Montare Lavoar pe Perete - Fara Piedestal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marius656
    Incepator
    • 08.iun.2022
    • 3

    Montare Lavoar pe Perete - Fara Piedestal

    Buna ziua.
    As dori sa montez in baie un lavoar, cu latimea de 60cm cu fixare in perete.
    Este obligatoriu sa folosesc piedestal sau semipiedestal pentru a-i asugura sprijinul?
    Fixarea s-ar face intr-un perete din BCA cu grosime de 7cm+1cm adeziv+grosimea faiantei (grosime totala "pachet" aproximativ 9cm
    Am gasit ancore speciale pentru fixare in BCA insa nu stiu sigur daca urechile pentru fixarea lavoarului sunt suficient de rezisente pentru a-l sustine singure sau este obligatorie folosirea piedestalului.
    Orice sfat este binevenit.
    Multumesc
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Am montat destule simple direct pe perete , dibluri si silicon . De stat stau , dar pot exista probleme cind cineva se apasa cu greutate pe ele .
    Aveti sol.utia de mai sus , eventual dibluri chimice sau varianta cu semipicior care mi se pare foarte practica .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Marius656
      Incepator
      • 08.iun.2022
      • 3

      #3
      Postat în original de Mircea G
      Am montat destule simple direct pe perete , dibluri si silicon . De stat stau , dar pot exista probleme cind cineva se apasa cu greutate pe ele .
      Aveti sol.utia de mai sus , eventual dibluri chimice sau varianta cu semipicior care mi se pare foarte practica .
      Mulțumesc pentru răspuns.
      M-am gsndit la ancora chimică, imi fac griji mai mult in legatura cu rezistenta urechii de fixare decat de podibilitstea smulgerii din perete.
      Si varianta cu semipiedestal sm luat-o in calcul, dar mi-ar veni peste usa de acces la robineti/apometre (usa ajunge pana la 50cm deasupra podelei)

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Lavoarul tine fara probleme si sint prinderi speciale cu piulite late si saibe de plastic .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Marius656
          Incepator
          • 08.iun.2022
          • 3

          #5
          Mulțumesc pentru sfaturi, Mircea.

          Comentariu

          Procesare...