Montare profile si rigips in jurul ferestrei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 237

    Montare profile si rigips in jurul ferestrei

    Buna ziua,

    As dori sa izolez peretele exterior al camerei, cel cu balconul. Materialele folosite si procedura imi sunt cat de cat clare. Am reusit sa gasesc aproape totul aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...light=somebody

    Dar acum inainte sa ma apuc de treaba, mai am cateva detalii de pus la punct:
    1. Vreau sa stiu cum se prind placile de rigips in jurul ferestrei (ma refer la partea orizontala). Mai exact ce profil trebuie sa pun pe conturul ferestrei si cum il prind ? Pun tot un CD prins cu bride, dar orizontal?
    2. Plachez cu rigips si lateralele ferestrei (pervazele orizontale si verticale) ? Daca da, cum prind rigipsul? Il prind cu holzsurburi si in pervazul de beton?
    3. Si daca se placheaza si pervazele, ce material izolant se pune sub rigips? (Nu cred ca tot vata de sticla, pt ca e prea groasa.)
    4. Dupa ce pun bariera antivapori pe profile si montez rigipsul, nu exista riscul ca aceasta sa se rupa deoarce holzsurubul de rigips o gaureste? Sa pun cate o banda adeziva de aluminiu pe folie in dreptul profilelor ca sa o "intareasca"?

    Cu stima,
    Ovidiu Angheluta
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Inainte de a raspunde la intrebari am o nelamurire referito la peretele in cauza: ati mentionat ca este vorba de peretele cu balconul, in acest caz nu se poate face o izolatie exterioara?

    Este balconul inchis?

    Comentariu

    • ovi_ice
      Membru
      • 30.dec.2006
      • 237

      #3
      Balconul nu este inchis, iar inchiderea lui ar fi cam dificila, deoarece nu este nici macar acoperit. Are constructia unei terase, neavand nici un fel de protectie nici laterala, nici superioara. O izolare exterioara iese categoric din calcul, deoarece blocul are un model pe exterior si nu cred ca as obtine autorizatie pt o astfel de lucrare.

      Comentariu

      • ovi_ice
        Membru
        • 30.dec.2006
        • 237

        #4
        Balconul nu este inchis, iar inchiderea lui ar fi cam dificila, deoarece nu este nici macar acoperit. Are constructia unei terase, neavand nici un fel de protectie nici laterala, nici superioara. O izolare exterioara iese categoric din calcul, deoarece blocul are un model pe exterior si nu cred ca as obtine autorizatie pt o astfel de lucrare.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Arhitectura existenta nu este o bariera impotriva realizarii termoizolarii.

          Se merita sa incercati o discutie cu autoritatile competente cu privire la conditii.

          Este varianta cea mai buna.

          Comentariu

          • ovi_ice
            Membru
            • 30.dec.2006
            • 237

            #6
            Ideea e ca deja am cumparat o parte din materialele necesare unei izolari interioare cu vata de sticla + rigips.
            De aceea, momentan vroiam niste raspunsuri la intrebarile de mai sus (poate chiar cu niste imagini sau schite). Pe parcurs mai mult ca sigur ca o sa mai fie si alte nelamuriri.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              In functie de spatiul disponibil intre tamplarie si zidarie se poate apela la profile metalice sau la lipirea directa pe perete. Se pot utiliza profile mai putin groase (UD30). Oricum partea dispre camera este constituita de profilul montat pe structura care va imbraca tot peretele, fiind necesara doar partea de profil dinspre tamplarie.
              Se poate monta gipscarton de jur-imprejurul ferestrei insa pe partea de glaf nu este necesar, acolo va fi montat un glaf interior (PVC, PAL, etc).

              Exista vata de sticla si mai putin groasa daca se exista spatiu pentru executia structurii in zona geamului. Daca nu, se poate aplica doar gipscartonul prin lipire directa sau nu se va actiona asupra acestei zone.

              Holtzsuruburile de montaj gipscarton vor gauri bariera de vapori, nu va ramane o gaura propriu-zisa pe unde sa circule vaporii pentru ca va fi o zona intre placa de gipscarton care este aproape lipita de profilul metalic. Daca doriti neaparat sa fiti foarte sigur se poate intari zona cu o banda adeziva de aluminiu dar nu este obligatoriu.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                In jurul ferestrei puteti monta placi plane de polistiren expandat cu grosimea in functie de spatiul disponibil.
                Prinderea se face cu adeziv pentru polistiren + dibluri PVC. Armarea cu plasa fibra sticla inglobata in masa de spaclu.
                Pe colturi, pentru trecerea la placile de gipscarton, utilizati coltare cu plasa fibra sticla.
                Cu stima.

                Comentariu

                • ovi_ice
                  Membru
                  • 30.dec.2006
                  • 237

                  #9
                  Va multumesc pentru raspunsuri!

                  As mai avea totusi o nelamurire : Eu m-am decis sa folosesc profile UD30 cu CD 60/27 (acestea din urma prinse cu bride) pt montarea rigipsului. Nu am inteles insa cum sa prind profilele pe conturul ferestrei, pe partea orizontala. Adica sub glaf si deasupra geamului. Pe forum am vazut poze cu placari asemanatoare, dar acolo erau folosite altfel de profile decat cele alese de mine. Deci cum inchid conturul ferestrei pe orizontala?

                  Comentariu

                  • mutilaila
                    Membru Marcant
                    • 11.oct.2006
                    • 903

                    #10
                    este distanta mare?de ce nu incerci sa lipesti placa de rigips.

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 237

                      #11
                      Pai va fi de 5 cm. Hmmm.....nu prea cred ca am explicat prea bine. Stai ca era ceva asemanator pe forum, dar cu alte profile. Iau de acolo o poza si o trimit

                      Comentariu

                      • ovi_ice
                        Membru
                        • 30.dec.2006
                        • 237

                        #12
                        Deci la profilul ala ma refeream eu. Ce fel de profil pun acolo si cum il prind? In poza e alt tip de profil (C mi se pare). Eu dupa cum am zis, vreau sa folosesc UD si CD. CD-urile o sa fie prinse vertical cu bride la 5 cm distanta fata de perete. Deci acolo o sa ramana spatiu, deoarece CD-ul o sa urce pana la nivelul glafului, dar o sa fie la 5 cm fata de perete.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6878

                          #13
                          Iaca asa, daca am inteles eu bine ce doriti :
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • ovi_ice
                            Membru
                            • 30.dec.2006
                            • 237

                            #14
                            Perfect! Multumesc mult!

                            Cat de curand o sa ma apuc de lucrare. Pozele de pe parcurs o sa le pun la sectiunea DIY.

                            Cu respect,
                            Ovidiu Angheluta

                            Comentariu

                            • danillo
                              Incepator
                              • 18.iul.2007
                              • 69

                              #15
                              Vreau sa ascund tevile..

                              Buna ziua! Am si eu o mica problema. vreau sa ascund tevile de pexal care merg la calorifer (stau la bloc, iar tevile sunt verticale) Sunt de pexal si toata iarna, si nu numai stau 'strambe' nu`mi place deloc. de aceea as vrea sa le ascund cu gipscarton, dar nu ma prea pricep la asemenea lucruri. De ce materiale am nevoie si cum se procedeaza? Daca ma poate ajuta cineva.. Daca se poate si o poza ar fi minunat Va Multumesc Anticipat! [/b]

                              Comentariu

                              Procesare...