Gipscarton pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • COObra
    Incepator
    • 25.iul.2006
    • 61

    Gipscarton pe perete

    Salutare la toata lumea
    Apelez la voi in speranta unor observatii la obiect avand in vedere ca nu ma pricep foarte mult la asa ceva.
    vreau sa facun raft de jur inprejurul camerei si m-am gandit la gipscarton.
    scopul este sa construiesc un circuit de cale ferata (in miniatura bineinteles) care se invarte in jurul camerei.
    ma gandeam sa aibe cam 10 cm latime de la perete, acest spatiu permitand loc suficient vagoanelor si poate si ceva pomisori.
    m-am gandit la gipscarton pentru ca mi se pare mai usor de lucrat cu el, mai usor ca greutate (decat placile de lemn de exemplu) si marea problema, in care va si cer sfatul aici, este ca ma gandeam doar sa il lipesc cu adeziv special pe perete.
    ideea era sa nu mai gauresc peretii si arata si mai aproape de ceea ce vreau eu.
    intrebarea este: credeti ca adezivul este destul de rezistent sa sustina greutatea rspectiva?
    mentionez ca cea mai grea este locomotiva care are cam 20 cm si aproximativ 400g. bineinteles mai sunt si sinele dar care nu sunt foarte grele. 3 metri de sina au cam 3 - 400 grame.
    multumesc anticipat de sfaturi si pareri.
  • gabileo
    Incepator
    • 25.iul.2006
    • 7

    #2
    Salut. Parerea mea e ca nu faci nimik cu adezivul. Cand iti va fi lumea mai draga te poti trezi cu trenu'n cap. De ce nu prinzi in dibluri un perimetru? In felul asta ai placa dubla de rigips si rezistenta dubla. fara frica. Doar cat dai cateva gauri, dar cu o bormasina buna (nu zic firma sa nu fie reclama, dar stii tu de care ) in 2 ore e gata toata camera. In plus, cand finisezi cu Knauf (sic ca pe asta l-am zis) va iesi super. Sa pui o poza cu raftul cu tren cand termini,, iar daca ramai tot la adeziv, sa ne spui ce-ai folosit si cat a durat pana a cazut.

    Comentariu

    • COObra
      Incepator
      • 25.iul.2006
      • 61

      #3
      De ce nu prinzi in dibluri un perimetru?
      ce inseamna asta?
      scuze daca e o intrebare tampita dar chiar nu ma prea pricep la chestii de genul asta

      Comentariu

      • gabileo
        Incepator
        • 25.iul.2006
        • 7

        #4
        Postat în original de COObra
        De ce nu prinzi in dibluri un perimetru?
        ce inseamna asta?
        scuze daca e o intrebare tampita dar chiar nu ma prea pricep la chestii de genul asta
        Asa se cheama un tip de profil. Se prinde in perete, urmand ca de partea superioara si cea interioara sa prinzi cu holsuruburi (vide) de rigips, de 2.5 cm doua placi de rigips. Astfel ai rezistenta dubla. In partea exterioara prinzi tot perimetru, dar la 1.2 cm in interior, ca sa pui o fasie de rigisp care sa se ingroape perfect. Daca nu-i destul de explicit spune-mi. Ptr profesionistii in rigips (eu sunt amator) - sa nu radeti de exprimare.

        Comentariu

        • COObra
          Incepator
          • 25.iul.2006
          • 61

          #5
          cred ca m-ar ajuta mai mult o poza a profilului respectiv ca sa inteleg.
          sper ca si tu sa intelegi ca eu vreau sa fac ceva ce va arata ca o policioara.
          adica contactul cu peretele va fi doar pe grosimea rigipsului ....10mm
          Daca nu-i destul de explicit spune-mi
          oricum multumesc mult ca stai sa ma lamuresti.

          Comentariu

          • gabileo
            Incepator
            • 25.iul.2006
            • 7

            #6
            Postat în original de COObra
            cred ca m-ar ajuta mai mult o poza a profilului respectiv ca sa inteleg.
            sper ca si tu sa intelegi ca eu vreau sa fac ceva ce va arata ca o policioara.
            adica contactul cu peretele va fi doar pe grosimea rigipsului ....10mm
            Daca nu-i destul de explicit spune-mi
            oricum multumesc mult ca stai sa ma lamuresti.
            Ca sa pui numai 10 mm... poti sa scoti din calcul asta. Chiar daca ai gasi un adeziv atat de perfect, rigipsul se farama. Pe muchia aceea nu are cum sa aiba rezistenta. Ce-ti explicasem eu, ar fi avut 5,5 cm (2x1,20 rigips + 3 cm profil). Daca vrei asa subtire, de ce nu folosesti lambriu? E estetic, subtire si nu se farama. Daca l-ai prins bine..... te-ai scos.

            Comentariu

            • COObra
              Incepator
              • 25.iul.2006
              • 61

              #7
              banuiesc din ce zici ca vorbesti de ceva in forma de L.
              tocmai asta vroiam sa evit....gauritul.
              daca e de gaurit nu e nici o problema ca stiu ce sa cumpar si cum sa fac.
              din cauza duritatii prima oara m-am gandit la parchet laminat si doar il tai in fasii de 10cm si aia este ...dar si asta includea sustinerile in forma de L
              banuiesc ca vorbeai de ceva de genul din poza.
              eu vroiam sa evit toate gaurile alea pentru ca toti peretii din camera respectiva sunt din beton
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • gabileo
                Incepator
                • 25.iul.2006
                • 7

                #8
                Postat în original de COObra
                banuiesc din ce zici ca vorbesti de ceva in forma de L.
                tocmai asta vroiam sa evit....gauritul.
                daca e de gaurit nu e nici o problema ca stiu ce sa cumpar si cum sa fac.
                din cauza duritatii prima oara m-am gandit la parchet laminat si doar il tai in fasii de 10cm si aia este ...dar si asta includea sustinerile in forma de L
                banuiesc ca vorbeai de ceva de genul din poza.
                eu vroiam sa evit toate gaurile alea pentru ca toti peretii din camera respectiva sunt din beton
                Asa se vad urat, ca sunt cam mari. Poti sa cumperi o banda de aluminiu (ptr ce zici tu ar fi destul de rezistenta) si faci niste L-uri, dar orientate invers, in sus (laterala mica vine in sus pe perete, si o faci doar cat e latimea raftului tau, cand te hotarasti din ce va fi - dai pe el o gaura de 4 cu diblu, iar cand pui fata raftului pe el nu ramane numik in afara). |_____
                De gauri poti sa scapi, dar e mult mai sigur si practic cu ele.

                Comentariu

                • COObra
                  Incepator
                  • 25.iul.2006
                  • 61

                  #9
                  hmmmm
                  din ce zici tu aici.....daca fac alea din ceva mai gros....pot sa pun doar cate una la 1,5 - 2 metri pentru greutatea care o am eu acolo....nu e rea ideea de loc
                  pe de alta parte stiu ca L-uri din care am pus eu in poza se gasesc si mai mici. alea sunt cumparate pentru o etajera pe care am pus cuptorul cu microunde.
                  multumesc mult de idee.
                  altcineva mai are vreo idee?

                  Comentariu

                  • faraonu
                    Membru
                    • 23.oct.2005
                    • 208

                    #10
                    mdea....mai avem...probabil ca e cea mai buna idee...dar si cea mai dificil de realizat....

                    vezi ca la sifoniere se folosesc niste componente...sunt niste suruburi ca sa le zic asa. la un capat au filet, pt a se infileta in lemn...iar la capatul celalalt au ceva gen nuca/sfera...
                    sfera aia intra intr-un fel de piulita mare...cam de 1.5 cm diametru.
                    piulita aia are o serpentina interna pe care intra capul/nuca/sfera de la surubul de care am zis mai devreme...
                    piulita asta rotunda trebuie incastrata in alta placa de lemn, si apoi, prin rotire...trage spre interiorul ei capatzana shurubului. se foloseste pt imbinarea placilor perpendiculare, pt strangerea colturilor sifonierului.

                    iti atasez si o porcarie de desen, poate intelegi ceva...sper sa recunosti componentele

                    ps: s-ar putea sa nu gasesti un surub de genul ala care sa mearga direct in diblu..asa ca s-ar putea sa trebuiasca sa pui o fasie de lemn cam de 1,5 sau 2 cm prinsa in perete cu dibluri...apoi de asta sa prinzi restul structurii....

                    atentie insa.. e cea mai costisitoare probabil si cea mai SF...am zis-o doar ca sa-ti arat ca se poate si altfel, fara a se observa vreun fel de sustinere sau a adauga la grosimea structurii

                    Comentariu

                    • faraonu
                      Membru
                      • 23.oct.2005
                      • 208

                      #11
                      sau poti sa incerci asa...protocaliu e peretele, albastru e lemn...
                      restu pricepeti voi...ma scuzati da postez in graba

                      cius:*

                      Comentariu

                      • COObra
                        Incepator
                        • 25.iul.2006
                        • 61

                        #12
                        la prima schema pe care o propui dupa cate imi aduc eu aminte ar trebui sa am policioara respectiva destul de groasa.... iar la a doua ma sfatuiesti sa dau si mai multe gauri in perete si eu tocmai despre asta vroiam sfaturi sa evit...gauritul peretelui f des. toti pereti din camera respectiva sunt din blaca de beton si nu detin ceea ce se numeste o bormasina foarte performanta.

                        Comentariu

                        • faraonu
                          Membru
                          • 23.oct.2005
                          • 208

                          #13
                          daca esti din bucuresti te pot ajuta cu o bormasina care are 900w, motor transversal, face praf si armatura daca ai shpiral bun
                          e genu de bormasina care tine blocul treaz.
                          daca ai nevoie ....nu te costa nimic...decat deranjul vecinilor tai

                          Comentariu

                          • COObra
                            Incepator
                            • 25.iul.2006
                            • 61

                            #14
                            am gasit si am cumparat astea
                            mici rezistente.....acum trebuie sa ma hotarasc din ce fac policioara in sine.
                            am auzit ca rigipsul se poate si ondula.....se cumpara asa sau se poate si acasa? se umezeste. se incalzeste ceva de genul asta?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • COObra
                              Incepator
                              • 25.iul.2006
                              • 61

                              #15
                              stau si ma gandesc si cred ca am facut o prostie
                              am cumparat din impuls L-ul acesta care era cel mai mic....am zis sa fie cat mai discret iar problema mea era daca tine pe perete......dar cred ca problema mea este daca o sa tina fasia de 15 cm de rigips cu trenulet pe ea...asta avand in vedere ca are limba doar de 2 cm si prindere intr-un singur holzsurub.
                              in continuare ramane intrebarea....se poate ondula rigipsul?

                              Comentariu

                              Procesare...