Casa din lemn sau caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

    Da..... povestea celor 3 purcelusi trebuie sa aiba un sambure de adevar!
    Incerc sa atasez doua poze pe care le-am facut la proiectul casei P+M, pe care dorim s-o construim.

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

    Nu i-am vazut pe americani sa alerge , decat poate de tornade (acolo nu-i inteleg ) . In rest , fiecare dupa posibilitati. Daca va permiteti , atunci este preferabila caramida.

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

    Mai ţineţi minte desenele animate cu cei trei purceluşi? Unul avea o casa de paie, al doilea de lemn şi ultimul de caramindă. Cânda a venit lupul primii doi au ajuns să se ascundă în casa de cărămidă a celui de al treilea...... ( Nu existau bolţari din BCA în poveste...)

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Casa din lemn sau caramida

    Buna ziua!
    Citesc de ceva vreme acest forum si anume tot ce tine de inceperea constructiei unei case familiale.
    Sa o iau cu inceputul. Ca orice sotie iubitoare si cu limba ascutita l-am tot stresat pe sotul meu ca eu nu mai vreau sa locuiesc la bloc si imi doresc o casuta cu o curte in care fetita noastra sa se bucure de soare, aer curat, un catel de ce nu?!
    Asadar am cumparat un teren de 507 mp la 5 km de Arad, in Sanleani.
    Toate bune si frumoase, in vara am scos la vanzare apartamentul nostru de 3 camere in care locuiam, gandindu-ne ca va dura ceva pana se va vinde la pretul cerut de noi si tinand cont de piata imobiliara din acest moment. Surpriza a fost mare cand ne-am trezit cu clienti mai hotarati decat noi ca ne vor apartamenul, si asta in decurs de o saptamana de la anunt!!! Si uite asa, ne-am mutat in apartamentul de o camera pe care il mai avem.
    De aici pana la stresul inceperii constructiei nu mai e decat un pas!
    Acum sunt cu proiectul aproape de final si sa vedem ce va urma, dorim sa ne apucam de fundatie in primavara!!!
    Tin sa precizez ca atat eu cat si sotul meu nu suntem in domeniu, practic habarnisti de tot ce inseamna constructia unei case.
    De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
    Poate ma ajutati d-voastra sa ma lamuresc, am citit destule pe google si mai rau mi-am facut, pareri si pareri. Eu una, mai sceptica fiind tind catre o constructie clasica,pe betoane si caramida
    Astept lamuriri, sfaturi, pareri pro si contra, totul e binevenit, invatam si din bune si din rele!!!
    Cu stima, Nina!

    Lasă un comentariu:


  • flo8200
    a răspuns
    Eram si eu pentru casele din lemn, eventual cu structura metalica. Un lucru care ma incanta era si ca se poate realiza intr-un timp mai scurt, faceai contract cu o firma si nu te mai interesa nimic. Dar tocmai acest lucru s-a transformat intr-un dezavantaj. Pentru o casa din lemn trebuie sa ai aproape toti banii inainte pentru ca nu prea poti opri constructia odata inceputa pentru ca s-ar deteriora.
    Asa ca prefer sa imi construiesc in sistem clasic, putin cate putin, pe masura ce am banii necesari. Si daca intervine ceva si banii capata alta destinatie, atunci zidurile din BCA pot rezista si ierni la rand.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Pentru mine in primul rand conteaza arhitectura casei.

    Daca ar fi sa-mi fac o casa as opta pe BCA cu structura de rezistenta din beton armat.

    Lasă un comentariu:


  • DArtagnan
    a creat un topic Casa din lemn sau caramida

    Casa din lemn sau caramida

    Buna ziua,

    Sunt nou pe acest forum si dupa ce am cautat si n-am gasit ce ma interesa deschid acest nou topic cu speranta sa ma ajutati sa decid ce tip de casa ar fi mai avantajos.

    Deci, o casa de lemn sau traditionala de beton cu caramida?
    Doresc sa am parter, etaj 1 si mansarda (poate si beci mic de 5 mp)

    Multumesc
Procesare...