cum pot prinde placile de rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GHOSTY_CPP
    Incepator
    • 28.mar.2005
    • 5

    cum pot prinde placile de rigips

    Poate sa-mi spuna cineva cum pot prinde placile de rigips pe perete?
    stiu ca pot fi prinse prin profil metalic si ca este mai sanatos dar am auzit ca pot fi prinse si cu un fel de adeziv...
    as prefera ultima solutie deoarece cred ca e mai putin de munca si mai putini bani stie cineva ce adeziv trebuie folosit, sau imi puteti recomanda unul

    multumesc !
    ***ceresit by with as***
  • eis

    #2
    Nu are rost sa te complici cu adeziv, nu o sa stea foarte bine, pentru ca depinzi de cit de bun e stratul suport
    Daca nu vrei sa folosesti profile, poti sa prinzi placile de rigips in perete direct cu holzsuruburi + dibluri
    O prindere buna se face punind un holzsuruburi la distanta de 30-50 cm

    Comentariu

    • rcd
      Incepator
      • 24.sep.2004
      • 32

      #3
      Postat în original de eis
      Nu are rost sa te complici cu adeziv, nu o sa stea foarte bine, pentru ca depinzi de cit de bun e stratul suport
      Daca nu vrei sa folosesti profile, poti sa prinzi placile de rigips in perete direct cu holzsuruburi + dibluri
      O prindere buna se face punind un holzsuruburi la distanta de 30-50 cm
      Cateodata stau si ma crucesc de cate prostii debiteaza cate unul sau altul. Daca tehnologia placilor de gips carton "spune" clar cum trebuie folosite si montate placile, se gaseste cate unul mai destept care sa ......

      Dle "eis" inainte de a mai spune tampenii, pune mana si documenteaza-te.

      B/R
      Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        Ok, ce "spune" tehnologia placilor de rigips?
        Ca se pun profile metalice pe perete, care se monteaza prin intermediul unor dibluri in perete. Daca peretele este destul de strimb, sau in valuri, prin aceste profile se poate regla planeitatea, si astfel, se va monta mai usor placa de rigips de profile.
        Montarea cu profile presupune pregatirea unei suprafete virtuale drepte ptr placa de rigips, eventualele rateuri raminind ascunse in spatele placilor de rigips.
        Dar, asta inseamna sa mai adaugi 3 cm la grosimea unui perete, pe linga 1 cm cit va fi grosimea placii de rigips.
        Aceasta soultie o fi data in carti si manuale, da nu inseamna ca e singura. Aduce rezultate mai bune, nu neaparat mai rapide, presupune cunoasterea tipurilor de profile, cum se monteaza, si alte amanunte din astea. Iar cineva care nu se pricepe. tot aiurea o sa le puna, deci aproape degeaba le mai foloseste.

        O solutie rapida ar fi lipirea cu ceva adezivi. Asta daca ai suprafata pe care lipesti curata, dreapta, fara probleme. Daca este un strat de tencuiala mai veche, te poti baza pe ea? ca nu pica in timp? nu prea.

        Asa ca tot la prinderea directa ajungi (daca vrei simplu si rapid). Poate nu e cea mai eleganta solutie, dar e rapida, si merge. Pui placa pe perete, cu un burghiu de beton, mic, de 4 mm, dai gauri unde vrei sa prinzi suruburile, apoi dai placa deoparte, dai cu burgiu de 6 sau 8, cit ai diblurile, bagi diblurile in gauri, pui placa la loc, pui suruburi, stringi, si gata.

        2 oameni, se descurca chiar si cu o placa mare, maxim 3, daca placa este suspendata in aer, fara sprijin. Durata? in 15 min ai prins o placa. Mai mult dureaza taierea dupa diverse colturi, si potirvirea placilor.
        Daca peretele e foarte strimb, o sa ai mici probleme, si poate trebuie sa apelezi la diverse artifici.

        Comentariu

        • idg
          Membru marcant
          • 18.iun.2004
          • 321

          #5
          artifici?

          Aaa, voiai sa zici artificii...

          In ceea ce priveste lipirea cu adeziv(rifix), poti fara probleme sa reglezi verticalitatea din cantitatea de adeziv, care-i problema?
          Normal ca trebuie sa curete suprafata suport, dar cum vine asta: vrei sa pui rigips pe suprafete fara probleme? Atunci de ce le mai pui?!

          In orice caz, nu recomand nici eu prinderea placilor pe perete direct cu dibluri: ori adeziv, ori structura metalica.

          Comentariu

          • Avatar Vizitator

            #6
            de ce nu recomanzi? este vre-un motiv obiectiv/subiectiv? spune care e problema....

            Normal ca trebuie curatat, la lipire. Care inseamna mai multa mizerie, mai mult praf, etc
            Depinde de cum preferi. Daca vrei sa faci santier din camera, atunci da, da drumu, curata, razuieste, tot tacimul. Daca vrei chestii mai lejere.... sunt si alte solutii.

            Omul care a intrebat a zis ca vrea si alte solutii. Avantaje/dezavantaje la fiecare. Acuma are de unde alege din 3 solutii. Poate sunt si altele

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7
              din experienta nu recomand, diblurile sunt dibluri, actioneaza mecanic in timp... iar in ccp partea cu santierul: asta e ideea, daca stii pe cineva sa transforme camera peste noapte fara mizerie si deranj, spune0mi si mie, sunt interesat!

              Comentariu

              • rcd
                Incepator
                • 24.sep.2004
                • 32

                #8
                Se intampla sa lucrez in domeniul asta de 10 ani in Uk si asa o prostie mai mare inca nu am auzit. Sa prinzi placa de rigips cu dibluri de perete.

                Se adevereste inca o data zicala despre romani: "Lasa, ca merge si asa"
                Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

                Comentariu

                • UN INGINER TINAR

                  #9
                  plcile de gips carton se recomanda in special la peretii denivelati sau cind se doreste montarea de spoturi luminoase.mai este recomandat si la executarea de scafe.in ceea ce priveste metoda de prindere mai exista si varianta pe capriori de lemn(schelet de lemn). Eu recomand totusi profilele uw si cw precum si bride la TAVANE

                  Comentariu

                  • Avatar Vizitator

                    #10
                    Pregatirea suprafetei suport

                    La sistemul de prindere prin lipire , pina unde se merge cu pregatirea suprafetei suport? In cazul meu, peretii sint din placi de BCA subtire si exista denivelari destul de mari (in jur de 1 cm) la zonele de intilnire a placilor. La partea inferioara a zidului finisajul este din vopsea in ulei iar in partea superioara am curatit pina la glet (am spalat huma de pe pereti).
                    Se poate lipi gips cartonul pe acest suport, sau mai am nevoie si de alte operatiuni de pregatire?
                    Multumesc !

                    Comentariu

                    • Avatar Vizitator

                      #11
                      lipeste rigipsul, si dupa ce l-ai lipit, mai baga si citeva dibluri si surubuiri, ca sa fi sigur ca sta bine
                      daca in zona de intilnire ai denivelari mari, niveleaza eventual pe o latime mica cu ceva ipsos, ca acolo placile sa se aseze la acelasi nivel si sa nu fie tensionate
                      poti face faza cu profile, da o sa ocupe spatiu degeaba

                      Comentariu

                      • idg
                        Membru marcant
                        • 18.iun.2004
                        • 321

                        #12
                        bai frate, ai ce ai cu diblurile
                        1. diferentele de nivel se pot regla din cantitatea de adeziv...
                        2. pe vopsea de ulei nu stiu daca prinde, dar o poti matui...
                        3. nu se pierde chiar asa de mult cu profile: max 5 cm cu tot cu placa

                        Comentariu

                        • Avatar Vizitator

                          #13
                          maxim 5 cm ?
                          si nu e mult?
                          la o camera de vila minim 20 mp nu se simte, la un bloc cu camera de 9-15 mp nu cred ca ti-ar placea

                          iar de faza ca nu sunt bune diblurile, e parerea ta, proprie si personala (si poate si a multor altora)
                          a mea nu este.
                          eu am montat in 2 camere asa, cu polistiren cu rigips prins in dibluri, si astfel am avut doar 3 cm pierdere, plus ca a fost mult mai repede (nu m-am m-ai chinuit cu profile sa le tai). Poate daca aveam cu ce sa le tai la vremea respectiva, faceam
                          acum fac ceva asemanator in baie, unde pun si profile (intre timp am luat un flex), pentru ca trebuie sa lipesc faianta pe placa de rigips si vreau sa stea bine prinsa, in mai multe puncte, chiar si cu greutate pe ea, plus ca mai trebuie sa trag si niste tevi prin spate

                          stiu ca producatorul sistemului zice cum se face, pentru ca solutia data de el e garantata ca va functiona cam in orice situatie. alte adaptari pot functiona, sau nu pot functiona, in functie de caz.
                          la mine a functionat. asa ca nu veni tu sa imi spui ca nu e bine, ca apar crapaturi sau mai stiu eu ce, pentru ca nu este cazul. chiar daca acel perete a mai fost lovit din greseala, tot nu s-a intimplat nimic

                          Comentariu

                          • rcd
                            Incepator
                            • 24.sep.2004
                            • 32

                            #14
                            Postat în original de Anonymous
                            ...... chiar daca acel perete a mai fost lovit din greseala, tot nu s-a intimplat nimic
                            Nu s-a intamplat nimic momentan.

                            Vorbim dupa 1-2 ani si ai sa vezi atunci diferentele intre o metoda recomandata de producator si o "metoda" emanata de minti alese.

                            Best regards
                            Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)

                            Comentariu

                            • Avatar Vizitator

                              #15
                              Am vazut ca sunt discutii intre prindere in profile sau cu dibluri direct in perete a placilor de rigips

                              Adica daca prinzi direct in dibluri, in timp astea incep sa se miste, sau sa joace, si odata cu ele se va misca si placa de rigips, corect?

                              Dar profilele nu sunt prinse in dibluri? Si acele dibluri nu pot de asemenea sa joace? Jocul profilului nu se vede in exterior, dar tot exista, la o adica.

                              De ce ar fi mai solida o metoda decit cealalta?

                              Comentariu

                              Procesare...