Open space modern, o problema mare sau nu ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarianSil
    Incepator
    • 17.feb.2020
    • 3

    Open space modern, o problema mare sau nu ?

    Salut,


    Vreau sa imi cumpar un apartament in Bucuresti (vin din Franta) si am un buget de aprox/max 36k EUR, se da urmatoarea varianta : doresc sa-l achizitionez in zona Berceni, o zona decenta, cat de cat, ieftina zic.

    As opta pe doua camere, am locuit inainte intr-un apartament al unui bloc vechi (1970) super ok, tot cu 2 camere, semidecomandat, nu am avut vreodata vreo problema. Am vandut apartamentul cand am plecat in Franta, etc, ca sa nu o mai lungesc :

    In cautarile mele pe imobiliare, stupefiat observ cum apartamentele din blocuri noi nu au bucatarie separata bai nene ! ce e asta ? dau un google si ce sa vezi ? toti isi cauta cum sa desparta bucataria din open-space modern cul Americanizat western si tot tacamul, ca asa mananca americanu doar la McDonalts si moare la 30 de ani, mancare... negatita si la restaurant, probabil; dar uite ca eu sunt ca tot romanul si vreau mancarica mea gatita, naturala si preparata de mine. Pai si ce am facut ? am gasit 10-20 apartamente super misto.. insa cu open-space (bucatarie inclusa in sufragerie) , nu as vrea asa ceva, sa nu pot gati in casa;

    Sunt nou in ale cumparatului, e prima data cand cumpar un apartament, voi sunteti mai experimentati pe acest forum, spuneti si la domnu aici, ce se petrece ? de ce nu mai se construiesc bucatarii separate, a innebunit romanul de-a binelea ? Ce solutii am in cazul in care nu gasesc apartament cu bucatarie separata, se poate despartii/isepara armonios vizibil si in acelasi timp sa nu patrunda mirosul in living, bucataria ? ati intampinat astfel de situatii ?

    Stiu ca de la clasicul apartament pe stil vechi, unde bucataria traditionala e separata.. si cu hota faina, la un gratar mai condimentat sau peste afumat, mirosul ajunge imediat in sufragerie cand deschid usile camerelor !

    O parere, va rog ? sa evit cu orice pret sufragerie cu open space ?
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    La bugetul pe care il ai, sa. fi multumit ca poti cumpara si un apartament de acest fel.
    Vrei bucatarie separata. Mai adauga vreo 10.000 EURO.

    Comentariu

    • MarianSil
      Incepator
      • 17.feb.2020
      • 3

      #3
      Vorbim de berceni aici, nu de unirii

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Postat în original de MarianSil
        Salut,
        Sunt nou in ale cumparatului, e prima data cand cumpar un apartament, voi sunteti mai experimentati pe acest forum, spuneti si la domnu aici, ce se petrece ? de ce nu mai se construiesc bucatarii separate, a innebunit romanul de-a binelea ? Ce solutii am in cazul in care nu gasesc apartament cu bucatarie separata, se poate despartii/isepara armonios vizibil si in acelasi timp sa nu patrunda mirosul in living, bucataria ? ati intampinat astfel de situatii ?

        Stiu ca de la clasicul apartament pe stil vechi, unde bucataria traditionala e separata.. si cu hota faina, la un gratar mai condimentat sau peste afumat, mirosul ajunge imediat in sufragerie cand deschid usile camerelor !

        O parere, va rog ? sa evit cu orice pret sufragerie cu open space ?
        Pentru ca e mai ieftin asa, pentru ca este cool pentru o parte din clienti (bad ei prostia ulterior) si pentru alte multe motive eronate.
        Sigur, il poti recomaprtimenta de exemplu din fata de executie sau poti face un perete mobil din lemn, sticla, PVC etc. Totul este ca aceasta compartimentare ulterioara sa nu duca la doua spatii atat de mici incat sa nu fie utilizabile.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • mihai bonda
          Membru
          • 29.ian.2012
          • 144

          #5
          Daca permite spatiul poti delimita asa

          Comentariu

          Procesare...