Apartament convertit în casă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DannaT
    Incepator
    • 24.iun.2011
    • 47

    #16
    daca avem observatii.. constructive normal.. le putem face?

    Comentariu

    • Sandu_T
      Membru Marcant
      • 18.nov.2011
      • 358

      #17
      Postat în original de DannaT
      daca avem observatii.. constructive normal.. le putem face?
      Bineînţeles.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

      Comentariu

      • DannaT
        Incepator
        • 24.iun.2011
        • 47

        #18
        am vazut tarziu ca deja ai terminat cu turnarile.. deci observatiile nu mai sunt de nici un folos acum..
        Vroiam sa spun sa faca petrecerea armaturii pe o distanta ceva mai mare (de ex la stalpi mustati-stalp parter)
        Cam atat.. in rest se vede ca au lucrat foarte ingrijit.

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 358

          #19
          Postat în original de DannaT
          am vazut tarziu ca deja ai terminat cu turnarile.. deci observatiile nu mai sunt de nici un folos acum..
          Vroiam sa spun sa faca petrecerea armaturii pe o distanta ceva mai mare (de ex la stalpi mustati-stalp parter)
          Cam atat.. in rest se vede ca au lucrat foarte ingrijit.
          Casa este gata de trei luni. Acum sunt la mobilat.
          Sunt multe lucruri care s-au făcut prost, dar m-am resemnat.
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • john25
            Membru Marcant
            • 10.mar.2010
            • 329

            #20
            Mai aveti si alte poze din timpul constructie,amenajari interiore etc
            in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 358

              #21
              Postat în original de john25
              Mai aveti si alte poze din timpul constructie,amenajari interiore etc
              Am. Mai puţin anumite operaţiuni la care nu am asistat. Voi posta când voi avea timp suficient.
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • iahim_namor
                Membru
                • 02.mar.2015
                • 197

                #22
                Răspuns la: Apartament convertit în casă

                ...Pacat ca nu s-a continuat cu prezentarea acestui jurnal. Era o placere sa citesc fiecare post al autorului...

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2395

                  #23
                  Răspuns la: Apartament convertit în casă

                  Postat în original de Sandu_T
                  Nu am pus plăci de polistiren fiindcă nimeni nu a reuşit să îmi explice de ce se izolează înainte de a turna placa sau înainte de a turna şapa (adevărul este că nici nu prea am întrebat, ci mai mult am aşteptat oameni care să vină să-mi explice şi, din moment ce nu a venit nimeni, am dedus că e mai bine să fac izolaţia la final).
                  Se termoizoleaza sub placa din acelasi motiv pentru care se recomanda si termoizolarea elevatiei si fundatiei, adica evitarea puntilor termice.

                  Placa este in contact direct cu solul, ca urmare, are cam aceeasi temperatura ca si acesta. Deasemenea, placa este in contact direct si cu zidurile, fapt pentru care intre acestea exista mereu un transfer termic, "furand" caldura din acestea (unul din motivele pentru care mucegaiul sau "umflarea" finisajului apare in aceste zone, precum si in partea dinpre pod sau colturi).

                  Tot din acest motiv (adica eliminarea puntilor termice) se practica si "ruperea" teraselor, scarilor sau garajelor de casa prin aplicarea unei termoizolatii intre fundatia acestora si a casei.


                  Prin "afara" se mai practica realizarea a 1-2 randuri de BCA inainte de zidaria cu caramida.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  Procesare...