Amenajare in stil egiptean

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #16
    Postat în original de adrian405
    1. Nu inteleg ce treaba are bucataria....
    2. Lucrurile de mobilier pe care le am le-am specificat....(restul: tablouri, pernute, statui am idee cum sa le aranjez)
    3. Am zis parerea mea legat de varuit...putea sa mi se ofere un rasp: DA e ok, merge maro cu nisipiu si modul cum am zis...sau NU, nu merge!
    4. Sper ca suntem cu totii destul de maturi sa gandim si sa oferim un raspuns subiectiv...ca la urma urmei asta am cerut..nu sa comentam pe langa (fapt care dealtfel inseamna offtopic si ar trebui sa intervina adminul)
    5. O atititudine mai prietenoasa ar fi binevenita, am intrat pe un site de specializare si nu pe unul de glume!
    scuzele mele citisem in loc de sufragerie ,bucatararie
    daca va multumiti cu un simplu da sau nu....atunci merge culoarea nisipului

    Comentariu

    • Her Catalin
      Incepator
      • 06.mar.2011
      • 3

      #17
      Re: Amenajare in stil egiptean

      Postat în original de adrian405
      Salutare la toata lumea,

      Sunt nou pe forum si sincer apelez la voi pentru a putea primi putin ajutor.
      Ideea e urmatoarea:
      Vreau sa imi amenajez sufrageria in stil egiptean, sotia fiind pasionata de Egipt. Problema este ca eu in sufragerie am o canapea de colt galbena destul de mare si un dulap cu 2 usi maro....cum as putea varui pereti sa obtin o culoare care sa se asorteze cu mobila existenta. Nu vreau geva exagerat, ma gandeam la niste culori uni si sa nu fie munca de sisif obiecte de decor egiptene am deci umplutul camerei pentru a obtine o tenta egipteana nu este.
      Eu unul ma gandeam sa fac 2 pereti maro(opusi) si ceilalti 2 mustar, crem, culoarea nisipului, iar tavanul...pauza, nu mi-a venit nici o idee. Acum nu zic ca-i bine, era doar o idee, de asta apelez la ajutorul dumnevoastra.

      Cu permisiunea ta am sa te ajut mai mult eu. Pt. ca sunteti pasionati de egipt, trebuie sa tineti cont de vechile tehnici de decorare. In antichitate decorarea spatiilor egiptene se face cu lini orizontale sau verticale. Acest tip de decorare te va ajuta foarte mult si pt. marirea spatiului. Efectele folosite erau catifelate, perlate, irizante, lucioase, antichizate.
      Am sa-ti atasez cateva poza.

      Daca mai ai nevoie de idei ma poti contacta...imaginile mele sunt cam ravasite si nu le-am gasit pe toate, dar data viitoare am sa-ti mai atasez.
      Sper ca ti-am fost de folos.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Her Catalin
        Incepator
        • 06.mar.2011
        • 3

        #18
        Re: Amenajare in stil egiptean

        Postat în original de adrian405
        Salutare la toata lumea,

        Sunt nou pe forum si sincer apelez la voi pentru a putea primi putin ajutor.
        Ideea e urmatoarea:
        Vreau sa imi amenajez sufrageria in stil egiptean, sotia fiind pasionata de Egipt. Problema este ca eu in sufragerie am o canapea de colt galbena destul de mare si un dulap cu 2 usi maro....cum as putea varui pereti sa obtin o culoare care sa se asorteze cu mobila existenta. Nu vreau geva exagerat, ma gandeam la niste culori uni si sa nu fie munca de sisif obiecte de decor egiptene am deci umplutul camerei pentru a obtine o tenta egipteana nu este.
        Eu unul ma gandeam sa fac 2 pereti maro(opusi) si ceilalti 2 mustar, crem, culoarea nisipului, iar tavanul...pauza, nu mi-a venit nici o idee. Acum nu zic ca-i bine, era doar o idee, de asta apelez la ajutorul dumnevoastra.

        O alta idee ar fi personalizarea spatiului cu diferite influente din cultura si civilizatia egipteana:simboluri,personaje,coloane,pilastri etc.
        In functie de bugetul alocat amenajari spatiului aceste pot fi desenate,executate in relief din ipsos sau polistiren.
        Cateva modele ca sa fiu mai explicit
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #19
          Her Catalin,

          Semnatura dvs. a fost inlaturata deoarece nu respecta regulamentul forumului.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Her Catalin
            Incepator
            • 06.mar.2011
            • 3

            #20
            Postat în original de PowerMC
            Her Catalin,

            Semnatura dvs. a fost inlaturata deoarece nu respecta regulamentul forumului.
            De acord...recunosc ca nu am citit regulamentul.Pe viitor nu se v-a mai intampla.

            O zi buna!

            Comentariu

            Procesare...