Amenajare dressing

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Atanu
    a răspuns
    Răspuns la: Amenajare dressing

    Postat în original de Shaq
    aerisirile se monteaza catre camera nu catre exterior. Daca aveti corpuri pe peretii exteriori prevazuti cu pfl pe spate, renuntati la acesta pentru ca in timp o sa va apara mucegai caci acolo aerul nu circula. Ganditi dressing-ul in asa fel incat hainele sa nu stea lipite de perete, sa existe un minim de 2 cm intre acestea si perete.
    Am posibilitatea de a creea si o fereastra catre exterior (60x60). Oare e bine ca dreasingul sa aiba asa ceva?.
    Mobilier inca nu am, dar o sa am grija sa-l fac fara partea din spate. Asta inseamna ca ar ramane peretele pe post de baza a raftului...
    Ultima editare de Atanu; 11.iul.2013, 19:53.

    Lasă un comentariu:


  • far81
    a răspuns
    Răspuns la: Amenajare dressing

    Buna ziua!

    Vreau sa imi fac un dressing, de fapt e 50% , gata, l-am facut in locul unei camare, am montat usi glisante, si acum ne-a ramas sa facem 3 polite de 2.00x0.8 m si bara pentru agatat umerasele de 2.00 m. Problema e ca nu stiu ce sistem sa folsesc pentru a prinde politele de perete(pentru ca nu am pus pal si pe pereti) ca sa nu faca "burta", si sa nu se smulga din perete, pentru ca sunt destul de mari politele plus ca o sa fie spatiu de depozitare. Adoua problema la bara de agatat , nu stiu ce bara sa cumpar si ce sistem , din aceleasi considerente, daca se smulge din perete, sunt novice in ale mobilei!!!
    am atasat si doua desene !

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	A-A.JPG 
Afișări:	803 
Mărime:	42,3 KB 
ID:	609228 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B-B.JPG 
Afișări:	759 
Mărime:	37,0 KB 
ID:	609229

    Va multumesc!!
    Ultima editare de far81; 11.apr.2013, 15:04.

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    Răspuns la: Amenajare dressing

    aerisirile se monteaza catre camera nu catre exterior. Daca aveti corpuri pe peretii exteriori prevazuti cu pfl pe spate, renuntati la acesta pentru ca in timp o sa va apara mucegai caci acolo aerul nu circula. Ganditi dressing-ul in asa fel incat hainele sa nu stea lipite de perete, sa existe un minim de 2 cm intre acestea si perete.

    Lasă un comentariu:


  • Atanu
    a răspuns
    Răspuns la: Amenajare dressing

    Salutari!
    M-ar interesa si pe mine niste sfaturi cu privire la aerisirea unui dreasing construit in camera separata de 4x2 m, un perete fiind exterior(izolat). Ma refer la controlul umiditatii si temperaturii, avand in vedere ca va fi prevazut cu o usa normala dinspre camera principala-incalzita, iar in interior nu va exista sursa de incalzire. As putea monta in faza asta un radiator dar nu cred ca e recomandat. Nici geam nu are iar eu m-am gandit sa fac doua grile de aerisire intre camera incalzita si dreasing. Pot totodata sa fac o aerisire catre exterior prin tavan...
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!

    Lasă un comentariu:


  • dani bota
    a răspuns
    Răspuns la: dressing

    Pai e cat se poate de simplu, rafturi din pal pe cele 3 laturi din interior dar la spatiul acesta e inghesuit sau ar mai fi varianta rafturilor mobile care dupa ce deschideti usile dressingului le trageti afara, montate sus cu sina si jos cu roti.Usile le puteti face batante,glisante sau armonica in fuctie da spatiul care il aveti.Materialele le gasiti la toate magazinele de profil, eventual puteti ruga un coleg forumist sa va ajute cu niste schite ,mai aveti nevoie de cineva indemanatic care sa va puna in practica proiectul cat mai frumos.

    Lasă un comentariu:


  • LCS
    a răspuns
    dressing

    Buna ziua!

    Tocmai achizitioez un apartament nou si acesta are o nisa in dormitor de 1.10 m lungime, 1.20 adancime si 2.80 inaltime. As vrea sa amenajez un dressing aici si sa utilizez la maxim tot spatiul. Daca mi-ati putea da idei , inclusiv de magazine de unde as putea lua materialele necesare, v-as fi recunoscatoare

    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • x_dadu
    a răspuns
    rafturi pentru dresing/camara

    am in hol un spatiu/adancitura de 168 lungime, 230 inaltime (mai e o grinda de 20 pana in tavan), 52,5 adancime. Vroiam sa fac la fata un sistem de usi glisante tamplarie aluminiu cu oglinzi, dar ma costa 15 mil si nu stiu cand se va afla in topul prioritatilor. Ma gandesc sa fac pana una alta rafturile din interior unde lemnul sa nu vina la fata peretelui ci ingropat 6cm pentru viitoarele usi glisante si temporar sa montez o draperie pe o galerie tip bara lemn cu inele sau sina etc. Vroiam sa va cer sfatul in vederea materialului rafturilor. Ma gandeam sa cumpar scandura de constructii carora sa le scot o fata cat de cat (slefuire, rindea) si dat un bait. Zidurile locului cu pricina sunt BCA, ca si restul casei.
    Pe peretii verticali laterali sa prind cu dibluri 2 scanduri de 230cm/15cm cu 16cm spatiu intre ele, nu are sens sa plachez peretii cu lemn integral, mai circula aerul. Undeva in interior la 40-45cm de un capat sa mai fie un perete vertical care va separa partea de haine de partea de farfuri, borcane etc. Nu prea am idee cum sa fac acest perete vertical sa fie rezistent pentru inaltimea respectiva. Acest perete va sustine o bara de haine inspre dresing si putine rafturi, si multe rafturi in partea opusa. Cum sa fac sustinerea rafturilor! bolturi infipte in pereti laterali ca la PAL sau mai degraba sipci de grosimi functie de greutatea posibila a incarcaturii rafturilor prinse orizontal pe care sa se aseze rafturile. Ce parere aveti de scandurile respective, de brad banuiesc. Motivul pentru care prefer aceste scanduri este ca sunt mai la indemana, prin apropiere de mine, posibil si mai ieftine. La rafturi e posibil sa apelez la PAL, vad eu cum ma descurc de ceva placi. Le pun un cant etc.

    Lasă un comentariu:


  • limarom
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Buna
    Apropos de dressing. am un balcon pe dormitor care nu poate fi folosit ca depozit si nici prea luminat nu este. este cumva, perpendicular pe camera si ma gandeam sa-l transform in dressing. cineva mi-a spus sa nu fie umezeala si sa afecteze hainele. Ce sfaturi imi dati? exista o solutie de izolare care sa impiedice umezeala sau mai bine sa nu fac asta ca sa nu regret? Mersi

    Lasă un comentariu:


  • florinolin
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Am inteles.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Nu va recomand . Imprecizia lor devine enervanta .

    Lasă un comentariu:


  • florinolin
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    EEE acum,nu sunt de meserie,asta a fost o sclipire de-a mea intr- noapte cand nu aveam somn si ma framanta gandul ca nu am unde sa pun un sifoner(dressing) cumparat,pur si simplu nu aveam nici-un spatiu unde sa pun un sifoner la etaj!
    Daca il puneam pe hol strica tot aspectul holului,daca il puneam in 1 din camere imi acoperea scafele si tot asa si am vazut acel spatiu pe casa scari care mi-a permis sa execut aceasta lucrare.
    Poate daca apelam mai devreme la acest forum gaseam soluti mult mai bune!
    Apropoo,este recomandat sa pun senzori de prezenta in loc de intrerupatoarele clasice pe casa scari?Circuitul este facut Cap-Scara!Se poate asa ceva?Te intreb ca sa nu mai stau eu cu priceperea mea sa dau examen si pentru aceasta lucrare

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Acum este clar . In tot cazul se putea si mai smecher , fara sa afectati trecerea pe scara , daca " fundul " dresingului se inalta cu 10-15 cm . In acel mod usile incepeau de la 10-15 cm de podea , era mai usor de facut curatenie in camera si era mai protejat de praf .

    Lasă un comentariu:


  • florinolin
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Distanta dintre cea mai apropiata treapta si grinda este de 2m,eu am 1.85 si sunt cel mai inallt membru al familiei,oaspetii mai inalti de 2m fac si ei o plecaciune ca asa e frumos cand te duci pe la cineva in vizita
    Intrebarea nu e pusa cum trebuie,dar am inteles sensul.
    Golul scari era ceva mai deschis,asa ca am avut de unde sa fur 80cm pentru crearea dressingului si ca sa iasa un dressing solid si sa poata aia micii sa se piteasca prin el,am pus acea grinda,dupa care i-am aplicat un fund din cherestea si la final montat rigipsul!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SP_A1452.jpg 
Afișări:	786 
Mărime:	228,1 KB 
ID:	604388 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF0001.JPG 
Afișări:	704 
Mărime:	269,8 KB 
ID:	604389 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF0003.JPG 
Afișări:	750 
Mărime:	537,5 KB 
ID:	604390

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Din poze se vede ca v-ati extins cu camera in golul scarii . De unde a aparut acea grinda pe care se sprijina fundul dresingului , si mai aveti loc de trecut pe scara ??

    Lasă un comentariu:


  • florinolin
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Dressing ingropat in perete

    Ambele sine(sus/jos) au opritoare!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	SP_A0354.jpg  Afișări:	717  Mărime:	117,5 KB  ID:	604367 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	DSCF0005.JPG  Afișări:	757  Mărime:	366,6 KB  ID:	604368

    EEE,asa mai da,este gata capodopera mea !
    Acum ideea este cine poate sa posteze ceva poze sau sfaturi,idei cum sa amenajez cele 3 usi!
    Pe net sunt o gramada de modele precum oglinzi aplicate,geamuri,geamuri sablate,vitrali,tapet...
    Poate unul dintre voi are vreo idee interesanta si va sta pe usile mele

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	SP_A0375.jpg  Afișări:	2154  Mărime:	160,3 KB  ID:	604369

    Pentru cei care vor sa-si faca un dressing in perete,pun poze aici cu evolutia de la A la Z a Dressing-ului!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.01 (68).JPG  Afișări:	972  Mărime:	273,6 KB  ID:	604370 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.01 (40).JPG  Afișări:	1098  Mărime:	258,7 KB  ID:	604371 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.01 (74).JPG  Afișări:	5242  Mărime:	272,4 KB  ID:	604372 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.01 (75).JPG  Afișări:	1032  Mărime:	254,8 KB  ID:	604373 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	27.01 (55).JPG  Afișări:	7148  Mărime:	255,8 KB  ID:	604374 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	SP_A0345.jpg  Afișări:	884  Mărime:	119,8 KB  ID:	604375 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	SP_A0362.jpg  Afișări:	1198  Mărime:	124,5 KB  ID:	604376 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	SP_A0368.jpg  Afișări:	900  Mărime:	127,9 KB  ID:	604377 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	DSCF0006.JPG  Afișări:	958  Mărime:	548,1 KB  ID:	604378 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	DSCF0003.JPG  Afișări:	1814  Mărime:	542,8 KB  ID:	604379

    Lasă un comentariu:

Procesare...