevrarea acestuia (intoarcere). Partea de dresing care vine deasupra masinii de spalat poate fi suspendata pe perete la fel ca si corpurile superioare ale mobilierului de bucatarie.
            In plus usile fixate in tavan si jos, arata mai sic decat cele incastrate in interiorul dulapului, zic eu...

            Va recomand sistemul cu role de sustinere jos, iar in partea de sus sinele de ghidaj.

            Subectul tine mai mult de "mobilier"

            Comentariu

            • Inginerul_bv
              Membru
              • 18.oct.2009
              • 129

              #96
              Ma intereseaza si pe mine subiectul. Puteti da detalii despre sine si intreg sistemul de glisare ? Se poate fabrica oare sau trebuie cumparat neaparat ? Ma gandesc ca o usa cu inaltimea de 250 cm se va curba fara elemente de rigidizare.
              Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

              Comentariu

              • ionutdriver
                Membru
                • 04.oct.2009
                • 116

                #97
                Nu se curbeaza. Sistemul l-am cumparat. O sa revin cu poze.

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #98
                  Accesorii dressing

                  Am si eu o rugaminte. Daca prin perindarile voastre prin magazine sau pe net ati vazut accesorii de dressing speciale pt. posete, sau daca stiti modul optim de depozitare a posetelor?!?. Povestim aici de posete de firma care stau in saculeti speciali...... Ideea este ca am o clienta cu multe posete careia trebuie sa-i gandesc un dressing, dar pt. posetele astea afurisite nu am gasit nimic. Dressingul este pe 2 pereti, usi glisante, deci adancime mare 650-700 mm. orice sfat este binevenit ca-s in pana de idei.

                  Comentariu

                  • vampirex
                    Incepator
                    • 25.ian.2010
                    • 20

                    #99
                    nu am intels prea bine partea cu saculetii ... dar daca ai face pentru fiecare poseta un patrat separat ???










                    sau poate doreste varianta asta :








                    sau ceva de genul ... pentru atarnat saculetii aia



                    sper sa-ti fie de folos ....

                    Comentariu

                    • Mina
                      Living Legend
                      • 24.iun.2006
                      • 1106

                      Da, multumesc, as putea combina cateva chestii.......Alte idei?

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1747

                        Intr-adevar, posetele de calitate nu sunt usor de depozitat; odata puse umplutura de mentinere a formei si sacul de protectie, gata! Arata ca un sac de ceapa sau chiar mai rau, daca este vorba despre acele pungi din material plastic.

                        Solutia mea: cutii. Ikea este, pentru mine, sursa suprema cand este vorba despre depozitare, asa ca o recomand macar ca inspiratie.

                        Tot ca parere personala, cea mai buna varianta este cea in care posetele, cu tot cu scutecele lor, aterizeaza in cutii; care cutii stau insirate frumos pe rafturi. O varianta destul de ieftina ar fi cea cu cutii din material textil si insertie rigida. Preferatele mele:
                        Browse our full range of products from dressing tables to complete modern kitchens. Click here to find the right IKEA product for you. Shop online and in store today.

                        Pe langa faptul ca aceste cutii lasa o impresie de buna organizare mai au si avantajul ca, atunci cand poseta este folosita, punga de protectie si umplutura nu raman vraiste pe rafturi ci ajung inapoi in cutie; ascunse, deci.

                        Alta varianta (in masura in care spatiul o permite) este mobila de tip living folosita in scop de depozitare. Ce spui despre o biblioteca Expedit?
                        Browse our full range of products from dressing tables to complete modern kitchens. Click here to find the right IKEA product for you. Shop online and in store today.

                        Cu cutii de plastic?
                        Browse our full range of products from dressing tables to complete modern kitchens. Click here to find the right IKEA product for you. Shop online and in store today.

                        Sau cu cutii din frunze de banane?
                        Browse our full range of products from dressing tables to complete modern kitchens. Click here to find the right IKEA product for you. Shop online and in store today.

                        Dimensiunile cubiculelor din biblioteca Expedit sunt per-fec-te pentru posete ...

                        ... dupa gust si posibilitati, aste ar putea fi ceva idei ...

                        Evident, fiecare cutie va avea, pe fata ei, cate o poza a posetei pe care o gazduieste. In plus, este necesar si un raft deschis unde sa stea, la vedere, vreo trei posete. Nu-mi pot imagina ca o femeie accepta sa nu vada macar cateva posete ori de cate ori deschide dressing-ul!!!
                        Un raft cu patru compartimente (al patrulea fiind pentru depozitarea pungilor si accesoriilor celor trei posete) ar merge bine, zic eu. Am vazut compartimentari pentru rafturi din cele mai diverse materiale: sticla, palstic, lemn, etc. Important este sa tina posetele in picioare. Daca doresti, poti merge un pas mai departe: partitiile verticale din acest raft pot fi instalate pe o sina (in genul celor din interiorul fisetelor metalice), astfel incat spatiul se regleaza in raport cu dimensiunea posetei; ce zici?

                        Cam asta ar fi ... Poate ne impartsesti si noua solutia gasita.
                        Spor la treaba!
                        Numai bine,
                        DIY

                        Comentariu

                        • Mina
                          Living Legend
                          • 24.iun.2006
                          • 1106

                          Nu m-am gandit ca voi avea atata bataie de cap cu posetele astea, de obicei stau frumos pe polita, la vedere si la indemana. Tocmai aici este problema, vreau sa-i fie la indemana, este o idee depozitarea in cutii problema este ca dressingul nostru va avea adancime mare si atunci ar intra (macar la unele modele) doua randuri de posete si ma gandeam la ceva rastel care sa culiseze lateral si asa sa ai acces la randul din spate. Ideea este ca trebuie sa povestesc din nou cu clienta sa facem un inventar al posetelor si dimensiunilor lor, trebuie sa vedem care raman in saculeti si care nu (spunea ca doar pe cele din piele intoarsa si cele cu alte accesorii pretentioase(gen pietricele....ce stiu eu....) vor sta in saculeti pt. protejare, restul asa....la vedere), poate pt. acestea voi opta pt. un fel de sertar compartimentat....... inca mai cautam solutii, asadar orice idee este in continuare binevenita. Multumesc de ajutor!

                          Comentariu

                          • triumph
                            Membru
                            • 08.iul.2007
                            • 161

                            niste poze cu dressingul d-voastra??multam!

                            Comentariu

                            • adostar
                              Incepator
                              • 11.feb.2010
                              • 3

                              Cel mai ieftin si fiabil sistem de glisare este SKM80 (poate sustine pana la 80kg pe rola), eu l-am folosit la usi cu inaltimea de 2,52m si latimea de 0,840m, sina superioara prinsa de tavan.

                              Comentariu

                              • adostar
                                Incepator
                                • 11.feb.2010
                                • 3

                                Cateva poze cu SKM80.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...