O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paul_78
    Membru
    • 08.feb.2009
    • 195

    #91
    in mod normal la constructia acoperisului hexagonal avem nevoie de 12 grinzi pe toate cele 6 laturi ale hexagonului, vreau sa intreb persoane mai specializate daca pot face acoprisul dupa schema atasata mai jos, pentru a nu aglomera 12 grinzi la varf , latimea intre grinzile de pe colturile hexagonului va fi de 170 cm , drept ptr care am hotarat sa mai bag inca una la mijloc ptr ca era distanta prea mare intre grinzi !

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 195

      #92
      nu i-mi permite sa incarc imaginea cu schema !!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comentariu

      • paul_78
        Membru
        • 08.feb.2009
        • 195

        #93
        re la schema

        am reusit sa incarc schema
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • mihai bonda
          Membru
          • 29.ian.2012
          • 144

          #94
          Postat în original de paul_78
          multumesc frumos pentru urari, sfaturi si dorinta de ajutor, dar distanta intre noi este prea mare si un wichend cred ca va ajunge doar sa veniti si sa plecati, eu sunt din ilfov balotesti, iar casuta este situata in orasul fiebinti care apartine de ialomita, mai degraba va pot vizita eu intr-o vara cand vin in cluj la nasii mei ( in huedin , rachitele ).
          Oricum cum ma apuc de de constructie nu o sa evit sa va intreb acolo unde ma impotmolesc , defapt ptr mine ideile tuturor de aici au servit intr-un fel sau altul la constructia casutei .
          Inca o data multumesc ptr initiativa, si sunteti de laudat ptr asta !!!!!!!!!!!

          oare de unde am dedus ca aveti casutza in Abrud? sincer veneam cu cea mai mare placere

          Comentariu

          • mihai bonda
            Membru
            • 29.ian.2012
            • 144

            #95
            uite cum poti face....nu inteleg de ce te complici cu 12 grinzi ? ai nevoie doar de cele 6 care ti le-m trasat cu rosu...piesa cu albastru este un hexagon care sa monteaza in varf si de care iti prinzi tu cele 6 grinzi...daca ai nelamuriri mai intraba-ma Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hexagon foisor 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	66,2 KB 
ID:	600520

            Comentariu

            • Cristian-Ioan
              Membru
              • 24.mai.2006
              • 145

              #96
              Poate va ajuta la calcule: http://www.blocklayer.com/GazeboEng.aspx

              Comentariu

              • paul_78
                Membru
                • 08.feb.2009
                • 195

                #97
                pai daca las doar 6 grinzi nu este distanta prea mare intre ele, la baza o sa fie o distanta de cca 2 m, nu este cam mare , nu o sa faca burta scandura cand o avea o greutate gen zapada de anul acesta ??????????????

                Comentariu

                • barladi
                  Membru
                  • 20.feb.2012
                  • 289

                  #98
                  Eu nu m-as risca. Totusi 2 m este o distanta destul de mare. Foisorul meu nu l-am facut hexagonal ci dreptunghiular, distanta intre capriori este undeva la 70-75 cm si tot se indoia scandura cand calcam pe el.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    #99
                    casa mea

                    In sfirsit , vad si eu un foisor clasic, normal..si simplu de facut , uite asa vreau si eu sa facunul , si credca am sa il copii de la domnul barladi .Adica am sai arat meseriasului cum il vreau.
                    Ce tot hexagonal , tridimensional , etc..etc..nu tata uite asa clasic, si ai loc unde sa te misti , sa pui masa in lung si scaunele ...ce mai , bravo domnu barladi.

                    Comentariu

                    • barladi
                      Membru
                      • 20.feb.2012
                      • 289

                      Multumesc pentru apreciere Eu am plecat de la premisa sa incapa 10-12 persoane dar in acelasi timp sa nu ocupe foarte mult din latimea curtii, si de ce sa nu fiu corect, lipsa mea de experienta si de scule profesionale m-au indemnat sa ma orientez catre ceva mai usor de realizat, adica un foisor dreptunghiular. Plus ca sunt pasionat de casele mediteraneene cu acoperisurile in 4 ape si unghi mic de inclinatie

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        casa mea

                        Exact asta am vrut sa spun si eu , unde incap 10--12 persoane in unul hexagonal, se bat fund in fund...

                        Comentariu

                        • mihai bonda
                          Membru
                          • 29.ian.2012
                          • 144

                          eu din experienta iti zic , ca nu are nimic scandura nu se curbeaza , dar daca vrei totusi sa ii faci ceva intarituri asa pt linistea ta poti sa ii faci asa :Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foisor.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	30,4 KB 
ID:	600577.acuma fiecare face cum crede...

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 195

                            da,vad ca parerile sunt destul de impartite , asa ca eu as merge pe o varianta mai sigura , dupa mai multe intrebari si raspunsuri in acelasi timp cred ca merg pe varianta a 12 grinzi !
                            Ptr ca afara este inca multa zapada si nu pot face nimic pe teren, astazi ma apuc sa confectionez picioarele de prindere in beton a stalpilor o sa revin cu poze !

                            Comentariu

                            • paul_78
                              Membru
                              • 08.feb.2009
                              • 195

                              ref la foisor

                              Dupa cum am mentionat in postul anterior am inceput prin a confectiona picioarele de prindere a stalpilor foisoului, din pv financiar am ziz sa scutesc niste bani sa nu cumpar gara facuti care costa o caruta de bani, am avut o bucata de teava rectangulara pe care am sectionat-o la dimensiunile dorite si urmeaza sa sudez niste picioare din cornier (asta am ), care vor fi prinse in beton !
                              Dezamagirea mare a fost aceea ca am fost ieri sa-mi fac niste modificari la fata locului dar zapada ma facut sa ma razgandesc pe loc , era prea mare sa pot face ceva, asa ca am renuntat, mai astept cateva zile de caldura.
                              Acolo unde este pozitional balansoarul vreau sa pun foisorul, balansoarul se va muta in alta parte !
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • electro70
                                Incepator
                                • 14.ian.2012
                                • 5

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gard viu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,0 KB 
ID:	600640
                                acesta are 3 ani . si l-am tuns mereu.asa arata si al meu cind l-am pus . sa il uzi bine in primi 2ani

                                Comentariu

                                Procesare...