Rigips verde peste vopsea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #16
    Raman surprins la ce solutii ne gandim doar pentru ca este prea greu de decojit vopseaua in ulei de pe pereti. Daca ati face acest efort, ati reusi sa placati in cel mai trainic mod. Eu zic ca se merita tanand cont ca este o lucrare facuta pentru multi ani.

    Comentariu

    • stanciu_daniel1968
      Incepator
      • 23.oct.2006
      • 25

      #17
      In baie se poate monta rigips verde(care este indicat sa se aplice in locurile cu umezeala),dar pasta de lipit nu prinde pe ulei.Deci oricum trebuie sa buciardati peretii.

      Comentariu

      • van den plas
        Incepator
        • 20.apr.2006
        • 65

        #18
        Perfect adevarat, acesta ar fi cel mai trainic mod de placare. Pe mine m-a interesat insa daca se poate proceda si in alt mod, economisind efort si fara a face rabat de la trainicie. Sa nu uitam ca la baza progresului omenirii au stat tocmai astfel de "lenesi", care s-au gandit cum sa faca economie de efort.
        In ceea ce priveste folosirea foliei antivapori, aceasta nu a fost ideea mea.
        Eu doar am intrebat daca pot adapta aceasta solutie, la ceea ce m-am gandit eu.

        Comentariu

        • stanciu_daniel1968
          Incepator
          • 23.oct.2006
          • 25

          #19
          In afara de rigips,dati tot uleiul jos,indreptati peretii(daca este cazul),si placati cu faianta.

          Comentariu

          • van den plas
            Incepator
            • 20.apr.2006
            • 65

            #20
            Asta o stiam si eu, nu mai aveam nevoie sa intreb. Mentionati in postul anterior despre buciardare. In ce consta aceasta operatiune ?

            Comentariu

            • stanciu_daniel1968
              Incepator
              • 23.oct.2006
              • 25

              #21
              Cu un ciocan se loveste peretele(nu prea tare,sa nu dati tencuiala jos),iar gaurile care se formeaza trebuie sa fie dese(cam la interval de 5 cm),dupa care aceste gauri se uda cu apa(sau se da amorsa)pt.a inlatura mizeria si praful,dupa care se trece la lipirea rigipsului.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Placarea pe pereti cu gipscarton se face munai prin "puncte". Cica li se spune si "mamaligi de adeziv".

                Daca se lipeste asa ce rost are sa "ciocanesti" din 5 in 5 cm?

                Se curata doar zonele de lipire care se fac la un interval bine definit (~30 cm) si mamaligile au un diametru de ~10cm.

                Nu se lipeste niciodata gipscartonul ca polistirenul sau ceramica: "metoda patului continuu"!
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • stanciu_daniel1968
                  Incepator
                  • 23.oct.2006
                  • 25

                  #23
                  Este adevarat,placarea se face prin puncte,dar "mamaliga"sau "placinta" sa aiba mai multe puncte de prindere.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #24
                    Amorul artei

                    Postat în original de stanciu_daniel1968
                    Este adevarat,placarea se face prin puncte,dar "mamaliga"sau "placinta" sa aiba mai multe puncte de prindere.
                    Placinta respectiva are o singura suprafata de prindere pe perete reprezentata de acea zona de ~10 cm. Daca si 10 cm este greu de curatat atunci nu mai facem nimic !

                    Oricum ceea ce discutam aici este pe langa subiectul principal care se intitula "placarea cu gipscarton in vederea aplicarii faiantei" si s-a spus ca nu este o solutie buna.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • van den plas
                      Incepator
                      • 20.apr.2006
                      • 65

                      #25
                      Placarea cu gipscarton se face prin puncte, din considerente de economie de adeziv sau este contraindicata si din alte motive ? Eu ma gandisem la placarea in pat continuu pentru a nu mai exista spatiu liber intre placa si perete, spatiu in care sa se formeze condens.

                      Comentariu

                      • stanciu_daniel1968
                        Incepator
                        • 23.oct.2006
                        • 25

                        #26
                        Nu este pentru economie,asa este dat in cartea tehnica.

                        Comentariu

                        Procesare...