Gipscarton pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • COObra
    a răspuns
    cred ca m-ar ajuta mai mult o poza a profilului respectiv ca sa inteleg.
    sper ca si tu sa intelegi ca eu vreau sa fac ceva ce va arata ca o policioara.
    adica contactul cu peretele va fi doar pe grosimea rigipsului ....10mm
    Daca nu-i destul de explicit spune-mi
    oricum multumesc mult ca stai sa ma lamuresti.

    Lasă un comentariu:


  • gabileo
    a răspuns
    Postat în original de COObra
    De ce nu prinzi in dibluri un perimetru?
    ce inseamna asta?
    scuze daca e o intrebare tampita dar chiar nu ma prea pricep la chestii de genul asta
    Asa se cheama un tip de profil. Se prinde in perete, urmand ca de partea superioara si cea interioara sa prinzi cu holsuruburi (vide) de rigips, de 2.5 cm doua placi de rigips. Astfel ai rezistenta dubla. In partea exterioara prinzi tot perimetru, dar la 1.2 cm in interior, ca sa pui o fasie de rigisp care sa se ingroape perfect. Daca nu-i destul de explicit spune-mi. Ptr profesionistii in rigips (eu sunt amator) - sa nu radeti de exprimare.

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    De ce nu prinzi in dibluri un perimetru?
    ce inseamna asta?
    scuze daca e o intrebare tampita dar chiar nu ma prea pricep la chestii de genul asta

    Lasă un comentariu:


  • gabileo
    a răspuns
    Salut. Parerea mea e ca nu faci nimik cu adezivul. Cand iti va fi lumea mai draga te poti trezi cu trenu'n cap. De ce nu prinzi in dibluri un perimetru? In felul asta ai placa dubla de rigips si rezistenta dubla. fara frica. Doar cat dai cateva gauri, dar cu o bormasina buna (nu zic firma sa nu fie reclama, dar stii tu de care ) in 2 ore e gata toata camera. In plus, cand finisezi cu Knauf (sic ca pe asta l-am zis) va iesi super. Sa pui o poza cu raftul cu tren cand termini,, iar daca ramai tot la adeziv, sa ne spui ce-ai folosit si cat a durat pana a cazut.

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a creat un topic Gipscarton pe perete

    Gipscarton pe perete

    Salutare la toata lumea
    Apelez la voi in speranta unor observatii la obiect avand in vedere ca nu ma pricep foarte mult la asa ceva.
    vreau sa facun raft de jur inprejurul camerei si m-am gandit la gipscarton.
    scopul este sa construiesc un circuit de cale ferata (in miniatura bineinteles) care se invarte in jurul camerei.
    ma gandeam sa aibe cam 10 cm latime de la perete, acest spatiu permitand loc suficient vagoanelor si poate si ceva pomisori.
    m-am gandit la gipscarton pentru ca mi se pare mai usor de lucrat cu el, mai usor ca greutate (decat placile de lemn de exemplu) si marea problema, in care va si cer sfatul aici, este ca ma gandeam doar sa il lipesc cu adeziv special pe perete.
    ideea era sa nu mai gauresc peretii si arata si mai aproape de ceea ce vreau eu.
    intrebarea este: credeti ca adezivul este destul de rezistent sa sustina greutatea rspectiva?
    mentionez ca cea mai grea este locomotiva care are cam 20 cm si aproximativ 400g. bineinteles mai sunt si sinele dar care nu sunt foarte grele. 3 metri de sina au cam 3 - 400 grame.
    multumesc anticipat de sfaturi si pareri.
Procesare...