O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexandru.oprea
    Incepator
    • 19.mar.2012
    • 33

    Răspuns la: Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

    Multumesc pentru raspuns.
    Iese bine, gratarul, se vede cine e priceput si lucreaza cu pasiune!
    Spor la treaba in continuare, poate prinde gratarul si ceva mititei pe anu' asta, pana nu se instaleaza gerul
    dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 209

      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

      cam acesta ar fi finalul ptr gratar, mai am sa-i sudez grilul pe care se fac bunatatile !!!!!!!!!!!!!!!!!1
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2466

        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

        Frumos.
        La multe gratare fericite.
        Ai uitat sa muti dala (din stanga foto) intre foisor si gratar

        Comentariu

        • paul_78
          Membru
          • 08.feb.2009
          • 209

          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

          Multumesc, si eu care credeam ca nu mai am de munca.
          Ma duc sa mut dala .

          Comentariu

          • alexandru.oprea
            Incepator
            • 19.mar.2012
            • 33

            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

            A venit iarna, se pare, Dle. Paul, v-ati retras la gura sobei? Cum rezista acoperisul foisorului si cel al gratarului, la zapezile astea?
            dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

            Comentariu

            • paul_78
              Membru
              • 08.feb.2009
              • 209

              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

              rezista , am taiat purcelul, iar locul cel mai bun ptr a pregati porcul sa nimerit a fi sub foisor , am dat bancile si masa afara, iar dupa ne-am apucat de treaba !
              O sa postez ceva poze cu sapada depusa pe acoperis numai sa am timp sa ajung acolo zilele acestea !

              Comentariu

              • paul_78
                Membru
                • 08.feb.2009
                • 209

                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                Odata cu apropierea intrarii in noul an va urez tuturor celor de aici , un sincer La multi ani !, iar anul ce vine sa ne rezerve cel putin atatea bucurii de care am avut parte in anul care tocmai se incheie !

                Comentariu

                • paul_78
                  Membru
                  • 08.feb.2009
                  • 209

                  Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                  dar si costurile unei asemenea constructii difera f mult , in raport cu ce am facut eu, si constructia in sine !!!!!!!!!!!
                  E ca si cum ai compara dacia cu audi !

                  Comentariu

                  • Leykom
                    Incepator
                    • 04.mar.2013
                    • 12

                    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                    Felicitari ! Sa te bucuri de ea !

                    Comentariu

                    • paul_78
                      Membru
                      • 08.feb.2009
                      • 209

                      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                      Multumesc frumos, in curand poze cu sosirea primaverii la curte!!!!!!!!!!!
                      Sper sa soseasca cat mai repede !!!!!!!!!!!

                      Comentariu

                      • paul_78
                        Membru
                        • 08.feb.2009
                        • 209

                        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                        Dupa cum am promis a sosit si o poza impreuna cu verdeata care tinde sa cuprinda toata curtea !
                        In curand incepe si reluarea lucrului la foisor, nu stiu ce sa fac sa-l las fara gardulet jur-imprejur sau sa-i fac ?
                        Voi ce parele aveti ?
                        Oricum daca i-i fac o sa las doua laturi fara, una spre gratar si una la intrare !
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • adrian73
                          Incepator
                          • 05.ian.2010
                          • 40

                          Răspuns la: Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                          Ce parere aveti de oferta pe care am primit-o? e ok?
                          Casa la vreo 50 mp, la cheie cu toate costurile incluse v-ar costa cam 15000 euro.
                          Termen de executie 15 zile.
                          puteti sa ajuati cu aceasta oferta? daca macar structura peretilor e ok?



                          casa de 65 mp se poate redimensiona la 50 mp. Structura casei este stil canadian,
                          se executa pe dulapi 5x15 tip fagure. La fel si compartimentarea. Se imbraca casa cu OSB, izolatie exterioara
                          cu pluta de 5 cm ESPO 70, iar la interior vata minerala de 10 cm + rigips. Se face tratarea lemnului
                          cu solutie ISPM 15 (ignofugare si aseptizare). Peretii exteriori ajung la o grosime de 25 cm.
                          Invelitoarea acoperisului este cu tabla tip lindab disponibila in doua culori (rosu si maron).
                          Se merita 300 e / mp la cheie o casa de lemn? Cine cunoaste preturile sa ma ajute?

                          Comentariu

                          • paul_78
                            Membru
                            • 08.feb.2009
                            • 209

                            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                            Casa este montata pe fundatie , sau pe placa de beton ?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                              [QUOTE=paul_78;539735]Dupa cum am promis a sosit si o poza impreuna cu verdeata care tinde sa cuprinda toata curtea !
                              In curand incepe si reluarea lucrului la foisor, nu stiu ce sa fac sa-l las fara gardulet jur-imprejur sau sa-i fac ?
                              Voi ce parele aveti ?
                              Oricum daca i-i fac o sa las doua laturi fara, una spre gratar si una la intrare ![/QUOTE

                              Merge facut gardulet , asa arata putin golash - nu ca n ar fi frumos si asa , dar ulterior puteti planta in trandafir doi pe langa el
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • paul_78
                                Membru
                                • 08.feb.2009
                                • 209

                                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                                poate alte flori da dar trandafiri in nici un caz , am copii mici si nu as fi linistit sa-i vad jucandu-se pe acolo , tepii nu cred ca le fac bine deloc !

                                Comentariu

                                Procesare...