O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jidanu
    Living Legend
    • 13.ian.2011
    • 1597

    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

    Haideti cu noutati,nicio activitate? In privinta gazonului din foisor va pot spune din proprie experienta ca nu o sa tina prea mult,se va transforma destul de repede intr-o zona cheala.Ca un sfat:vedeti daca va plac pavelele cu decupaj pt gazon si poate impacati si capra si varza.Succes

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 209

      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

      am fost imediat dupa sarbatoarea Pastelui, ptr ca de Pasti am avut norocul sa pic la serviciu, gazonul este splendid , pomii au inceput sa infloreasca, sincer i-mi pare rau ptr saracul gazon dar in zilele urmatoarele o sa-l sacrific ptr ca intentionez sa ma apuc de contructia foisorului, numai ca vremea vad ca nu prea ne lasa !
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • paul_78
        Membru
        • 08.feb.2009
        • 209

        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

        Am inceput constructia foisorului, din pacate doar atat am reusit sa fac intr-o singura zi.
        Mai am de pus inca un rand de cosaci intre cei deja pusi si de batut scandura la acoperis !
        Dupa mai vedem in functie de buget !
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • jidanu
          Living Legend
          • 13.ian.2011
          • 1597

          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

          Bravo,incepe sa prinda contur

          Comentariu

          • paul_78
            Membru
            • 08.feb.2009
            • 209

            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

            printre pauzele de la munca campului am mai reusit bat cateva scandurele.
            cam asa arata acum
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • paul_78
              Membru
              • 08.feb.2009
              • 209

              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

              in putinul timp de care am dispus in acesta sambata sa-u mai batut cateva scanduri.
              Cam migalos ptr ca scandura pe care o bat la acoperis este recuperata din dezmembrarea unor paleti, iar pe partea de la int intai o curat cu peria de sarma iar dupa o rindelulesc cu rindeaua electrica !
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • paul_78
                Membru
                • 08.feb.2009
                • 209

                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                printre nesfarsitele ploi de care nu mai scapam am reusit sa mai bat cateva scanduri, 3 ore am avut la dispozitie, ptr ca picaturile de ploaie nu au vrut sa-mi dea pace !
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2551

                  Răspuns la: Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                  Asa incetut prinde contur.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • paul_78
                    Membru
                    • 08.feb.2009
                    • 209

                    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                    am reusit sa definitivez si bancile pentru foisor, cam asa arata .
                    Dupa inca cateva luni o sa le mai dau inca o data cu bait si lac !
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • paul_78
                      Membru
                      • 08.feb.2009
                      • 209

                      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                      Eiiiiiiiiiiiiiiiii, vara a trecut, banii s-au cheltuit pe calatorii, mai este vremea sa facem si ceva treaba .
                      Acum cateva zile am inceput si constructia gratarului, ptr inceput am turnat placa pe care va fi amplasat, cam mic spatiul dar asta e.
                      Vreau sa dau bice pana spre sfarsitul lunii sa fie gata , ptr ca pana la venirea frigului doresc sa sap toata curtea din nou sa pun un alt gazon ( national arena 2 ), in acest timp am turnat si trotuarele pe langa casa si aleea de la poarta iar cu acesta ocazie la-m cam stricat pe tot !
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1191

                        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                        Bravo Paul_78, Felicitari....uite asa as vrea sa fac si eu, numai ca la banci si masa sa fie mai lungi..am neamuri multe...si de exemplu duminca se aduna cam 12--15 persoane...

                        Comentariu

                        • barladi
                          Membru Marcant
                          • 20.feb.2012
                          • 307

                          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                          Se vede ca a cresut bine de tot gardul minune

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 209

                            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                            cum am spus si data trecuta , distractia a trecut ne-am apucat serios de munca , am continuat cu evolutia gratarului, trotuarele in curte si continuam cand beneficiem de timp liber !
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • paul_78
                              Membru
                              • 08.feb.2009
                              • 209

                              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                              am decofrat si baza gratarului, am profitata de cateva ore de soare dupa doua zile mohorate si am trecut iarasi la actiune, pe langa decofrare am pus si tabla pe foisor , mai am pe varf cativa centimentrii de prelungire, coala de tabla are 2m lungime iar fiosorul are din varf pana la baza 2,25 m, si mai am de facut o prelungire sus, astept si sugestii de la dumneavostra referitoare la terminatie, altii mi-au spus sa fac un fel de palarie, etc !
                              Intrebare ptr cunoscatorim placa de la gratar are 7 zile de la turnare , pot zidi gratarul peste ea sau mai trebuie sa astept sa usuce ?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1191

                                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                                Asa trebuia , sa fac si eu poarta mare si mica...dar mam grabit , asta eeeee, la anul tot asa fac .
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...