Modele amenajare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    Fa intai un desen la scara, vezi cat e de lata usa si cat iti mai raamne.

    Am si eu baia de serviciu la dimensiunile de 125x225 parca. Am reusit sa pun si fac loc pentru cada, wc si lavoarului cu masca.
    La tine e putin mai greu pentru ca ai o lungime mai mica.
    Cum se deschide usa de la baie si ce latime are (60!)?

    Dimensiunile postate de tine nu sunt realiste, la un WC, 40 cm sunt insuficienti - este aproximativ cat vasul propriu-zis.

    Ghena respectiva se poate modela? Ce tevi ai acolo? Scurgerea la WC este in ghena respectiva?
    Completeaza desenul.
    Nu cred ca se merita sa faci experimente de genul celor cu cadita zidita si hidroizolata.
    Ai nevoie de un spatiu curat si fucntional, chiar daca este putin mai mic. Luxul nu este deloc potrivit pentru un asemenea spatiu.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • rusu85
      Incepator
      • 10.feb.2008
      • 12

      Usa de la baie nu conteaza pt ca se deschide in afara.
      La wc am pus 40cm , atat e vasul, si inca 10 cm(5 stanga si 5 dreapta) dar trebuie cam 20 (10stanga si 10 dreapta).
      Ghena aia nu o pot face mai mica, e minim cat o pot reduce.
      In rest dimensiunile sunt la scara redusa dar reale.
      Cabina de dus cum sa o pun? Cineva mi-a zis sa pun cabina cu cada si abia apoi gresia si faianta, dar eu stiam ca se pune gresia si faianta si abia apoi pun peste cabina de dus si cada.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12203

        O cabina de dus 80/80 si pe semirotund este facuta pentru gnomi ! Eu nu vad cum un om normal poate sa faca baie in asa ceva ! Poate pare aiurea solutia mea insa daca studiati veti vedea ca este o solutie ideala pt spatii mici . Nu mai incercati sa faceti din Trabant , Mercedes ca iese o caricatura . In blocul unde este baia de care spun , unii au pus cabina si acum n-au loc nici sa traga o b....a , isi dau palme ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • rusu85
          Incepator
          • 10.feb.2008
          • 12

          Eu am 1,84m si 86 de kg. Si chiar azi am intrat intr`o cabina de dus de 80/80, si inalta de 2 metri, si iti zic ca o pot face dus linistit.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12203

            Postat în original de rusu85
            Eu am 1,84m si 86 de kg. Si chiar azi am intrat intr`o cabina de dus de 80/80, si inalta de 2 metri, si iti zic ca o pot face dus linistit.
            .....Probabil ! dar in doi .....niciodata ! nici nu sti ce pierzi !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • rusu85
              Incepator
              • 10.feb.2008
              • 12

              Eu am apartament cu 2 bai, si una e utilata cu vana, asa ca daca vreau sa fac ceva in doi pot sa fac. Din anumite motive care nu pot sa le spun am nevoie ca in baia de serviciu sa pun cumva si un dus. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva idei, unde sa pun wc si lavoarul e ok, daca nu asta e.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                Daca vrei cabina trebuie sa vezi daca ai loc pentru acces.
                In loc de cabina poti opta pentru cadita si o perdea de dus - e mult mai comod.
                Cred ca trebuie sa cauti o altfel de asezare, incearca sa vezi cum s-ar incadra cu wc in dreapta si lavoarului in stanga, pe peretele opus cat mai spre cadita.
                Vezi daca poti roti cu 90 grade pozitia WC.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • rusu85
                  Incepator
                  • 10.feb.2008
                  • 12

                  Depinde si ce cabina de dus gasesc. Eu totusi as vrea sa fie intrarea direct din fata in cabina, si atunci as putea sa pun wc si lovoar pe dreapta ca nu m-ar deranja cand intru la dus.
                  Daca iar iau cabina cu intrarea pe diagonala sa zic asa, ar trebui poate sa pun chiuveta pe stanga.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12203

                    Daca zici ca e musai cabina ...sa vedem cum te ajutam . Deci cabina nu incape decit acolo unde ai desenat . Ramine sa vezi ce gasesti , ar fi bine sa fie cu usa in fata , cum intri in baie , eventual pe colt . Pt lavoar - nu cred ca ai nevoie de lavoar mare asa ca iti recomand sa pui lipit de nisa un lavoar de colt ( poza ) . Ai mai mult loc asa , e mai practic accesul . Deoarece este o baie de serviciu poti pune cel mai mic lavoar posibil , chiar gen cuseta . Vasul wc il pozitionezi in functie de spatiu . Iti recomand sa pui un vas normal dar cu rezervorul la inaltime . Sint rezervoare moderne care se pun asa . Ce cistigi ? Daca pui rezervorul sus poti da vasul mai la perete si cistigi citiva cm in fata lui , lucru important in situatia data . Acum e mai bine ?
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • danieleion
                      Incepator
                      • 18.sep.2006
                      • 60

                      D-LE MIRCEA AVETI IDEE UNDE POT GASI ASEMENEA LAVOAR? MULTUMESC

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12203

                        Postat în original de danieleion
                        D-LE MIRCEA AVETI IDEE UNDE POT GASI ASEMENEA LAVOAR? MULTUMESC
                        Un magazin anume nu cunosc dar nu sint asa de rare . Incercati pe la depozitele mai mari . In ce oras stati ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • danieleion
                          Incepator
                          • 18.sep.2006
                          • 60

                          sunt din BRAILA am praktiker si dedeman. pot gasi asa ceva akolo? sau poate romstal?

                          Comentariu

                          • rusu85
                            Incepator
                            • 10.feb.2008
                            • 12

                            Daca pun asa atunci situatie se schimba.
                            Pun lavoarul primul pe dreapta cum intru, si abia apoi wc`ul. Wc`ul iese cam 50/60 cm de la perete spre centru camerei, pe cand un lavoar mai mic iese maxim 40 de centimetri.
                            Si inca ceva. Daca pun lavoar pe colt unde pun oglinda? Daca o pun pe peretele cu usa e rau, pt ca tre sa stau intre lavoar si wc si e loc ff putin. Daca as pune`o pe peretele din dreapta atunci ar f mai bine. Totusi trebuie sa vad ce dimensiune are un lavoar pe colt ca sa imi dau seama mai bine.
                            Multumec pt sfaturi.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12203

                              Postat în original de rusu85
                              .......trebuie sa vad ce dimensiune are un lavoar pe colt ca sa imi dau seama mai bine.
                              Sint de diferite dimensiuni . Unele foarte mici altele normale . In situatia ta trebuie sa cauti un model mic . Oglinda ? asta sa fie problema ! gasesti loc , pe o parte sau alta ....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • AnaP
                                Incepator
                                • 06.mai.2008
                                • 74

                                Postat în original de danieleion
                                sunt din BRAILA am praktiker si dedeman. pot gasi asa ceva akolo? sau poate romstal?
                                La Praktiker am vazut eu un lavoar asemanator acum doua zile. La romstal gasiti sigur, dar interesati-va in ambele locuri, ca s-ar putea sa existe diferente mari de pret

                                Comentariu

                                Procesare...