O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

    era doar o idee poate ceva planta agatatoare fara spini , mai tine si umbra in zilele calduroase un exemplu bun : o mladita de vita de vie , mai mancati si un strugure dupa o masa copioasa ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 195

      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

      eeeeeeee, pana la vegetatie a carei crestere o comanda natura ,tinanand cont si de ideile dumneavostra intentinez ca pana la sarbatorile de pasti sa-l inchid la mijloc numai da dea domnul sa gasesc la depozite scandura ceva mai uscata !

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

        in caz ca scansura e verde si nu gasiti mai uscata : daca o dispuneti orizontal, aplicati a doua scandura peste prima si a treia si tot asa a patra pe a treia si a cincea ....lasand un cm sau doi . astfel la uscare nu se creeaza spatiul nedorit , plus ca da un aer rustic de constructie in treapta care "pare" mai solid - asta daca doriti sa fie inchis sa nu bata vantul prin acea portiune !
        baza pe 2-3 laturi daca e inchisa macar pana la 1 m inaltime arata mai bine in combinatie cu acoperisul minunat care l ati facut si consolideaza constructia
        Ultima editare de coby; 21.apr.2013, 16:34.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • paul_78
          Membru
          • 08.feb.2009
          • 195

          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

          Nu sub nici o forma nu vreau sa fie inchis ermetic, scandura vreau sa o dispun exact cum este gardul cu ceva pauza intre ele, nu se pune problema vantului, vreau aer si verdeata, nu sunt satul la bloc de betoane geamuri si camere inchise ermetic, daca nu se punea problema de estetica asa ramanea doar cu acoperis , numai ca arata ca o gaina fara fulgi pe picioare .
          Un lucru e sigur, o sa fie inchis dar o sa aiba doua laturi goale, una la iesirea spre gratar, iar cealalta la intrarea spre casa !

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

            Asta va ziceam - exprimarea mea lasa de dorit = stiu la "ermetic " ma refeream la 1 m inaltime de sol in spatele bancilor asa "curentul" nu va trage la sale ..... din cate am vazut pana acuma majoritatea foisoarelor facute in maramures aveau 2 pereti legati inchisi complect si ceilalti 2 deschisi = daca erau patrate sau dreprunghiulare - se evita curentul de aer , destul de neplacut sa ti vajaie urechile cand mananci , dar fiecare isi alege "sistemul " de aranjare a propriului foisor .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • paul_78
              Membru
              • 08.feb.2009
              • 195

              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

              se pare ca acum avem o idee comuna dupa ce execut si practica vo-i vedea ce iese !

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                va iesi f bine sant convins
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • paul_78
                  Membru
                  • 08.feb.2009
                  • 195

                  Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                  Am reusit in cele din urma sa fac si restul foisorului, am mai adaugat si ceva elemente artizanale !
                  Ar mai fi ca deasupra scandurii sa-i fac ceva gen jardiniera unde poti pune o floare ceva .........!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                    La imbinarile dintre scanduri o sa ramana spatiu datorita uscarii si se vor creea curenti de aer , puteti pe interior su exterior sa dublati cu scandura sau sipci care sa acopere "rosturile" , astfel "shalele" vor fi protejate , a iesit f fain !
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • paul_78
                      Membru
                      • 08.feb.2009
                      • 195

                      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                      Scandura am cumparat-o uscata si slefuita cu umiditate de 13%, am dat ceva bani in plus dar sa stiti ca este de calitate, pacat ca nu se poate vedea mai bine, dar cand pui mana pe ea aproape zici ca e geam .
                      A fost pana si stefuita cu smirgel de granulatie mica !
                      Ref la curenti , nu sunt satul toata ziua la bloc inchis intre termopane de nu ai aer sa respiri, mai ma sigilez si acolo, e f bine ptr o zi sau doua pe sapt cand ma duc acolo, nu cred ca se inbolnaveste nimeni !
                      Oricum multumesc frumos ptr sugestie !

                      Comentariu

                      • foto_raw
                        Incepator
                        • 23.iul.2013
                        • 76

                        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                        felicitari maxime pt coltisorul de relaxare creat. intrebarea este daca pentru cabana ai avut nevoie de proiect. am vazut ca ai ridicat o parte dupa care ai revenit. la fel si pt fundatia de gard. ce dimensiuni are terenul vostru, L, l ?

                        Comentariu

                        • paul_78
                          Membru
                          • 08.feb.2009
                          • 195

                          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                          i-mi pare rau ca nu am mai putut tine curs intrebarilor, din pacate am avut ceva probleme de sanatate care m-au tinut f mult timp departe de cele de acasa implicit de calc.
                          Chir daca este prea tarziu incerc sa rasp intrebarii de mai sus .
                          Tot ce s-a construit acolo, mai putin foisorul , s-a facut cu proiect si implicit cu autorizatie de constructie .
                          Ca dimensiuni terenul are deschidere ( la drum 24 ml, si adancime 22 ml ) este mai mare deschiderea , asa a fost terenul .
                          Î-mi pare rau ca nu am putut posta in toamna sa va arat strugurii viei care a fost plantata acum 3 ani, erau ciorchini care cantareau aprox 1 kg,
                          Între timp am tras si apa de la reteaua mare ( am si putul propriu cu hidrofor ), urmeaza anul acesta si canalizarea .
                          Cum reusesc sa ajung acolo o postez ceva poze mai recente !
                          ptr ca am facut foisorul terasa care o facusem langa casa am hotarat sa o inchid definitiv , anul acesta urmraza si acesta operatiune !

                          Comentariu

                          • alexandru.oprea
                            Incepator
                            • 19.mar.2012
                            • 31

                            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                            Asteptam poze cu evolutia casei, a curtii, cu tot ce-i pe-acolo, de fapt!
                            dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

                            Comentariu

                            • paul_78
                              Membru
                              • 08.feb.2009
                              • 195

                              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                              Beneficiind de un timp prietenos ne-am apucat iarasi de treaba .
                              Mai intai am inceput confectionarea din profile metalice ( teava etc) , a boltei , anul acesta o las sa creasca cat mai mult ptr a face umbra .
                              Celalalt obiectiv este contruirea unul camin ptr hidrofor , am spart placa de la suprafata si am sapat o groapa de 1.20X1.20 cu adancimea de 1.30, apoi voi construi un cofrag si implicit voi turna beton.
                              Cu acesta ocazie m-am aprpiat si mai mult de panza de apa freatica ( aprox 6 m )
                              In paralel cu acestea nu trebuie sa neglijez gradina , am insamantat rosiile bio ( samanta proprie, cam 4 soiuri ), vinete si ardei gras , deocamdata ma chinui cu ele in casa !
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • alexandru.oprea
                                Incepator
                                • 19.mar.2012
                                • 31

                                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                                Gospodaria prinde contur! Frumos Spor la treaba, ca pana la toamna, odihna cade pe plan secund
                                Si nu va zgarciti la poze, cu cat mai multe, cu atat mai bine!
                                dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

                                Comentariu

                                Procesare...