Casa pe structura lemn langa Ploiesti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • domnica2014
    Incepator
    • 27.apr.2012
    • 1

    #76
    Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

    [QUOTE=florin1108;523620]Salutare la toata lumea !

    Vreau sa va prezint casa mea pe care tocmai am ridicat-o si pe care sper sa o termin pana anul viitor in vara.

    Totul a inceput prin luna martie,cand am decis ca este cazul ca pe terenul cumparat acum 5 ani si pe care nu crestea decat iarba sa facem o casa de vacanta. Cum bugetul era limitat si stiam de la niste prieteni de familie care si-au facut din caramida ce cheltuieli ma asteapta am decis sa merg pe varianta structurii usoare.Initial suprafata terenului era de 1100mp,ulterior achizitionand si parcela de langa mine in suprafata de 850mp pt a pune pomi si pt a nu avea surprize neplacute din cauza vreunui posibil vecin care sa-si puna gainile langa terasa mea.

    Dupa indelungi cautari am gasit o echipa din Toplita specializata strict in constructii pe lemn. Am mers in Bucuresti unde construiau o casa,am vazut-o,mi-a placut si am decis sa merg in continuare cu ei si pe acelasi proiect pe care il aveau.

    Initial facusem un proiect pt o casa cu amprenta de 100mp,insa,dupa ce am meditat mai bine am ajuns la concluzia ca este prea mare,chiar daca am doi copii,nu era cazul sa investesc multi bani ca dupa aceea sa nu am pt finisaje. Am incheiat contractul cu ei,am dat avansul si am asteptat luna iulie pt a veni sa se apuce de treaba,nu inainte de a turna fundatia,bineinteles cu alta echipa.

    Casa este in regim P+M cu o amprenta la sol de 64mp ( 8x8m ),pretul la rosu fiind de 8500 de eur fara terasa,aceasta fiind inca 400 de eur.

    Au venit,au ridicat-o si au plecat,eu deja avand pregatit polistirenul pt exterior. La foarte scurt timp dupa ce ei si-au terminat treaba am comandat tigla metalica. Am ales sa pun de la Coilprofil iar costul cu tot cu manopera a fost de aprox. 2600 eur.

    Dupa ce am pus tabla am comandat si termopanele la o firma in Bucuresti care lucreaza cu profil Veka,un profil de care eu sunt foarte multumit,avand si la apartamentul unde locuiesc din 2003 si nu am avut probleme.
    Deci, tamplarie Veka,profil Softline cu feronerie Rotto avand prinderi in 5 puncte,lucru bun dpdv al hotilor. Bine,daca e sa intre,intra spargand geamul dar ma gandesc asa departe. Costul a fost de 3400 de euro.

    Dupa termopane am izolat casa cu polistiren expandat grafitat de 10cm de la Swisspor,gasit la un pret bun la un depozit in Ploiesti,cca 53 ron baxul.

    Acum o saptamana am dat si decorativa,marca Status luata de la acelasi depozit din Ploiesti si pe care am dat 3200 Ron cu amorsa cu tot.

    Pt apa menajera am cumparat o fosa septica de la o firma de pe DN1 cu o capacitate de 3000l pe care am pozitionat-o la 10m de casa.

    In paralel cu constructia casei am ridicat si gardul de la drum. Acesta am optat sa fie din boltari din cauza ca nu am vecini in apropiere si nu as vrea sa fiu "calcat" de hoti,mai ales ca nu stau acolo.Am o mare problema cu "intrusii" si de aceea vreau sa stau mai linistit.

    Deocamdata am sistat lucrarile la casa si ma axez pe gard pe care vreau sa il termin de jur imprejur,cam 180ml.

    Ca si utilitati am pe teren apa de la retea si curent. Gazele sunt la 90 m de proprietatea mea iar ca sa le aduc pana la mine ma costa 17 000 RON. Urmeaza sa ma mai gandesc.

    Am sa atasez cateva poze pt a vedea evolutia casei.




    Buna ziua,
    Ma intereseaza daca putetisa imi oferiti detalii despre firma din Toplita. Cum as putea sa iau legatura cu aei.
    Multumesc,
    Domnica

    Comentariu

    • speedo
      Incepator
      • 19.mar.2013
      • 46

      #77
      Răspuns la: Casa pe structura lemn langa Ploiesti

      Imi place foarte mult casuta pt copii de la prima pagina.Aveti cumva mai multe poze din primele etape ale constructiei?As vrea sa fac asa ceva la vara poate cineva sa imi spuna etapele si necesarul de materiale pana la faza care se vede in cele doua poze?Arata super!
      Ar fi o modalitate de a-i face sa stea mai mult afara.Multumesc.

      Comentariu

      Procesare...