Casa pe structura lemn langa Ploiesti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florin1108
    Membru
    • 04.apr.2012
    • 241

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura lemn la

    Deocamdata nu am inceput lucrarea,dar o sa le pun la momentul respectiv. Cine a montat si mi-a zis de aceste reziduri a invelit aceste reziduri in folie in asa fel incat sa iasa ca o perna pe care a fixat-o intre grinzi. Pana nu fac la mine,nu ma pot exprima exact cum se fixeaza.

    In ceea ce priveste densitatea, am inteles eu gresit probabil. Oricum,mi-a garantat ca este calitate buna.

    Comentariu

    • barladi
      Membru Marcant
      • 20.feb.2012
      • 307

      #32
      Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

      Felicitari pentru casa. Ti-am urmarit atat topicul de aici cat si cel de la sectiunea gradini. Pana acum arata foarte bine, dar am un semn de intrebare la capitolul instalatii electrice. Cu cateva zile in urma tocmai mi-am facut si eu instalatia electrica in curte (doar cabluri, copex si doze) si pentru 16 lampi (care se vor monta in primavara), doar materialele m-au dus un pic peste 200 E. Oare pe tine, cu tot cu manopera sa te duca doar 1000 E la o casa?

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru Marcant
        • 25.feb.2009
        • 493

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

        Sa imi fie cu iertare dar mai bine puneau cuie spiralate sau coltare si bride metalice decat suflet .....
        Postat în original de florin1108
        Pica pe toclu,doar intr-o zona de vreo 20cm iese cam cu juma' de cm in afara,asta dupa ce am pus polistirenul. Placa are 8,2ml
        In mare, cheltuielile au fost urmatoarele : manopera pt cei 180m de gard a fost 9500 ron,4300 boltari a 1,5 lei bucata - 6450 ron, aprox.50-55mc balast-3500 ron, aprox.110 saci ciment - 2000 ron, fier - 2500 ron, per total 135 ron ml.
        In manopera intra beton facut la betoniera,dulgherie,cofraje,centura,tot.

        Apropos de felul cum au lucrat baietii. Bonus pt casa mi-au facut pt copiii mei o casuta in care acestia sa se joace cand merg acolo. O echipa de oameni seriosi si care chiar pun suflet in ceea ce fac.

        [ATTACH=CONFIG]69225[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69226[/ATTACH]

        Comentariu

        • florin1108
          Membru
          • 04.apr.2012
          • 241

          #34
          Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

          @barladi : Doar manopera pt instalatie ma costa 1500 ron,iar restul materiale. De materiale ma rezolva cineva mai ieftin.Din magazin iau doar copexul metalic.

          @ ivan turbinca : Unii pun cuie,altii holsuruburi. Acum 200 de ani nu existau nici bride metalice nici cuie spiralate si constructiile sunt si azi in picioare. Nu imi fac absolut nici o problema ca nu tine structura in care au fost batute cuie de 20-30.

          Comentariu

          • orzgam
            Incepator
            • 24.sep.2012
            • 83

            #35
            Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

            Felicitari. Ati facut o treaba de milioane cu un buget, zic eu, rezonabil.
            Referitor la prinderi, coltare etc, am aceeasi parere cu dvs. este poate mai mult decat suficient.
            Cum s-a manifestat lemul, presupun ca nu a fost chiar uscat?

            Sa auzim de bine,
            Razvan V

            Comentariu

            • florin1108
              Membru
              • 04.apr.2012
              • 241

              #36
              Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

              Multumesc mult ! Fiecare are parerea lui care trebuie respectata.

              In ceea ce priveste lemnul. Cica umiditatea lui este de 14% asta dupa ce a iesit din cuptor. Am mai discutat si cu altcineva care lucreaza in domeniu si mi-a spus ca sunt niste cuptoare digitale care arata tot ce trebuie.

              Oricum,lemnul era aproape alb la culoare si usor spre deosebire de ce am avut eu prin curte. Cert este ca lemnul mai lucreaza mereu.

              Comentariu

              • barladi
                Membru Marcant
                • 20.feb.2012
                • 307

                #37
                Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                Postat în original de florin1108
                @barladi : Doar manopera pt instalatie ma costa 1500 ron,iar restul materiale. De materiale ma rezolva cineva mai ieftin.Din magazin iau doar copexul metalic.

                .
                Ahaaaaa...acum se explica Bafta in continuare si cu casa dar si cu gradina

                Comentariu

                • florin1108
                  Membru
                  • 04.apr.2012
                  • 241

                  #38
                  Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                  Multumesc,la fel !

                  Comentariu

                  • florin1108
                    Membru
                    • 04.apr.2012
                    • 241

                    #39
                    Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                    Astazi am discutat cu mesterii care lucreaza la gard despre manopera la interior care consta in :

                    - sapa turnata la parter
                    - gresie + faianta in cele doua bai (5mp fiecare) dar si in bucatarie ( aprox.9mp )
                    - izolat cu vata bazaltica toti peretii ( interiori + exteriori ) aprox.400mp
                    - placat cu rigips pe structura metalica

                    Pretul pt manopera este 10 000 Ron. Este convenbil ? Intreb pt ca habar nu am de preturi.

                    Comentariu

                    • Cory
                      Incepator
                      • 22.mar.2012
                      • 9

                      #40
                      Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                      Iti dau un link cu preturi manopera pt lucrarile mentionate mai sus, preturile sunt in lei/mp, vezi la ce socoteli ajungi:http://www.izolatiitermice.com/infor...ari-interioare

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1195

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                        Postat în original de Cory
                        Iti dau un link cu preturi manopera pt lucrarile mentionate mai sus, preturile sunt in lei/mp, vezi la ce socoteli ajungi:http://www.izolatiitermice.com/infor...ari-interioare
                        .................

                        Am incercat si eu sa fac o socoteala la manopera interioare , asa in mare a iesit ceva , numai ca nu ma pricep la zugravit ...nu stiu ce etape sa scriu..si la glafuri de la usi si ferestre nu stiu cit sa trec acolo...
                        La florin1108 la manopera e cam mult 100 de milioane...eu am dat 120 milioane tot parterul de la A...........Z ......

                        Comentariu

                        • florin1108
                          Membru
                          • 04.apr.2012
                          • 241

                          #42
                          Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                          Pai eu dau 100 de mil pt parter si mansarda+pod,insa pana la lavabil si parchet,cu glafuri interioare cu tot.

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1195

                            #43
                            Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                            Postat în original de florin1108
                            Pai eu dau 100 de mil pt parter si mansarda+pod,insa pana la lavabil si parchet,cu glafuri interioare cu tot.
                            .............

                            Nu,..nu ai inteles stii ce inseamna de la A...la Z....ADICA sa pun numai mobila.....de instalatiiii sanitare nu ai spus nimic ...de instalatii electrice....sa incerc sa pun niste poze ca sa te lamuresc....aaaaaaa si sus a tras instalatia sanitara ...o ramas sa montez obiectele sanitare ..

                            Comentariu

                            • florin1108
                              Membru
                              • 04.apr.2012
                              • 241

                              #44
                              Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                              Mda,am inteles acum. Deocamdata ma gandesc daca pot face eu operatiunea de izolat si rigips.Partea grea este cu facutul structurii metalice dar ma descurc in vreun fel sau altul.

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1195

                                #45
                                Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                                Postat în original de florin1108
                                Mda,am inteles acum. Deocamdata ma gandesc daca pot face eu operatiunea de izolat si rigips.Partea grea este cu facutul structurii metalice dar ma descurc in vreun fel sau altul.
                                .............
                                Exact , acolo iti ia grosul de bani la interioare, daca reusesti , teai scos...
                                Eu am etajul si am socotit asa in mare , dupa linkul lui Cory, cam vreo 25 de milioane de pus rigipsul si structura metalica...

                                Comentariu

                                Procesare...