Apartament total placat cu gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • telllu
    Incepator
    • 24.aug.2018
    • 2

    Apartament total placat cu gipscarton

    Buna ziua

    Acum 5 ani am cumparat un apartament, et 2, placat aproape integral cu rigips, inclusiv tavanul
    Din start in perioada de vara se simtea un miros specific (nu mucegai), care era mai strident in sufragerie care este cea mai mare camera
    Proprietarul
    Tot in sufragerie un perete interior (spre vecin) este antifonat cu vata (dupa spusele fostului proprietar)
    Totodata proprietarul a facut si incalzire in pardoseala, care este placata cu gresie deasupra

    Ma gandesc in 2 ani sa fac o reparatie generala a apartamentului si intrebarile mele ar fi:
    - care ar fi sursa mirosului (am tot auzit ca rigipsul in ani cum nu l-ai monta tot se umezeste vara)
    - ar fi altceva decat rigips cu care as putea placa peretii?
  • aurick86
    Membru
    • 05.iun.2012
    • 168

    #2
    Răspuns la: Apartament total placat cu gipscarton

    NU rigipsul e problema, ci instalarea proasta.

    Probabil pe acel perete izolat exista ceva umezela/mucigai.. eu acolo as incepe.
    Bineinteles ca poate sa fie umezeala si pe tavan sau alti pereti, unde s-a facut mucigai.

    Orice perete rece/exterior ar trebui sa aiba bariera de vapori, daca nu exista acea bariera e posibil ca umezeala sa condenseze pe perete si sa faca mucigai.

    Unde nu e vata nu ar trebui dat jos pentru verificare, doar se fac niste gauri cu o carota cat mai mare... din loc in loc; Dupa ce se inspecteaza daca e ok cercul din carota se foloseste pentru astupaea gaurei facute.

    Dar unde e vata e mai greu de verificat... se pot face gaurile cu carota.. dar mucigaiul se poate ascunde sub vata sau in apropiere.
    Ultima editare de aurick86; 24.aug.2018, 09:26.

    Comentariu

    • telllu
      Incepator
      • 24.aug.2018
      • 2

      #3
      Răspuns la: Apartament total placat cu gipscarton

      Multumesc pentru raspuns

      Iarna cand umeditatea este scazuta mirosul nu se percepe
      Mirosul are o tenta de produse pentru constructii, nu este a mucegai

      Comentariu

      Procesare...