Casa pe structura lemn langa Ploiesti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florin1108
    Membru
    • 04.apr.2012
    • 241

    #61
    Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

    Multumesc mult ! Am sa merg in zilele urmatoare cu cineva care se pricepe la contructii metalice sa vedem cum facem. Am sa revin cu imagini de la lucrare.

    Comentariu

    • CAPRANEAGRA
      Incepator
      • 08.feb.2013
      • 3

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

      SALUT!Cand o sa termini gardul o sa fie ca la puscarie.De ce nu ai facut un gard de plasa de sarma pe langa care puteai pune gard viu?Te inseli daca crezi ca facand gard de beton nu mai intra hotii!Din contra,o sa fie protejati si nu o sa-i vada nimeni in curte.

      Comentariu

      • florin1108
        Membru
        • 04.apr.2012
        • 241

        #63
        Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

        Salut! Asa imi place mie sa fie ca la puscarie. Decat sa raman fara gardul din plasa mai bine asa. Prin zona se "cauta" fier.

        Comentariu

        • blackwind
          Incepator
          • 24.ian.2012
          • 6

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

          Postat în original de florin1108
          Astazi am incercat rezidurile de vata bazaltica sa le fixez in structura. Pot spune va stau acolo fara a le mai prinde cu ceva.




          [ATTACH=CONFIG]69922[/ATTACH]
          felicitari pentru constructie.am incercat sa iti sau un PM dar ai mesageria plina.
          ma poti ajuta cu date de contact de la firma care vinde resturi de vata bazaltica ?
          multumesc

          Comentariu

          • smeagle
            Membru Marcant
            • 15.ian.2013
            • 550

            #65
            Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

            dar de ce sa torni sapa la etaj la structura de lemn ? o incarci aiurea si degeaba , daca ai structura de scandura pune un osb de 15-18 si gata , pui pe el ce vrei , parchet , gresie orice ... eu am pus gresie pe osb de 8 prins bine cu negrese de dusumeaua de scandura si apoi cu cm17 am pus gresia , am in 2 holuri asa inclusiv la intrare si se comporta perfect ...

            Comentariu

            • kata81
              Incepator
              • 03.ian.2013
              • 2

              #66
              Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

              Postat în original de florin1108
              salutare la toata lumea !

              Vreau sa va prezint casa mea pe care tocmai am ridicat-o si pe care sper sa o termin pana anul viitor in vara.

              Totul a inceput prin luna martie,cand am decis ca este cazul ca pe terenul cumparat acum 5 ani si pe care nu crestea decat iarba sa facem o casa de vacanta. Cum bugetul era limitat si stiam de la niste prieteni de familie care si-au facut din caramida ce cheltuieli ma asteapta am decis sa merg pe varianta structurii usoare.initial suprafata terenului era de 1100mp,ulterior achizitionand si parcela de langa mine in suprafata de 850mp pt a pune pomi si pt a nu avea surprize neplacute din cauza vreunui posibil vecin care sa-si puna gainile langa terasa mea.

              Dupa indelungi cautari am gasit o echipa din toplita specializata strict in constructii pe lemn. Am mers in bucuresti unde construiau o casa,am vazut-o,mi-a placut si am decis sa merg in continuare cu ei si pe acelasi proiect pe care il aveau.

              Initial facusem un proiect pt o casa cu amprenta de 100mp,insa,dupa ce am meditat mai bine am ajuns la concluzia ca este prea mare,chiar daca am doi copii,nu era cazul sa investesc multi bani ca dupa aceea sa nu am pt finisaje. Am incheiat contractul cu ei,am dat avansul si am asteptat luna iulie pt a veni sa se apuce de treaba,nu inainte de a turna fundatia,bineinteles cu alta echipa.

              Casa este in regim p+m cu o amprenta la sol de 64mp ( 8x8m ),pretul la rosu fiind de 8500 de eur fara terasa,aceasta fiind inca 400 de eur.

              Au venit,au ridicat-o si au plecat,eu deja avand pregatit polistirenul pt exterior. La foarte scurt timp dupa ce ei si-au terminat treaba am comandat tigla metalica. Am ales sa pun de la coilprofil iar costul cu tot cu manopera a fost de aprox. 2600 eur.

              Dupa ce am pus tabla am comandat si termopanele la o firma in bucuresti care lucreaza cu profil veka,un profil de care eu sunt foarte multumit,avand si la apartamentul unde locuiesc din 2003 si nu am avut probleme.
              Deci, tamplarie veka,profil softline cu feronerie rotto avand prinderi in 5 puncte,lucru bun dpdv al hotilor. Bine,daca e sa intre,intra spargand geamul dar ma gandesc asa departe. Costul a fost de 3400 de euro.

              Dupa termopane am izolat casa cu polistiren expandat grafitat de 10cm de la swisspor,gasit la un pret bun la un depozit in ploiesti,cca 53 ron baxul.

              Acum o saptamana am dat si decorativa,marca status luata de la acelasi depozit din ploiesti si pe care am dat 3200 ron cu amorsa cu tot.

              Pt apa menajera am cumparat o fosa septica de la o firma de pe dn1 cu o capacitate de 3000l pe care am pozitionat-o la 10m de casa.

              In paralel cu constructia casei am ridicat si gardul de la drum. Acesta am optat sa fie din boltari din cauza ca nu am vecini in apropiere si nu as vrea sa fiu "calcat" de hoti,mai ales ca nu stau acolo.am o mare problema cu "intrusii" si de aceea vreau sa stau mai linistit.

              Deocamdata am sistat lucrarile la casa si ma axez pe gard pe care vreau sa il termin de jur imprejur,cam 180ml.

              Ca si utilitati am pe teren apa de la retea si curent. Gazele sunt la 90 m de proprietatea mea iar ca sa le aduc pana la mine ma costa 17 000 ron. Urmeaza sa ma mai gandesc.

              Am sa atasez cateva poze pt a vedea evolutia casei.




              [ATTACH=CONFIG]69178[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69179[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69180[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69181[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69182[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69183[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69184[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]69185[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]69186[/ATTACH]
              salut poti sa pui si o poza cu planul de fundare,eu vreau sa-mi costruiesc o casa tot din lemn si vreau sa vad si eu cum arata un plan de fundare pt o casa ca aceasta.multumesc frumos

              Comentariu

              • adrian73
                Incepator
                • 05.ian.2010
                • 40

                #67
                Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                salut, ma intereseaza si pe mine cateva lucruri:
                - se poate da detalii despre aceea firma de constructii( seriosi, cati muncitori, durata constructie la rosu, etc)
                - se putea face constructa si la cheie cu echipa respectiva, ce pret era?
                - cum s-a rezolvat problema cazarii muncitorilor, mancarea si alte elemente auxiliare?
                - pret la rosu?
                - de unde am fostaduse materialele- lemn, osb, etc
                multumesc si astept un raspuns

                Comentariu

                • florin1108
                  Membru
                  • 04.apr.2012
                  • 241

                  #68
                  Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                  Salut. Firma este din Toplita, Harghita.

                  - oameni seriosi,3 la numar,o saptamana durata.
                  - nu faceau decat la rosu,nu si la cheie,pretul la rosu am dat 8500 de eur cu terasa cu tot la vremea respectiva
                  - cazarea nu m-a interesat si nici mancarea,ei au dormit afara in curte ca era vara,in pret intra absolut tot ( transport,cazare,mancarea lor ).
                  - lemnul a fost adus de ei,osb ul luat de la Egger.

                  Comentariu

                  • adrian73
                    Incepator
                    • 05.ian.2010
                    • 40

                    #69
                    Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                    cum ai gasit aceasta echipa, prin recomandare sau ....la noroc?
                    se poate pe PM , un punct de contact al lor?
                    pretul este cu fundatie sau nu?
                    la acoperis au pus ceva sau au facut numai scheletul de lemn?
                    sunt ....bautori sau nu?
                    ms si o sa te mai deranjez cu unele intrebari

                    Comentariu

                    • florin1108
                      Membru
                      • 04.apr.2012
                      • 241

                      #70
                      Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                      I-am gasit pur si simplu...la noroc.Inainte sa decid daca fac cu ei sau nu,m-am dus langa Bucuresti unde faceau o casa exact ca asta a mea si mi-a placut cum lucreaza dar si de ei,erau linistiti. De baut au servit numai apa si suc,de fumat niciunul nu fuma insa ce era cel mai important,la ora 7 dimineata erau deja pe santier pana cand apunea soarele. Pretul este fara fundatie iar la acoperis bateau si astereala,in aceiasi bani. iti dau nr pe PM

                      Comentariu

                      • adrian73
                        Incepator
                        • 05.ian.2010
                        • 40

                        #71
                        Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                        multumesc , astep pe PM

                        Comentariu

                        • adrian73
                          Incepator
                          • 05.ian.2010
                          • 40

                          #72
                          Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                          am rasp pe PM, dar e o discutie cu Ioan B. ajustata

                          Comentariu

                          • florin1108
                            Membru
                            • 04.apr.2012
                            • 241

                            #73
                            Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                            Da,am primit. Tu decizi cum vrei sa faci,ei sunt deschisi la orice varianta ai dori. Multa bafta !

                            Comentariu

                            • adrian73
                              Incepator
                              • 05.ian.2010
                              • 40

                              #74
                              Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                              da, in lipsa timpului , mai bine la cheie, dar la mine au cerut cazare in afara pretului, fara mancare

                              Comentariu

                              • Cory
                                Incepator
                                • 22.mar.2012
                                • 9

                                #75
                                Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

                                Florin, mai pune poze sa vedem daca ai mai facut ceva la casa

                                Comentariu

                                Procesare...