Cat costa montatul unei placi de rigips?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bbusiness
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 149

    #16
    Scuze ca intervin pe un topic unde nu ma pricep, dar o sa va zic si parerea mea. Nu lucrez in domeniu, dar ca oricare dintre voi folosim serviciile altora mai tot timpul: la medic, la frizer, la stomatolog, la mecanic, etc.
    Facand abstractie de valoarea materialelor, mi se pare normal ca tarifele pe servicii sa fie in functie de durata de lucru si evident de cat de greu sau costisistor este sa ajungi la gradul de specializare sa poti presta serviciul respectiv.

    Nu mi se pare normal ca un instalator sa iti puna o mufa sau un robinet in 10 minute si sa iti ia 300.000 sau chiar 400.000 de lei, in timp ce pentru o injectie la o asistenta sau cabinet nu platesti mai mult de 50.000-70.000.

    Exemplele pot continua....

    De exemplu, daca angajez 2 "meseriasi", pentru o treaba de o luna 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana nu mi se pare normal sa le dau mai mult de 500$/luna de fiecare indiferent ca pune rigips, sau ca pune faianta sau ca trage sapa....

    Parerea mea.....

    Comentariu

    • D_G_N
      Incepator
      • 08.apr.2006
      • 66

      #17
      Postat în original de bbusiness
      Scuze ca intervin pe un topic unde nu ma pricep, dar o sa va zic si parerea mea. Nu lucrez in domeniu, dar ca oricare dintre voi folosim serviciile altora mai tot timpul: la medic, la frizer, la stomatolog, la mecanic, etc.
      Facand abstractie de valoarea materialelor, mi se pare normal ca tarifele pe servicii sa fie in functie de durata de lucru si evident de cat de greu sau costisistor este sa ajungi la gradul de specializare sa poti presta serviciul respectiv.

      Nu mi se pare normal ca un instalator sa iti puna o mufa sau un robinet in 10 minute si sa iti ia 300.000 sau chiar 400.000 de lei, in timp ce pentru o injectie la o asistenta sau cabinet nu platesti mai mult de 50.000-70.000.

      Exemplele pot continua....

      De exemplu, daca angajez 2 "meseriasi", pentru o treaba de o luna 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana nu mi se pare normal sa le dau mai mult de 500$/luna de fiecare indiferent ca pune rigips, sau ca pune faianta sau ca trage sapa....

      Parerea mea.....
      nici mie nu mi se pare normal sa dau 10 mil pe un medicament care imi poate salva viatza....sau unui doctor pt o operatie....chiar daca operatia dureaza 3 ore......
      P.S. lipestetzi singur(a) teava....sa te vad atunci.....

      Comentariu

      • bbusiness
        Membru
        • 05.iun.2006
        • 149

        #18
        Postat în original de D_G_N
        Postat în original de bbusiness
        Scuze ca intervin pe un topic unde nu ma pricep, dar o sa va zic si parerea mea. Nu lucrez in domeniu, dar ca oricare dintre voi folosim serviciile altora mai tot timpul: la medic, la frizer, la stomatolog, la mecanic, etc.
        Facand abstractie de valoarea materialelor, mi se pare normal ca tarifele pe servicii sa fie in functie de durata de lucru si evident de cat de greu sau costisistor este sa ajungi la gradul de specializare sa poti presta serviciul respectiv.

        Nu mi se pare normal ca un instalator sa iti puna o mufa sau un robinet in 10 minute si sa iti ia 300.000 sau chiar 400.000 de lei, in timp ce pentru o injectie la o asistenta sau cabinet nu platesti mai mult de 50.000-70.000.

        Exemplele pot continua....

        De exemplu, daca angajez 2 "meseriasi", pentru o treaba de o luna 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana nu mi se pare normal sa le dau mai mult de 500$/luna de fiecare indiferent ca pune rigips, sau ca pune faianta sau ca trage sapa....

        Parerea mea.....
        nici mie nu mi se pare normal sa dau 10 mil pe un medicament care imi poate salva viatza....sau unui doctor pt o operatie....chiar daca operat
        ia dureaza 3 ore......
        P.S. lipestetzi singur(a) teava....sa te vad atunci.....
        Comparatia e destul de proasta....Medicamentele costa foarte mult pentru ca presupun investitii foarte mari in cercetare iar doctorii....mie imi pare rau ca nu sunt platiti cum trebuie si iti cer bani, dar din pacate chiar nu ai sa gasesti ce fac ei pe DIY

        Comentariu

        • D_G_N
          Incepator
          • 08.apr.2006
          • 66

          #19
          Comparatia e destul de proasta....Medicamentele costa foarte mult pentru ca presupun investitii foarte mari in cercetare iar doctorii....mie imi pare rau ca nu sunt platiti cum trebuie si iti cer bani, dar din pacate chiar nu ai sa gasesti ce fac ei pe DIY
          Comparatzi nu este deloc proasta...am auzit o gramda de cazuri in care doctorii te lasa sa mori pe patu de spital daca nu le dai catzi bani vor sa te opereze.....din fericire doar am auzit...nu am avut vro experientza personala.....oricum ...fiecare cu parerea lui....si noi avem pareri diferite pt ca suntem pe pozitzii diferite....tu client si eu "prestator de servicii "meserias"
          P.S.
          De exemplu, daca angajez 2 "meseriasi", pentru o treaba de o luna 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana nu mi se pare normal sa le dau mai mult de 500$/luna de fiecare indiferent ca pune rigips, sau ca pune faianta sau ca trage sapa....
          treaba asta este exagerata

          Comentariu

          • bbusiness
            Membru
            • 05.iun.2006
            • 149

            #20
            De ce ti se pare exagerata? Mie mi se pare un salariu chiar bunicel...unde mai pui ca multi nici macar pe departe nu fac treaba asa cum ar trebui....
            Ma rog, vroiam sa subliniez ca pentru toti ziua tot 24 de ore are si unii nu isi justifica tariful serviciilor.
            Daca eu, inginer IT, nu as lua mai mult de 500.000 ca sa instalez un sistem de operare cu antivirusi/update-uri si restul de softuri...si daca treaba asta imi ia cam 3-4 ore, nu vad de ce un instalator ca sa instaleze o baterie la cada ia acelasi pret cu mine....oare cer eu prea putin?!

            Comentariu

            • jon
              Incepator
              • 15.mar.2006
              • 21

              #21
              E amuzant !
              ,,SCRIPTA MANE ,VERBA VOLANT,,


              Aici

              VEBA volant .....fapta......

              Comentariu

              • bigjoe
                Membru Marcant
                • 19.mai.2006
                • 481

                #22
                d

                Total de acord.

                Oricum fiecare poate sa invete orice numai sa fii doctor nu.

                Dar instalator deocamdata o putem face ca nu este asa restrictiv dar sa vedeti dupa ce intram in Europa si trebuie sa iei avize peste avize

                Atunci o sa vezi chestie...ca banii nu i dai numai pe munca dar si pe experienta (daca exista) plus pe SEMNATURA.

                In SUA de exemplu daca iti schimbi un BEC fara semnatura te da in judecata!

                Dar aia sunt tampiti de aia am si plecat de acolo ..este o tara cu susul in jos...cel putin asa cred eu! adica sunt exagerati..de prudenti


                Succes!
                ai grija ..

                Comentariu

                • D_G_N
                  Incepator
                  • 08.apr.2006
                  • 66

                  #23
                  Postat în original de bbusiness
                  Daca eu, inginer IT, nu as lua mai mult de 500.000 ca sa instalez un sistem de operare cu antivirusi/update-uri si restul de softuri...si daca treaba asta imi ia cam 3-4 ore, nu vad de ce un instalator ca sa instaleze o baterie la cada ia acelasi pret cu mine....oare cer eu prea putin?!
                  Atunci cand instalezi un windows...cu un antivirus.....un joc....si cateva progr de filme si muzica....vrei sa spui ca tu meritzi 500 de mii????...asta din partea unui viitor inginer IT....exact ca tine...

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #24
                    Eu unul nu merit dar ma bucur cand gasesc clinti, asa si cu colegii constructori.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • danhome_52
                      Membru Marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 749

                      #25
                      Salut!
                      Vreau sa supun judecatii voastre urmatoarele socoteli care se refera la renovarea unor case vechi (peste 40 ani),socoteli care sunt pentru materiale de calitate buna si lucrari de complexitate medie.
                      Deci:
                      Materiale...900-1100 RON/mp
                      Manopera ...100-110 RON/mp
                      Total...1000-1210 RON/mp
                      Pentru o casa cu 100 mp totalul este de 100000-121000 RON
                      Lucrarea se poate executa in 2 luni cu 2 oameni,manopera pentru fiecare fiind de 2750 RON/luna.
                      Renovarea presupune lucrari de compartimentare,reparatii,refacere instalatii,inlocuire tamplarie,beton,sape,placaj ceramic,hidroizolatii,termoizolatii,montaj gips-carton,parchet,montaj obiecte sanitare,electrice,mobilier si alte cele...
                      Din experienta spun ca pretul la materiale/mp poate creste odata cu pretentiile beneficiarului iar manopera poate scadea cu unele cheltuieli neprevazute.
                      Nu cred ca se poate ajunge la manopera de 50% fiind nejustificata la peste 15%.
                      Ce parere aveti?
                      Bafta!

                      Comentariu

                      • faraonu
                        Membru
                        • 23.oct.2005
                        • 207

                        #26
                        dude..10 milioane pe metru patrat? de unde ai scos-o p-asta?
                        in general omu nu baga atatia bani.
                        adevarul este ca pe mine chiar atat m-a costat o camera...dar nu cred ca toata lumea isi face in camera porcariile care le-am facut eu.
                        sincer acum...manopera mi se pare mult prea mare si nejustificata.
                        stiu ce inseamna pt ca am facut la o camera toate tipurile de lucrari pe care le prestati si voi. mare filozofie...

                        Comentariu

                        • idg
                          Membru marcant
                          • 18.iun.2004
                          • 321

                          #27
                          [quote="D_G_N"]
                          Comparatia e destul de proasta....Medicamentele costa foarte mult pentru ca presupun investitii foarte mari in cercetare iar doctorii....mie imi pare rau ca nu sunt platiti cum trebuie si iti cer bani, dar din pacate chiar nu ai sa gasesti ce fac ei pe DIY
                          Comparatzi nu este deloc proasta...am auzit o gramda de cazuri in care doctorii te lasa sa mori pe patu de spital daca nu le dai catzi bani vor sa te opereze.....din fericire doar am auzit...nu am avut vro experientza personala.....oricum ...fiecare cu parerea lui....si noi avem pareri diferite pt ca suntem pe pozitzii diferite....tu client si eu "prestator de servicii "meserias"
                          P.S.
                          De exemplu, daca angajez 2 "meseriasi", pentru o treaba de o luna 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana nu mi se pare normal sa le dau mai mult de 500$/luna de fiecare indiferent ca pune rigips, sau ca pune faianta sau ca trage sapa....
                          Aveti vreo problema cu medicii?? Hai sa fim seriosi, ce legatura are chestia asta cu conceptul DIY????

                          On-topic: si mie mi se pare revoltator ca un meserias sa ceara o caruta de bani pentru instalarea unui robinet, sau pentru te miri ce, calificarea lui este foarte aproape de o autocalificare proprie de pe net sau mai stiu eu unde.

                          Uite, sa-ti dau exemplu: neica parchetaru cere 150k pentru raschetat parchetu' pentru 1 mp. In afara de masina lui de raschetat, pe care o plimba frumos prin camera, ce capodopera poate sa realizeze? Pentru o camera de 20mp ti-a luat 3 milioane doar manopera, asta in 4-5 ore de raschetat+alte 2 de dat cu lac+alte doua de finisat. Total: 8 ore de munca, vi se pare etic?

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #28
                            Avantajul celui care a investit in scula de raschetat.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • danhome_52
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 749

                              #29
                              Postat în original de faraonu
                              dude..10 milioane pe metru patrat? de unde ai scos-o p-asta?
                              in general omu nu baga atatia bani.
                              adevarul este ca pe mine chiar atat m-a costat o camera...dar nu cred ca toata lumea isi face in camera porcariile care le-am facut eu.
                              sincer acum...manopera mi se pare mult prea mare si nejustificata.
                              stiu ce inseamna pt ca am facut la o camera toate tipurile de lucrari pe care le prestati si voi. mare filozofie...
                              Salut!
                              Regula nu cred ca se poate aplica nici macar pentru un apartament de 100 mp,cu atat mai putin pentru o camera!
                              Amenajarile pentru care sunt sumele se refera la case in care trebuie refacut tot.
                              Manopera poate parea mare,dar sunt multi in bransa care au incadrare tarifara mai mare pentru 8 ore pe zi,5 zile pe saptamana si munca mai putina...
                              Programul de 8 ore e o amintire placuta!
                              Bafta!

                              Comentariu

                              • D_G_N
                                Incepator
                                • 08.apr.2006
                                • 66

                                #30

                                Asta inseamna meserie.....uitatziva pe toate pozele...

                                Comentariu

                                Procesare...