Gipscarton pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • kmmi
    a răspuns
    Nu stiu daca mai este valabila problema ta, dar aveam o sugestie. Ar fi foarte interesant sa montezi sina trenuletului direct de plafon cu ajutorul unor distantieri,astfel incat sa fie absolut vizibila (suspendata). Se poate monta pe intreg perimetrul incaperii. Distantierii se pot vopsi si integra astfel in spatiul respectiv. Dar implica bormasina....

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    o sa incerc sa inmoi sa vad daca merge....daca nu am deja ceva in minte ..un fel de improvizatie care sa si arate bine.
    ideea cu indoitul era ca sina de trenulet o sa urce spre usa si cand iese din rampa e unghiul destul de abrupt si sa nu dea locomotiva cu burta de sine
    chiar nu vreau sa pice de la vreo 2 metri. dar cred ca o sa construiesc un pod pe care o sa treaca trenul
    eventual o sa pun si niste omuleti care se fac ca lucreaza pe acolo
    o sa mai dureze ceva pana ma apuc. (de fapt finantele sunt problema....si lenea) acum abea am incropit niste scheme cu masuratori.
    sper sa fie bune

    Lasă un comentariu:


  • gabileo
    a răspuns
    Eu unu' n-am incercat niciodata sa indoi rigpsul, dar s-a discutat pe forum. Am cautat si ... iata ce-am gasit:
    [/url]http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=451&highlight=rigips+apa
    Sper sa-ti ajute.
    Postat în original de COObra
    stau si ma gandesc si cred ca am facut o prostie
    am cumparat din impuls L-ul acesta care era cel mai mic....am zis sa fie cat mai discret iar problema mea era daca tine pe perete......dar cred ca problema mea este daca o sa tina fasia de 15 cm de rigips cu trenulet pe ea...asta avand in vedere ca are limba doar de 2 cm si prindere intr-un singur holzsurub.
    in continuare ramane intrebarea....se poate ondula rigipsul?

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    L-urile pe care le-ai luat nu sunt bune pt ceea ce vrei sa faci.
    o sa iau altele mai lungi.
    m-am calicit eu la alea ca-s mai mici si poate nu se vad

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    se poate ondula rigipsul...da...se umezeste pe amandoua partile...si il flambezi......apoi il lasi in pozitia noua pana se usuca...si o sa capete o noua forma, cu toate astea, nu te astepta la mari rezultate...pt ca nu o sa fie foarte docil. mai repede cauta rigiflex sau nu stiu cum ii zice...care e rigips facut special pt a se putea indoi mai usor.

    L-urile pe care le-ai luat nu sunt bune pt ceea ce vrei sa faci. rigipsul nu rezista la fortele alea...trebuie facute tot felul de alte porcarii pt a intari rigipsul..altfel se va rupe cand il vei solicita catusi de putin

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    stau si ma gandesc si cred ca am facut o prostie
    am cumparat din impuls L-ul acesta care era cel mai mic....am zis sa fie cat mai discret iar problema mea era daca tine pe perete......dar cred ca problema mea este daca o sa tina fasia de 15 cm de rigips cu trenulet pe ea...asta avand in vedere ca are limba doar de 2 cm si prindere intr-un singur holzsurub.
    in continuare ramane intrebarea....se poate ondula rigipsul?

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    am gasit si am cumparat astea
    mici rezistente.....acum trebuie sa ma hotarasc din ce fac policioara in sine.
    am auzit ca rigipsul se poate si ondula.....se cumpara asa sau se poate si acasa? se umezeste. se incalzeste ceva de genul asta?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    daca esti din bucuresti te pot ajuta cu o bormasina care are 900w, motor transversal, face praf si armatura daca ai shpiral bun
    e genu de bormasina care tine blocul treaz.
    daca ai nevoie ....nu te costa nimic...decat deranjul vecinilor tai

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    la prima schema pe care o propui dupa cate imi aduc eu aminte ar trebui sa am policioara respectiva destul de groasa.... iar la a doua ma sfatuiesti sa dau si mai multe gauri in perete si eu tocmai despre asta vroiam sfaturi sa evit...gauritul peretelui f des. toti pereti din camera respectiva sunt din blaca de beton si nu detin ceea ce se numeste o bormasina foarte performanta.

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    sau poti sa incerci asa...protocaliu e peretele, albastru e lemn...
    restu pricepeti voi...ma scuzati da postez in graba

    cius:*

    Lasă un comentariu:


  • faraonu
    a răspuns
    mdea....mai avem...probabil ca e cea mai buna idee...dar si cea mai dificil de realizat....

    vezi ca la sifoniere se folosesc niste componente...sunt niste suruburi ca sa le zic asa. la un capat au filet, pt a se infileta in lemn...iar la capatul celalalt au ceva gen nuca/sfera...
    sfera aia intra intr-un fel de piulita mare...cam de 1.5 cm diametru.
    piulita aia are o serpentina interna pe care intra capul/nuca/sfera de la surubul de care am zis mai devreme...
    piulita asta rotunda trebuie incastrata in alta placa de lemn, si apoi, prin rotire...trage spre interiorul ei capatzana shurubului. se foloseste pt imbinarea placilor perpendiculare, pt strangerea colturilor sifonierului.

    iti atasez si o porcarie de desen, poate intelegi ceva...sper sa recunosti componentele

    ps: s-ar putea sa nu gasesti un surub de genul ala care sa mearga direct in diblu..asa ca s-ar putea sa trebuiasca sa pui o fasie de lemn cam de 1,5 sau 2 cm prinsa in perete cu dibluri...apoi de asta sa prinzi restul structurii....

    atentie insa.. e cea mai costisitoare probabil si cea mai SF...am zis-o doar ca sa-ti arat ca se poate si altfel, fara a se observa vreun fel de sustinere sau a adauga la grosimea structurii

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    hmmmm
    din ce zici tu aici.....daca fac alea din ceva mai gros....pot sa pun doar cate una la 1,5 - 2 metri pentru greutatea care o am eu acolo....nu e rea ideea de loc
    pe de alta parte stiu ca L-uri din care am pus eu in poza se gasesc si mai mici. alea sunt cumparate pentru o etajera pe care am pus cuptorul cu microunde.
    multumesc mult de idee.
    altcineva mai are vreo idee?

    Lasă un comentariu:


  • gabileo
    a răspuns
    Postat în original de COObra
    banuiesc din ce zici ca vorbesti de ceva in forma de L.
    tocmai asta vroiam sa evit....gauritul.
    daca e de gaurit nu e nici o problema ca stiu ce sa cumpar si cum sa fac.
    din cauza duritatii prima oara m-am gandit la parchet laminat si doar il tai in fasii de 10cm si aia este ...dar si asta includea sustinerile in forma de L
    banuiesc ca vorbeai de ceva de genul din poza.
    eu vroiam sa evit toate gaurile alea pentru ca toti peretii din camera respectiva sunt din beton
    Asa se vad urat, ca sunt cam mari. Poti sa cumperi o banda de aluminiu (ptr ce zici tu ar fi destul de rezistenta) si faci niste L-uri, dar orientate invers, in sus (laterala mica vine in sus pe perete, si o faci doar cat e latimea raftului tau, cand te hotarasti din ce va fi - dai pe el o gaura de 4 cu diblu, iar cand pui fata raftului pe el nu ramane numik in afara). |_____
    De gauri poti sa scapi, dar e mult mai sigur si practic cu ele.

    Lasă un comentariu:


  • COObra
    a răspuns
    banuiesc din ce zici ca vorbesti de ceva in forma de L.
    tocmai asta vroiam sa evit....gauritul.
    daca e de gaurit nu e nici o problema ca stiu ce sa cumpar si cum sa fac.
    din cauza duritatii prima oara m-am gandit la parchet laminat si doar il tai in fasii de 10cm si aia este ...dar si asta includea sustinerile in forma de L
    banuiesc ca vorbeai de ceva de genul din poza.
    eu vroiam sa evit toate gaurile alea pentru ca toti peretii din camera respectiva sunt din beton
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • gabileo
    a răspuns
    Postat în original de COObra
    cred ca m-ar ajuta mai mult o poza a profilului respectiv ca sa inteleg.
    sper ca si tu sa intelegi ca eu vreau sa fac ceva ce va arata ca o policioara.
    adica contactul cu peretele va fi doar pe grosimea rigipsului ....10mm
    Daca nu-i destul de explicit spune-mi
    oricum multumesc mult ca stai sa ma lamuresti.
    Ca sa pui numai 10 mm... poti sa scoti din calcul asta. Chiar daca ai gasi un adeziv atat de perfect, rigipsul se farama. Pe muchia aceea nu are cum sa aiba rezistenta. Ce-ti explicasem eu, ar fi avut 5,5 cm (2x1,20 rigips + 3 cm profil). Daca vrei asa subtire, de ce nu folosesti lambriu? E estetic, subtire si nu se farama. Daca l-ai prins bine..... te-ai scos.

    Lasă un comentariu:

Procesare...