Rigips - plafoane schelet metalic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 208

    #16
    ca sa nu mai deschid alt thread pun aici o intrebare....

    in cazul in care montantii pt rigips se prind in tavan si in podea, cat de necesara mai este prinderea montantilor in peretii laterali?
    eu as face prinderea doar de tocul usii si de tavan/podea. sunt obligat sa fac prinderea si de peretele lateral? sau e doar indicat?

    daca trebuie sa fac prinderile respective...dat de "dese" tre' sa le fac?

    multumesc
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • rcd
      Incepator
      • 24.sep.2004
      • 32

      #17
      Mi se pare mie sau profilele nu sunt dispuse echidistant? De asemenea ce este cu profilul ala aproape de tavan?

      Indicat e sa prinzi profilele si de peretii laterali.

      Ai de gand sa faci si un tavan in camera respectiva?

      Regards
      Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

      Comentariu

      • faraonu
        Membru
        • 23.oct.2005
        • 208

        #18
        da, am de gand sa pun si plafon fals.

        fiarele nu sunt echidistante pt ca vreau sa pun o placa intreaga langa usa(120 latime). peretele nu imi permite inca o placa de 120, asa ca voi taia una si o voi pune in spatiul ramas, asadar, spatiul ramas l-am separat in 2, si in loc de 59 de cm intre fiare, asa cum trebuia, am 51

        o sugestie legata de problema mea?
        va multumesc
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • rcd
          Incepator
          • 24.sep.2004
          • 32

          #19
          Personal as mai "insera" inca un metal intre cele existente. In acest mod mai intaresti partitia si o faci mai strong. Adica sa faci in asa fel incat sa ai intre metale 300mm. De asemenea in foto vad ca nu ai metal prins in peretele din stanga usii. Tb si acolo un metal.

          Inca o idee: (si s-ar putea sa nu convina la unii) Daca ai de gand sa faci si un tavan, iti sugerez sa scoti suruburile din profilul care l-ai fixat in tavan. (Head track) si sa lasi metalele cu 1 cm mai scurte insa in asa fel incat sa nu iasa din profilul din tavan. In principiu, profilele eu le fixez numai in "floor track" si le las libere in metalul de pe tavan.
          Atunci cand pui placa de rigips, sa tai placa cu 1.5 cm mai scurta. Adica placa ta de rigips nu trebuie sa atinga planseul de beton. Chestia se numeste "deflection joint" si este indicata pentru a nu aparea fisuri stratul de glet din cauza tensiunilor. Mai pe romaneste daca blocul "se lasa" avem 15 mm toleranta.

          PS: Daca dupa ce lasam 15 mm toleranta, totusi apar fisuri in placa de rigips, ar fi cazul sa vinzi apartamanetul si sa te muti.

          In rest, spor la munca si hai STEAUA

          Regards
          Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

          Comentariu

          • naetiberiu
            Incepator
            • 23.mar.2006
            • 24

            #20
            Rigips

            Pe rigips se poate pune faianta (in cazul cand este folosit la baie ptr. a masca scurgerea si coloana de apa)?... Va multumesc!

            Comentariu

            • naetiberiu
              Incepator
              • 23.mar.2006
              • 24

              #21
              Rigips

              Ma scuzati,am observat ca subiectul este dezbatut dupa ce am pus intrebarea .

              Comentariu

              • danhome_52
                Membru Marcant
                • 26.dec.2005
                • 751

                #22
                Salut!
                Intre montanti e bine sa fie de 60 cm.Placile se monteaza cu o distanta de 10 mm fata de pardoseala si 5 mm fata de plafon, profilele se lasa libere in perimetralul superior(asa cum te-a sfatuit rcd),prinderea de perete e la maxim 80 cm,chiar mai putin in zone mai "sensibile".
                Cred ca e mai bine sa plachezi peretii prima oara si apoi sa prinzi profilul
                UD 30 pentru tavan, de montanti, prin placa.
                Pentru montanti vad ca ai folosit tot UD 30!E mult mai bine daca le inlocuiesti cu CD 60.

                Comentariu

                • moro
                  Incepator
                  • 12.apr.2006
                  • 1

                  #23
                  As avea si eu o intrebare. Doresc sa-mi fac o biblioteca din rigips cu o forma ceva mai "artistica". In principiu vreau sa arate ca un disc cu spatii pentru carti etc. Am cateva probleme... Nu am mai lucrat cu suprafete curbe si nu prea stiu cum sa abordez problema si cea de a doua problema este aceea ca nu stiu daca scheletul metalic va rezista tinind cond de faptul ca nu se sprijina pe podea. Daca ati putea sa ma luminati cu un desen, schita , ceva pentru o idee de fixare v-as ramane profund recunoscator.
                  Multumesc anticipat

                  Comentariu

                  • puiu007
                    Incepator
                    • 27.feb.2006
                    • 32

                    #24
                    sal... daca am vata minerala de 10 cm. de cat trebuieste sa fie profilele de prindere pe perete??? adica eu vreau sa fie cat mai subtiri....

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #25
                      Daca ai vata de 10 cm in cel mai fericit caz poti incerca sa pui profile de 75 (parca asta este dimensiunea) iar vata o inghesui bine(daca reusesti). Din pacate nu cred ca poti folosi profile de 50 asta inseamna sa injumatatesti grosimea vatei.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • i96nds
                        Membru marcant
                        • 03.ian.2006
                        • 427

                        #26
                        Daca pui profile mai mici de 10 va trebui sa inghesui vata, cum zicea si Viorel. Tine cont insa ca ti-ar putea face "burta" placile de gips-carton de la tensiune.
                        In mod normal profilele se pun la 60 cm deci placa se aseaza pe 3 profile (ca are latime 120 cm - doua profile la capete si unul la mijloc)
                        Deci daca pui profile mai inguste de 10 atunci neaparat sa le pui la 40 cm unul de altul astfel incat fiecare placa sa fie asezata pe 4 profile. Astfel probabilitatea sa faca burta e mult mai mica.
                        Stefan

                        Comentariu

                        • faraonu
                          Membru
                          • 23.oct.2005
                          • 208

                          #27
                          eu unu am observat ca nu e bine sa inghesui vata, chiar daca ai spatii mici intre montanti...
                          poti in prealabil sa presezi vata....o pui pe jos si apoi pui o placa de lemn pe deasupra si pui ceva cu o greutate mai mare...o lasi 2 ore si cred ca rezulta vata minerale comprimata : ))

                          mai vin cu niste poze....ziceti-mi cu ce am gresit si la ce rezultate nefericite sa ma astept...
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • faraonu
                            Membru
                            • 23.oct.2005
                            • 208

                            #28
                            numarul doi
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • faraonu
                              Membru
                              • 23.oct.2005
                              • 208

                              #29
                              numarul trei

                              ps: scuzati invazia pozelor
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • i96nds
                                Membru marcant
                                • 03.ian.2006
                                • 427

                                #30
                                Cum zicea si colegul, nu e prea bine sa inghesui vata. Motivul e ca nu ar mai fi izolator termic la fel de bun !!! De ce? Tocmai pentru ca izolarea o face tot aerul care se afla in vata. Daca o inghesui ai mai putin aer si va izola mai prost.

                                Pentru Faraonu':

                                Incearca sa nu te zgarcesti la placi si sa pui placa intreaga sub geam - adica sa eviti imbinarile de placi in jurul ferestrei - tocmai datorita dilatarii/contractarii, ca sa nu apara crapaturi la rosturi. Mai bine mai strici o placa intreaga.
                                Mi s-a parut mie sau nu sunt profile suficient de dese sub geam? Nu prea mi-e clar.

                                Sipcile alea de lemn la ce mai sunt bune daca ai profile metalice? Ai facut singur lucrarea sau ai mesteri? Mi se pare ca va arata foarte bine, felicitari !!!

                                P.S. M-a distrat ce scrie pe perete
                                Stefan

                                Comentariu

                                Procesare...