Placarea cu rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristi N78
    Incepator
    • 20.dec.2008
    • 7

    Placarea cu rigips

    Am tot discutat cu diferite persoane despre montarea profilelor pe perete si tavan. Unii mi-au recomandat sa montez CD-urile la o distanta de 40 cm iar altii la o distanta de 60cm. Care ar fi distanta cea mai buna si in functie de ce se alege aceasta distanta? Am ales pentru pereti placi de 12,5 mm iar pt tavan cele de 9,5mm.
    Multumesc anticipat.
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    #2
    Pentru tavan vezi aici :

    S-au aici:
    Cu respect.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2551

      #3
      Sau aici :


      Ori poti descarca de aici:
      Fișiere Atașate
      Cu respect.

      Comentariu

      • dragomir iulian
        Incepator
        • 31.dec.2008
        • 4

        #4
        Re: Placarea cu rigips

        Postat în original de Cristi N78
        Am tot discutat cu diferite persoane despre montarea profilelor pe perete si tavan. Unii mi-au recomandat sa montez CD-urile la o distanta de 40 cm iar altii la o distanta de 60cm. Care ar fi distanta cea mai buna si in functie de ce se alege aceasta distanta? Am ales pentru pereti placi de 12,5 mm iar pt tavan cele de 9,5mm.
        Multumesc anticipat.
        daca doriti mai multe sfaturi despre placare va pot ajuta eu.
        ---TAVAN: de regula placa de 9,5mm se foloseste mai mult la placarile duble,cele de compartimentare.dar in cazul in care este deja cumpartata ,se poate folosi si la tavan,insa ar trebui placate pe profile cd.60,iar distanta dintre acestea sa nu fie mai mare de 40 cm.Tavanul se poate monta pe bride ,daca spatiul permite.La imbinarea dintre capetele placilor se face un sanfren pt ca rostul sa fie chituit mai bine.
        Daca pt tavan aveati placa de 12,5 atunci structura s ar fi facut la 50 cm,iar placile nu se pun de a lungul profilelor.Pt acest gen de placare exista placa ce are 2 m lungime.
        ---PERETI:structura se face la 60 cm, se placheaza cu placa de 12,5indicat ar fi ca pe orice piesa metalica ce ia contact cu peretele,sa fie lipita o banda speciala din folie, care protejeaza de umiditate ,daca exista.dar si de eventualele vibratii ce se pot produce si atenueaza astfel riscul aparitiilor de fisuri.
        VA MULTUMESC PT CA M ATI CITIT SI DORESC TUTUROR LA MULTI ANI!

        Comentariu

        • Cristi N78
          Incepator
          • 20.dec.2008
          • 7

          #5
          Va multumesc frumos.Un an nou fericit si dumneavoastra.

          Comentariu

          • Avatar Vizitator

            #6
            De acord cu domnul Iulian

            Cu o singura observatie.

            E as placa numai cu placa de 12,5, nu cu cele de 9

            Comentariu

            Procesare...