Gipscarton pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 208

    #16
    se poate ondula rigipsul...da...se umezeste pe amandoua partile...si il flambezi......apoi il lasi in pozitia noua pana se usuca...si o sa capete o noua forma, cu toate astea, nu te astepta la mari rezultate...pt ca nu o sa fie foarte docil. mai repede cauta rigiflex sau nu stiu cum ii zice...care e rigips facut special pt a se putea indoi mai usor.

    L-urile pe care le-ai luat nu sunt bune pt ceea ce vrei sa faci. rigipsul nu rezista la fortele alea...trebuie facute tot felul de alte porcarii pt a intari rigipsul..altfel se va rupe cand il vei solicita catusi de putin

    Comentariu

    • COObra
      Incepator
      • 25.iul.2006
      • 61

      #17
      L-urile pe care le-ai luat nu sunt bune pt ceea ce vrei sa faci.
      o sa iau altele mai lungi.
      m-am calicit eu la alea ca-s mai mici si poate nu se vad

      Comentariu

      • gabileo
        Incepator
        • 25.iul.2006
        • 7

        #18
        Eu unu' n-am incercat niciodata sa indoi rigpsul, dar s-a discutat pe forum. Am cautat si ... iata ce-am gasit:
        [/url]http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=451&highlight=rigips+apa
        Sper sa-ti ajute.
        Postat în original de COObra
        stau si ma gandesc si cred ca am facut o prostie
        am cumparat din impuls L-ul acesta care era cel mai mic....am zis sa fie cat mai discret iar problema mea era daca tine pe perete......dar cred ca problema mea este daca o sa tina fasia de 15 cm de rigips cu trenulet pe ea...asta avand in vedere ca are limba doar de 2 cm si prindere intr-un singur holzsurub.
        in continuare ramane intrebarea....se poate ondula rigipsul?

        Comentariu

        • COObra
          Incepator
          • 25.iul.2006
          • 61

          #19
          o sa incerc sa inmoi sa vad daca merge....daca nu am deja ceva in minte ..un fel de improvizatie care sa si arate bine.
          ideea cu indoitul era ca sina de trenulet o sa urce spre usa si cand iese din rampa e unghiul destul de abrupt si sa nu dea locomotiva cu burta de sine
          chiar nu vreau sa pice de la vreo 2 metri. dar cred ca o sa construiesc un pod pe care o sa treaca trenul
          eventual o sa pun si niste omuleti care se fac ca lucreaza pe acolo
          o sa mai dureze ceva pana ma apuc. (de fapt finantele sunt problema....si lenea) acum abea am incropit niste scheme cu masuratori.
          sper sa fie bune

          Comentariu

          • kmmi
            Incepator
            • 02.aug.2006
            • 3

            #20
            Nu stiu daca mai este valabila problema ta, dar aveam o sugestie. Ar fi foarte interesant sa montezi sina trenuletului direct de plafon cu ajutorul unor distantieri,astfel incat sa fie absolut vizibila (suspendata). Se poate monta pe intreg perimetrul incaperii. Distantierii se pot vopsi si integra astfel in spatiul respectiv. Dar implica bormasina....

            Comentariu

            Procesare...