Modele amenajare living

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • paolo34
    Incepator
    • 07.mai.2009
    • 66

    Răspuns la: Modele amenajare living

    Ar insemna sa indepartez profilele metalice cu inca 80 mm de la capriori, ceea ce mi-ar lua destul de mult din spatiu. Cred ca o sa montez doar 100 mm de vata si las spatiu de ventilare aprox 40 mm. impreuna cu folia de vapori nu cred ca o sa fie probleme.

    Comentariu

    • vasile m
      Membru
      • 21.iun.2009
      • 292

      Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

      Postat în original de doru_marciuc
      Domnule Vasile , cum merge lucrarea ?
      m-am impotmolit domnule Doru.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • poolonik
        Membru Marcant
        • 18.nov.2006
        • 346

        Răspuns la: Modele amenajare living

        "Modele amenajare living" , prezint si eu o schita cu parterul casei din care reiese si "suspectul" adica living + loc luat masa ,poate ma lipesc si eu de o idee de amenajare a
        acestui spatiu .
        Sa spunem ca am conturat noi ceva ,se vede ce anume in una din imaginile de mai jos.Sotiei ii surade urmatoarea combinatie de culori: living verde-crem si in loc de luat masa un roz-piersica .Asadar daca aveti ideii sugestii ,chiar si o alta reamenajare a spatiului va rog nu va sfiiti, aruncati aceste idei aici pe topic .


        L.E pun si o imagine in care se vede verdele care ii place sotiei.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de poolonik; 20.mar.2013, 00:28.

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1411

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

          Postat în original de vasile m
          m-am impotmolit domnule Doru.
          Nu este nevoie de culoare , se poate zugravi cu alb sau alb antichizat si zona de perete placata cu piatra poate fi suport pentru tv sau mobilier. Daca v-au placut primele imagini , atunci mergeti pe ideea aia fara multe adaosuri care nu sunt necesare.

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 292

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

            Postat în original de doru_marciuc
            Nu este nevoie de culoare , se poate zugravi cu alb sau alb antichizat si zona de perete placata cu piatra poate fi suport pentru tv sau mobilier. Daca v-au placut primele imagini , atunci mergeti pe ideea aia fara multe adaosuri care nu sunt necesare.
            problema e ca eu am ramas fara bani si acu imi trebuie gresie pentu treapta pe care o am la intrare si parchet pentru restul spatiului .
            apoi am de imracat treptele si ceva sa pun la geamuri pe post de pervaz.in rest om vedea cum apar banii
            eu va multumesc pentru ajutorul acordat ; iar la inaugurare sunteti asteptat daca sunteti prin zona .. va multumesc!

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1411

              Răspuns la: Modele amenajare living

              Cu multa placere. La inaugurare nu voi fi in zona dar astept poze cu peretii decorati cu sampanie.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1749

                Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

                Postat în original de poolonik
                "Modele amenajare living" ... Sotiei ii surade urmatoarea combinatie de culori: living verde-crem si in loc de luat masa un roz-piersica .Asadar daca aveti ideii sugestii ,chiar si o alta reamenajare a spatiului va rog nu va sfiiti, aruncati aceste idei aici pe topic .


                L.E pun si o imagine in care se vede verdele care ii place sotiei.
                Varianta cu canapeaua in dreptul ferestrei si televizorul pe peretele opus este, practic, singura care sa mearga in spatiul dat. Numai ca, la un spatiu de 5.8m din perete in perete, ori canapeaua trebuie sa fie mutata mai aproape de televizor, ori televizorul trebuie sa fie muuult mai mare. Cum, personal, nu ma-nebunesc dupa TVurile cat peretele, sugerez mutarea canapelei mai in fata. De asemeni, sugerez si amplasarea unui fotoliu la un capat al canapelei; in felul asta spatiul de sedere va fi ancorat in zona aceea si nu va parea ca ai imprastiat mobila de-a lungul peretilor. Un covor in zona asta nu face decat sa completeze spatiul.
                Cum nu e loc de masa de cafea, doua masute de coktail la capetele canapelei vor prelua functia acesteia.
                In schita pe care am atasat-o, am pus fotoliul cu spatele la locul de luat masa; in zona intrarii nu prea are loc si, in plus, am eu fixatia asta ca nu vreau sa stau pe fotoliu si sa admir "peisajul" format de picioarele mesei si ale scaunelor.

                Acum, ca tot am impins canapeaua mai in fata, sugerez si asezarea unei masute in spatele canapelei; masuta pe care vor sta doua veioze, ceva carti, decoratiuni, poate si ceva plante ... Sub masuta sau, in cazul in care masuta este inlocuita cu un raft sau cu o comoda, se pot depozita multe: carti, CD-uri, serviciul de masa pentru ocazii (ca nu am vazut vreun spatiu de depozitare in zona locului de luat masa). In caz ca se doreste si spatiul o permite, masuta aceasta poate fi inlocuita cu un mic birou, numai ca se va sta cu spatele la fereastra ... pozitie departe de a fi ideala ... Este, totusi, o sugestie.

                Acum despre culori ... Combinatia de vrede-crem si roz-piersica este ... venita de prin zona anilor '80-'90. Nu ca nu se poate, dar trebuie putina atentie ca sa nu iasa un spatiu din vremurile acelea. Ca sa faci asta, este suficient sa inlocuiesti culorile vii, tari ale anuilor '80 cu nuante neutre, naturale. Spre exemplu, canapeaua poate fi in culoarea canepii sau un gri-bej deschis iar mobila de lemn natur in nuante deschise. De asemeni, accesoriile aurii si bronz ale anilor '80 vor fi inlocuite cu argintiu. La capitolul culori tari, ce trebuie evitate, ar fi si maro, wenge, negru ... culori, de altfel destul de neutre dar care, in combinatia de culori de aici, ar imbatrani spatiul.

                Ca sa unesti cele doua spatii fara sa recurgi la metoda clasica in care intr-una din zone se pun accente (tablouri, perne, vaze) in culorile celeilalte, recomand sa se mentina aceleasi materiale ale mobilierului atat in partea de living cat si in cea de servit masa. Ma gandesc ca un spatiu cu pereti verde-crem cu accente roz-piersica si invers ... e prea mult!

                Numai bine,
                DIY
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • poolonik
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2006
                  • 346

                  Răspuns la: Modele amenajare living

                  Va multumesc pentru raspuns.
                  Dupa ce am tot plimbat tv-ul prin toata camera am ajuns si noi la concluzia ca acela este singurul loc unde putem sa il punem.Ca distanta intre tv si canapea este prea mare ne-am gandit si noi.Am mai luat in calcul sa putem arunca un ochi la tv si in timp ce stam la masa ,lucru cam incomod totusi in aceasta configuratie dar cred ca se rezolva cu un suport de genul acesta http://www.youtube.com/watch?v=yFH-tpkNbT4 .In coltul de langa bucatarie unde este dreptunghiul rosu am zis sa facem un dulapior/raftulet .....pentru a depozita cate ceva.Usa dintre loc luat masa si bucatarie o sa fie culisanta in perete.Ar fi bun si un barulet cu dublu scop ,loc de depozitare si spatiu pt un pc/laptop.Totul este sa se gaseasca un model care sa se "aseze" bine acolo .Trecand la zona canapelei ,ceva in genul prezentat si de dvs am zis si noi ca ar fi o varianta buna, cu mentiune ca o masuta pentru cafea este utila, bineinteles ca o sa mai vedem si la fata locului dar o idee de la care sa pleci este buna.Problema "spinoasa" care ramane este culoarea si decorarea peretilor ca nu dai doar cu var pe pereti si gata,mai trebuie trebuie acolo "ceva" .
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1411

                    Răspuns la: Modele amenajare living

                    O idee, poate foloseste...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	232,3 KB 
ID:	612120Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	205,7 KB 
ID:	612121Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	273,8 KB 
ID:	612122Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	315,6 KB 
ID:	612123Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	593,8 KB 
ID:	612124Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	372,3 KB 
ID:	612125

                    Comentariu

                    • Piatra naturala
                      Incepator
                      • 16.oct.2013
                      • 1

                      Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

                      si eu as schimba maroul de pe pereti si as placa cu piatra peretele care acum e alb. De exemplu l-as placa cu piatra naturala rustica (nefasonata) care are un pret foarte accesibil (16 lei / mp). atasez o fotografie pentru exemplificare.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1101.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	126,3 KB 
ID:	613123

                      Comentariu

                      • trantor
                        Incepator
                        • 12.dec.2013
                        • 10

                        Răspuns la: Modele amenajare living

                        Amenjare living de apartament "Ceausist"
                        destul de frumos dar..parca lipseste ceva.. poate niste stampe, tablouri pe pereti si o planta- doua
                        Nu as fi pus tapet pe tot peretele ci doar pentru a in cadra mobila care insa mi se pare cel mai frumos elemnet
                        Ultima editare de trantor; 28.dec.2013, 16:48.

                        Comentariu

                        • trantor
                          Incepator
                          • 12.dec.2013
                          • 10

                          Răspuns la: Modele amenajare living

                          Postat în original de doru_marciuc
                          Placarea cantului se face cu gips-carton de 9,5 mm sau riflex
                          -latimea va fi cu 5 cm mai mare ( veti taia ulterior)
                          [ATTACH=CONFIG]72890[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72891[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72892[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72893[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72894[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72895[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72896[/ATTACH]
                          scuzati .. prin Romania se poarta dar eu nu suport liniile curbe pe tavan... daca as cumpara un apartament amenajat asa ,primul lucru pe care l-as face ar fi sa le dau jos. Sper sa nu va suparati dar ati postat pentru a avea pareri.

                          Comentariu

                          • trantor
                            Incepator
                            • 12.dec.2013
                            • 10

                            Răspuns la: Răspuns la: Modele amenajare living

                            Postat în original de vasile m
                            deocamdata se lucreaza la mansarda maine termin acolo si saptamana viitoare ma apuc. azi am fost si am luat materiale iata imagini de la mansarda .
                            nelamuriri bridele vin din 90 in 90 de cm fata de perete ? si ud-urile acolo unde este facuta indoirea la 90 de grade nu trebuiau prinse cu autoforant ? (aici ma refer la bridele facute )
                            chestia aia pe tavan este oribila. da-o jos cat mai repede.

                            Comentariu

                            • trantor
                              Incepator
                              • 12.dec.2013
                              • 10

                              Răspuns la: Modele amenajare living

                              Postat în original de doru_marciuc
                              Spoturile sunt led si deasupra campului vizual , lumina in schimb va fi naucitoare. E o varianta ...[ATTACH=CONFIG]73244[/ATTACH]
                              asa da, superb... linii drepte, lumina bine folosita

                              Comentariu

                              • doru_marciuc
                                Living Legend
                                Expert amenajari
                                • 01.oct.2012
                                • 1411

                                Răspuns la: Modele amenajare living

                                Postat în original de trantor
                                scuzati .. prin Romania se poarta dar eu nu suport liniile curbe pe tavan... daca as cumpara un apartament amenajat asa ,primul lucru pe care l-as face ar fi sa le dau jos. Sper sa nu va suparati dar ati postat pentru a avea pareri.
                                Sunt asteptate si acceptate parerile, criticile, ideile ..... Un an nou cu bine, ca se apropie si astept cu interes mai ales ideile!

                                Comentariu

                                Procesare...