Tavan rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lucian L
    Incepator
    • 06.sep.2021
    • 7

    Tavan rigips

    Buna ziua ...tavan de rigips montat acum 5 ani...anul acesta am avut surpriza sa vad ...cā a crāpat la îmbinārile dintre foi ...si la margine la perete..ce e de fācut si cum sā indrept greselile....multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Craparea imbinarilor insemna fie ca structura este realizata gresit, fie ca rosturile au fost executate incorect. Cel mai adesea apar fsuri perimetral, la imbinarea cu peretele. Daca nu sti cum a fost facuta structura tavanelor, poti incerca refacerea rosturilor in prima faza. Cureti tot si incepi repararea rosturilor de la inceput.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Lucian L
      Incepator
      • 06.sep.2021
      • 7

      #3
      Multumesc frumos...curāt si refac...

      Comentariu

      • cristi1977
        Incepator
        • 24.iun.2020
        • 25

        #4
        Salutare!
        Vă rog să imi spuneti ce este de facut in legatură cu un tavan de rigips. A fost facut de un (așa zis) meseriaș in luna aprilie a.c. si in luna septembrie cam in proportie de 50% a crăpat perimetral, pe la imbinarile cu peretele. A fost montat pe acea structură metalica, nu stiu acum cum se cheamă. Văd că la imbinări nu a fisurat.. Nu inteleg cauza, o fi din cauza ca intr-o zi s-au efectuat niste lucrări in stradă la canalizare si au fost utilaje grele? Este vorba de o casă, pereti de caramida interior si boltari exterior. Pe alocuri se văd fisuri fine si verticale, oblice care urmaresc banda de armare dintre tavan si perete. S-a folosit la imbinari Superrigips iar la finisaje glet CT 126/ 127. .
        Așadar cum trebuie să procedez? Din păcate nu am avut telefonul la mine sa fac niste poze.
        Multumesc.

        Comentariu

        Procesare...