Placare gipscarton cu faianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #61
    Adevarat a inviat!
    Pentru prinderea obiectelor sanitare pe rigips sunt console speciale care se prind in structura.Dar se practica mai mult o prindere pe profilele metalice din structura care poate fi suplimentata in zona.E bine ca prinderea sa se faca pe montant intreg si nu pe bucati mici prinse separat.
    Bridele de reglaj trebuie sa se afle cat mai aproape de punctele de fixare a chiuvetei.Placa hidro de 12.5 e oricum mai dura decat cea alba de 12.5 si se va rigidiza mult plin placarea ceramica.
    Spor la lucru!

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #62
      Eu am folosit alta tehnica: am realizat in partea inferioara o trecere de tevi pe profile de rigips, iar in partea superioara am pus BCA.
      Chiuveta am prins-o cu conexpanduri lungi si cu tija filetata (pentru a prinde in beton, nu in BCA). Astfel tija e prinsa in beton, iar chiuveta apasa pe bca, care e putin compresibil in cazul dat.
      Conexpandul trebuie sa fie mai lung decat latimea BCA-ului (la mine BCA-ul e de 10cm), iar tija filetata (pentru prinderea chiuvetei) am introdus-o in conexpand infiletand 2 piulite, care astfel s-au blocat una pe alta pe tija, si am putut fileta tija cu cheia pe piulitele respective.
      Pun si niste poze, poate sunt mai concludente.

      ps: imi pare rau ca nu am niste poze si cu structura de profile din partea inferioara (peste care e prins gipscartonul). Pe orizontala am folosit profile de 3 din praktiker (care sunt cele mai tari profile de 3 pe care le-am gasit eu pe piata, si nu fac bancuri, incercati), iar pe verticala am folosit profile de 6 (pentru rezistenta)
      Fișiere Atașate
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • laurentiuichim
        Incepator
        • 11.apr.2006
        • 4

        #63
        Multumesc mult pentru sfaturi. M-ati linistit. Bine mai este cand are cine sa te ajute cu un sfat.
        Sa aveti o noapte buna. Inca o data multumesc.

        Comentariu

        • cuciuch daniel
          Membru Marcant
          • 31.oct.2005
          • 358

          #64
          1 daca e un parchet bun nu pateste nimic de la apa.
          2 nu, exista tamplarii de interior care se fixeaza doar cu spuma, si au o stabilitate foarte buna in timp.
          3 se pot face peretii din rigips, rezistenta este data de profile, iar pt a spori rigiditatea puteti sa ramforsati profilele cu cusaci de lemn, adica sa bagati in interiorul profilelor, cusaci de lemn, potriviti ca dimensiune. presupun ca ar fi de ajuns.
          va multumesc de raspunsuri.

          Comentariu

          • Mao
            Incepator
            • 18.ian.2006
            • 43

            #65
            Postat în original de klaus
            Eu am folosit alta tehnica...
            Cateva intrebari:

            1. cand zici "profile de 3" sau "profile de 6" te referi la UW30 respectiv CD60?
            2. BCA-ul este fixat de beretele de beton cu aceleasi elemente folosite la fixarea polistirenului?
            2. Am vazut ca ai folosit un aditiv cu rol hidroizolant pentru adezivul de gresie si faiata. Unde l-ai gasit si cam ce pret are?

            Multumesc!

            P.S.: Am o baie identica si vreau sa fac la fel ca tine

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #66
              1. Da, la alea ma refer.
              2. BCA-ul este si lipit de perete cu adeziv de faianta, insa cum eu nu dorm linistit fara o fixare mecanica, i-am prins si niste rozete de plistiren, de 14 cm lungime (ca sa treaca de BCA)
              3. L-am luat din zona de magazine de la autogara Militari (evident, din Bucuresti ) si e cca. 16 - 18 RON sacul (in functie de magazin).
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • D_G_N
                Incepator
                • 08.apr.2006
                • 66

                #67
                Data viitoare spala si tu cada aia si chiuveta inainte sa fcai o poza

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #68
                  Nu te mai lega de om ca se vede din prima poza ca CIF-ul era pregatit !!!



                  Nu mai zic ca si sapunul e la locul lui. Daca tot nu esti multumit, si c__papirul e la locul sau sfant.

                  Stefan

                  Comentariu

                  • Mao
                    Incepator
                    • 18.ian.2006
                    • 43

                    #69
                    Klaus, am cateva nelamuri legate de profilele UW30 si CD60, pe care le-ai folosit pentru a construi, in baie, masca de tevi:
                    Am fost in Practiker si m-am uitat la profilele mai sus amintite. Din ce am vazut CD60 are latimea la jumatate fata de UW30. Avand in vedere ca UW30 este folosit pe post de "ghidaj" iau CD60 pe post de "montant" ai folosit doua profile CD60 ca sa acoperi latimea ghidajului UW30?
                    In schiimb am vazut un profil UW50(sper sa nu ma insel la denumire) care are latimea egala cu UW30 (UW50 are marginile mai mari) si care ar putea fi folosit ca montant in locul lui CD60. Crezi ca ar fi o solutie buna?


                    Multumesc

                    P.S.: sper ca m-am facut cat de cat inteles...

                    Comentariu

                    • ovidiug2001
                      Incepator
                      • 08.mai.2006
                      • 3

                      #70
                      Faianta pe rigips verde

                      Buna ziua

                      1. As dori sa stiu daca inainte de montarea faiantei pe rigips trebuie inlaturat cartonul. "Meseriasul" care s-a oferit sa-mi faca baia mi-a sugerat treaba asta pentru a face priza mai buna faianta cu rigipsul. Nu mi se pare normal dar am vrut sa stiu si parerea voastra.
                      2. Ce tip de adeziv trebuie folosit in situatia montarii faiantei pe rigips?
                      3. Peretele de rigips suporta greutate faiantei, daca acesta e facut pe suport de lemn?
                      4. Cum se pot monta oglinda si chiuveta pe un astfel de perete?
                      Va multumesc pt intelegere

                      PS Sper sa nu deranjez cu intrebarile astea, dar sunt complet pe dinafara in chestiunile de zidarie si amenajari interioare.

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 960

                        #71
                        Important este ca profilul CD vertical sa intre fest in U-ul orizontal, si sa fie tip C, ca sa aiba rigiditate mai mare. Conteaza mai putin daca e de 60 sau de 50 (de altfel, nici nu sunt sigur ca e de 60 la mine, eu l-am luat ca sa intre in profilul U...)
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • corneliuadrian
                          Incepator
                          • 10.mai.2006
                          • 1

                          #72
                          am facut si eu acelasi lucru, am lasat placa de regips asa cum e, binenteles gips-carton verde, pt baie.montantii au fost totdin lemn si este foarte bine

                          Comentariu

                          • idg
                            Membru marcant
                            • 18.iun.2004
                            • 321

                            #73
                            Re: Faianta pe rigips verde

                            Postat în original de ovidiug2001
                            Buna ziua

                            1. As dori sa stiu daca inainte de montarea faiantei pe rigips trebuie inlaturat cartonul. "Meseriasul" care s-a oferit sa-mi faca baia mi-a sugerat treaba asta pentru a face priza mai buna faianta cu rigipsul. Nu mi se pare normal dar am vrut sa stiu si parerea voastra.
                            Nu e normal asa ceva.

                            2. Ce tip de adeziv trebuie folosit in situatia montarii faiantei pe rigips?
                            adeziv faianta flexibil si rezistent la umiditate, gen CM11 de la ceresit
                            3. Peretele de rigips suporta greutate faiantei, daca acesta e facut pe suport de lemn?
                            depinde de modul in care e facut, in principiu, da.

                            4. Cum se pot monta oglinda si chiuveta pe un astfel de perete?
                            Va multumesc pt intelegere
                            exista dibluri speciale pentru gips carton, te poti inspira pe http://www.rigips.ro

                            PS Sper sa nu deranjez cu intrebarile astea, dar sunt complet pe dinafara in chestiunile de zidarie si amenajari interioare.
                            d'aia exista forum

                            Comentariu

                            • Mao
                              Incepator
                              • 18.ian.2006
                              • 43

                              #74
                              Multumesc pentru raspuns, Klaus!

                              Comentariu

                              • ovidiug2001
                                Incepator
                                • 08.mai.2006
                                • 3

                                #75
                                Multumesc pentru explicatiile voastre de pana acum.
                                Adezivul MUREXIM e bun pentru pus faianta pe rigips? A mai folosit cineva adezivul asta?

                                Comentariu

                                Procesare...