Casa Cristescu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalincristescu70
    Membru
    • 08.dec.2010
    • 101

    Casa Cristescu

    sa inceapa dansul :

    vanzare-cumparare facuta (suprafata 2325mp, deschidere 16,5m, lungime 143m). o sa folosesc doar cca 1300 mp, restul se vinde.
    extras CF scos
    arhitect arvunit (inclusiv structuri, instalatii....)

    urmeaza cu

    in plan casa pentru o familie cu 2 copii +/- socrii ) p+m

    primul proiect asupra caruia ne-am oprit este cel din link. ce minusuri sau plusuri (inutile) credeti ca are.

    o sa intretin topicul in functie de evolutia lucrurilor

    Click image for larger version  Name:	casa_cristescu_192.jpg Views:	390 Size:	67.9 KO ID:	636453 Click image for larger version  Name:	parter_casa_cristescu_943.png Views:	362 Size:	98.8 KO ID:	636454 Click image for larger version  Name:	etaj_casa_cristescu_912.png Views:	335 Size:	98.5 KO ID:	636455

  • ics
    Membru Marcant
    • 16.sep.2009
    • 624

    #2
    arata fain poza, cam mare garaju ?
    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

    Comentariu

    • marccu
      Membru
      • 19.oct.2010
      • 156

      #3
      deschidere prea mica .. 16,5 ml !!
      esti obligat sa anulezi terasa laterala ..si-ti ramane loc de trecere pe langa casa ( partea dr) doar 1,1 m !!!fara grosimea soclului la gard !!

      Comentariu

      • catalincristescu70
        Membru
        • 08.dec.2010
        • 101

        #4
        Postat în original de marccu
        deschidere prea mica .. 16,5 ml !!
        esti obligat sa anulezi terasa laterala ..si-ti ramane loc de trecere pe langa casa ( partea dr) doar 1,1 m !!!fara grosimea soclului la gard !!
        Stiu ca terenul nu este tocmai ideal (ca deschidere). Astept certificatul de urbanism dupa care las arhitectul sa-si "toceasca" creierul.

        Am cerut certificat pt P+1+M iar eu vreau sa fac P+M. Ma afecteaza cu ceva ? L-am cerut asa pentru cineva care e interesat de o bucata din teren.
        Am primit certificatul de urbanism. sunt tentat sa cer proiectarea cu zidarie din bca iar acoperisul din sindrila bituminoasa. ce ma sfatuiti tinand cont de cheltuieli si constructia care vreau sa o execut ?
        mai am o dilema, merita turnata placa de beton peste parter ? ce trebuie sa am in vedere pentru a lua aceasta decizie. saptamana viitoare urmeaza sa semnez contractul cu arhitectul si vreau sa stiu ce sa-i cer.

        cu stima

        Comentariu

        • costinell_mc
          Membru Marcant
          • 30.iul.2011
          • 347

          #5
          foarte frumos proiectul!
          dar nu poti folosi proiectul asta la deschiderea ta, ferestrele de la living o sa iti dea o frumoasa priveliste... a gardului
          toarna placa, daca mergi pe alta varianta cind se plimba cineva la etaj o sa se auda in tot livingul
          nu pune bca, foloseste porotherm, merita izolatia suplimentara oferita.... eu am porotherm de 35 si spuma dalmatina de 10cm si nu mai ai treaba in casa... izoleaza bine podeaua, pe acolo poti avea pierderi de caldura. eu regret ca nu am pus spuma mai groasa sub sapa de la podea
          bafta

          Comentariu

          • catalincristescu70
            Membru
            • 08.dec.2010
            • 101

            #6
            Postat în original de costinell_mc
            foarte frumos proiectul!
            dar nu poti folosi proiectul asta la deschiderea ta, ferestrele de la living o sa iti dea o frumoasa priveliste... a gardului
            toarna placa, daca mergi pe alta varianta cind se plimba cineva la etaj o sa se auda in tot livingul
            nu pune bca, foloseste porotherm, merita izolatia suplimentara oferita.... eu am porotherm de 35 si spuma dalmatina de 10cm si nu mai ai treaba in casa... izoleaza bine podeaua, pe acolo poti avea pierderi de caldura. eu regret ca nu am pus spuma mai groasa sub sapa de la podea
            bafta
            Multumesc pentru aprecieri.
            Pentru teren fac demersuri sa afllu cine sunt vecini cu mine. In stanga si dreapta terenurile sunt goale. Poate obtin un schimb de terenuri si largesc deschiderea la 33m. Daca nu reusesc las arhitectul sa caute solutia cu cel mai mic compromis.

            Am construit anterior cu blocuri ceramice (gen porotherm) si am avut cosmaruri la fixarea in dibluri a polistirenului. Pentru asta inclin catre BCA.

            Intentionez sa discut public proiectul, pentru a arata cat mai bine, pentru a exploata cat mai util spatiul construit si pentru a nu obtine costuri de executie nejustificate, dar pana in prezent implicarea altor utilizatori mai experimentati este minima, fapt care ma poate face sa renunt la topicul deschis. In fine, vedem ce se va intampla.

            Comentariu

            • papi
              Membru
              • 30.mar.2008
              • 292

              #7
              salut,
              cine este alesul (arhitectul) ? am facut si eu o casa cu un mare arhitect ... am avut numai belele (prieteni stiu de ce ) daca vrei lasa un PM si iti zic de cine sa te feresti

              o seara faina sa ai PAPI
              salutare la toti

              Comentariu

              • catalincristescu70
                Membru
                • 08.dec.2010
                • 101

                #8
                Arhitectul este din jud Alba.

                Comentariu

                • Sandu_T
                  Membru Marcant
                  • 18.nov.2011
                  • 313

                  #9
                  Postat în original de catalincristescu70
                  Multumesc pentru aprecieri.
                  Pentru teren fac demersuri sa afllu cine sunt vecini cu mine. In stanga si dreapta terenurile sunt goale. Poate obtin un schimb de terenuri si largesc deschiderea la 33m. Daca nu reusesc las arhitectul sa caute solutia cu cel mai mic compromis.

                  Am construit anterior cu blocuri ceramice (gen porotherm) si am avut cosmaruri la fixarea in dibluri a polistirenului. Pentru asta inclin catre BCA.

                  Intentionez sa discut public proiectul, pentru a arata cat mai bine, pentru a exploata cat mai util spatiul construit si pentru a nu obtine costuri de executie nejustificate, dar pana in prezent implicarea altor utilizatori mai experimentati este minima, fapt care ma poate face sa renunt la topicul deschis. In fine, vedem ce se va intampla.
                  Fain proiect doar că, din punctul meu de vedere, ar trebui făcute câteva modificări.

                  1. Lăţimea garajului de minim 7 metri (dacă e dublu) şi lungimea de minim 6.5. Am de-a face cu un garaj de 4.5/6 şi este nesatisfăcător în privinţa lungimii. Dacă în acel garaj se vor parca 2 auto, adio spaţiu de manevră pentru locurile de depozitare etc.
                  2. Ar trebui să se renunţe la uşa de acces în bucătărie din hol şi să rămână doar golul dinspre living. Am văzut o bucătărie secţionată de goluri, exact aşa cum este cea din proiectul prezentat aici şi nu este practică şi se pierde spaţiu. Într-o bucătărie este nevoie de mult spaţiu de depozitare. E drept că acea uşa va fi utilizată la introducerea cumpărăturilor, însă nu cred că ăsta este un motiv suficient de solid.
                  3. Dacă acela din imagine este funcţionalul din bucătărie, atunci nu e corect. Montarea aragazului în acea zonă presupune o hotă şi o evacuare pentru hotă. În colţul din stânga sus al bucătăriei trebuie montat frigider, apoi porţiune de blat, apoi pe peretele de jos ar trebui montată chiuveta, apoi pe peretele din dreapta aragazul. Practic acesta este funcţionalul optim într-o bucătărie, de la dreapta spre stânga: frigider-blat-chiuvetă-blat-aragaz-blat-cuptor încastrat (opţional)-blat servire.
                  4. Uşa de acces terasă dinspre dining cât de frecvent va fi folosită? Din moment ce există deja o uşă înspre terasă dinspre living, nu văd utilitatea celei din dining.
                  5. E o părere pur subiectivă, însă la montarea mobilierului vor fi probleme din cauza lipsei pereţilor din living. Chiar şi în proiect se văd capetele canapelelor care vin peste ferestre. Acest gen de amenajare se potriveşte locuinţelor cu suprafeţe vitrate fără perdea ori spaţiilor comerciale. Mai pe scurt, mobilierul nu trebuie să obtureze suprafaţa vitrată iar livingul trebuie gândit de aşa natură încât să aibă o zonă fără trafic. Ca de exemplu, dacă uşa de la living ar exista în realitate şi cineva ar privi la TV, traficul pe acea uşă ar deveni deranjant la un moment dat. Din nou, e o părere pur subiectivă, însă cred că mai trebuie lucrat la partea funcţională a locuinţei.
                  6. Uşa de acces înspre terasă dinspre dormitor este necesară? Întreb fiindcă cea mai mare parte din energia termică se pierde prin suprafeţele vitrate. O tâmplărie de calitate costă foarte mult, însă dacă banii nu reprezintă o problemă, e chestiune de gust până la urmă.
                  6. Accesul în camera centralei mi se pare anevoios. Accesul ar trebui să se facă fără traversarea garajului şi mai ales, nu prin traversarea holului de acces în locuinţă. Este imposibil să păstrezi 24/24 holul curat pe timp de iarnă. (VA URMA)


                  PS Părerile de mai sus se bazează pe experienţa mea de până acum. În opinia mea, o persoană care doreşte să construiască o locuinţă trebuie să facă o simulare a funcţionalului dorit.
                  Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                  Comentariu

                  • papi
                    Membru
                    • 30.mar.2008
                    • 292

                    #10
                    tocmai asta ziceam si eu , am ridicat o casa si am avut de-a face cu un arhitect din alba iulia care mi-a scos peri albi,incercam sa te previn macar pe tine

                    o seara faina
                    salutare la toti

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 457

                      #11
                      OHOHO !!!
                      Noroc papi sunt ceva ani de cand nu te-am vazut sau dupa ce ai luat premiul de la sefii sitului te-i privatizat in trasari laser ?
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • john25
                        Membru Marcant
                        • 10.mar.2010
                        • 304

                        #12
                        cu toate ca structura de rezistenta va fi un pic mai incarcacata deci vei folosi mai mult beton si fier iti recomand bca cel cu canale de la y... este deosebit ,punerea in opera destul de simpu si rapid nu iti trebuie muncitori cu vasta experienta este ideal pt cei ce fac o casa in regie propie si un izolator termic deosebit
                        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                        Comentariu

                        • papi
                          Membru
                          • 30.mar.2008
                          • 292

                          #13
                          ohoho ,stai linistit ca sint tot pe aici nivela laser sincer nu am folosito, ma muncesc cu casa ,asa cum zice romanul pas cu pas
                          mergem inainte si speram sa nu vina cutremurele
                          inca nu au aparut crapaturi si nici semne ca ar aparea
                          inca o data ms pt ajutorul dat (la vremea respectiva )
                          respecte
                          Postat în original de s.m.ovidiu
                          OHOHO !!!
                          Noroc papi sunt ceva ani de cand nu te-am vazut sau dupa ce ai luat premiul de la sefii sitului te-i privatizat in trasari laser ?
                          salutare la toti

                          Comentariu

                          Procesare...