Casa din lemn sau caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DArtagnan
    Incepator
    • 04.ian.2007
    • 1

    Casa din lemn sau caramida

    Buna ziua,

    Sunt nou pe acest forum si dupa ce am cautat si n-am gasit ce ma interesa deschid acest nou topic cu speranta sa ma ajutati sa decid ce tip de casa ar fi mai avantajos.

    Deci, o casa de lemn sau traditionala de beton cu caramida?
    Doresc sa am parter, etaj 1 si mansarda (poate si beci mic de 5 mp)

    Multumesc
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Pentru mine in primul rand conteaza arhitectura casei.

    Daca ar fi sa-mi fac o casa as opta pe BCA cu structura de rezistenta din beton armat.
    Cu stima.

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Eram si eu pentru casele din lemn, eventual cu structura metalica. Un lucru care ma incanta era si ca se poate realiza intr-un timp mai scurt, faceai contract cu o firma si nu te mai interesa nimic. Dar tocmai acest lucru s-a transformat intr-un dezavantaj. Pentru o casa din lemn trebuie sa ai aproape toti banii inainte pentru ca nu prea poti opri constructia odata inceputa pentru ca s-ar deteriora.
      Asa ca prefer sa imi construiesc in sistem clasic, putin cate putin, pe masura ce am banii necesari. Si daca intervine ceva si banii capata alta destinatie, atunci zidurile din BCA pot rezista si ierni la rand.

      Comentariu

      • nina.
        Incepator
        • 20.aug.2012
        • 9

        #4
        Casa din lemn sau caramida

        Buna ziua!
        Citesc de ceva vreme acest forum si anume tot ce tine de inceperea constructiei unei case familiale.
        Sa o iau cu inceputul. Ca orice sotie iubitoare si cu limba ascutita l-am tot stresat pe sotul meu ca eu nu mai vreau sa locuiesc la bloc si imi doresc o casuta cu o curte in care fetita noastra sa se bucure de soare, aer curat, un catel de ce nu?!
        Asadar am cumparat un teren de 507 mp la 5 km de Arad, in Sanleani.
        Toate bune si frumoase, in vara am scos la vanzare apartamentul nostru de 3 camere in care locuiam, gandindu-ne ca va dura ceva pana se va vinde la pretul cerut de noi si tinand cont de piata imobiliara din acest moment. Surpriza a fost mare cand ne-am trezit cu clienti mai hotarati decat noi ca ne vor apartamenul, si asta in decurs de o saptamana de la anunt!!! Si uite asa, ne-am mutat in apartamentul de o camera pe care il mai avem.
        De aici pana la stresul inceperii constructiei nu mai e decat un pas!
        Acum sunt cu proiectul aproape de final si sa vedem ce va urma, dorim sa ne apucam de fundatie in primavara!!!
        Tin sa precizez ca atat eu cat si sotul meu nu suntem in domeniu, practic habarnisti de tot ce inseamna constructia unei case.
        De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
        Poate ma ajutati d-voastra sa ma lamuresc, am citit destule pe google si mai rau mi-am facut, pareri si pareri. Eu una, mai sceptica fiind tind catre o constructie clasica,pe betoane si caramida
        Astept lamuriri, sfaturi, pareri pro si contra, totul e binevenit, invatam si din bune si din rele!!!
        Cu stima, Nina!

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1320

          #5
          Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

          Mai ţineţi minte desenele animate cu cei trei purceluşi? Unul avea o casa de paie, al doilea de lemn şi ultimul de caramindă. Cânda a venit lupul primii doi au ajuns să se ascundă în casa de cărămidă a celui de al treilea...... ( Nu existau bolţari din BCA în poveste...)
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1415

            #6
            Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

            Nu i-am vazut pe americani sa alerge , decat poate de tornade (acolo nu-i inteleg ) . In rest , fiecare dupa posibilitati. Daca va permiteti , atunci este preferabila caramida.

            Comentariu

            • nina.
              Incepator
              • 20.aug.2012
              • 9

              #7
              Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

              Da..... povestea celor 3 purcelusi trebuie sa aiba un sambure de adevar!
              Incerc sa atasez doua poze pe care le-am facut la proiectul casei P+M, pe care dorim s-o construim.

              Comentariu

              • nina.
                Incepator
                • 20.aug.2012
                • 9

                #8
                Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

                .... si al doilea atasament, mansarda: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0801 (2).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	281,1 KB 
ID:	606421

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2467

                  #9
                  Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                  @nina

                  Am incercat printr-un topic postat pe formum sa aflu care sunt avantajele/dezavantajele unei case de lemn.
                  Ce a iesit poti citi urmand http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ctura-din-lemn.

                  Pana la urma, decizia alegerii materialelor din care iti faci casa depinde si de cati bani vrei sa bagi in constructie si daca este locuinta permanenta sau temporara.

                  Fiecare varianta de construire are avantajele si dezavantajele ei.

                  Si ca sa-l citez pe doru_marciuc:"Daca va permiteti , atunci este preferabila caramida. "
                  Dar nu caramida porotherm ci caramida clasica, aia plina, portanta.
                  Din pacate este varianta cea mai scumpa de construire a unei case.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                    Postat în original de nina.
                    Acum sunt cu proiectul aproape de final si sa vedem ce va urma, dorim sa ne apucam de fundatie in primavara!!!
                    Tin sa precizez ca atat eu cat si sotul meu nu suntem in domeniu, practic habarnisti de tot ce inseamna constructia unei case.
                    De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
                    Poate ma ajutati d-voastra sa ma lamuresc, am citit destule pe google si mai rau mi-am facut, pareri si pareri. Eu una, mai sceptica fiind tind catre o constructie clasica,pe betoane si caramida ...
                    Ati spus ca proiectul este aproape de final. Cum finalizati proiectul daca nu ati stabilit tipul costructiv inca?
                    Poti face o casa clasica, una din lemn, una pe structura metalica sau alte variante mai putin utilizate. Totul tine de optiunea personala. Experienta majoritatii pe parte de lemn se rezuma la impresii despre case din lemn slab izolate fonic si termic (multe din turism), despre metal se stie si mai putin. Aceste variante necesita o atentie mai mare pentru a ajunge la standardul corect de izolare.
                    Identifica in mod obiectiv necesitatile familiei, nu exagera cu o casa imensa cu gandul la viitorul copiilor. Cauta sa optimizezi spatiul, eu sunt adeaptul minimului necesar pentru a avea confort, casa de tip P+1 sau P+M. Se poate realiza ceva mic si cochet, care sa ofere tot confortul.
                    Chiar daca pare mai ieftina o casa din lemn, nu este intotdeauna asa.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2467

                      #11
                      Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                      Postat în original de nina.
                      De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
                      M-am uitat putin peste planul mansarda postat.
                      Cel de parter nu se vede. Poate incerci sa-l postezi din nou.

                      Dupa grosimea peretilor exteriori, in proiect ati ales varianta constructiva. Cea pe caramida porotherm sau orice alt fel de zidarie.
                      Sa realizezi structura framing de 30 cm pentru peretii exteriori si 25 cm pentru cei interiori, este mai greu si cred ca te-ar costa foarte mult.
                      In plus, in pod ai pardoseala sclivisita. Deci ai placa din beton.

                      Imi permit si unele observatii (sper ca nu deranjeaza, fiecare isi face casa cum vrea)
                      De ce nu ai facut o fereastra si la WC-ul din mansarda?
                      Balcoanele sunt frumoase, dar scumpesc constructia.
                      Si la o casa pe pamant iesi in curte sa-ti bei cafeaua.
                      Ca daia ti-ai facut casa la curte. Nu sa stai in balcon.
                      Creste grosimea termosistemului la minim 10cm.

                      Mai pune niste planuri, sa vedem casa si din alte unghiuri

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                        Atentie la ce scrie in proiect si ce s-a autorizat prin Autorizatia de Construire, orice modificare poate duce la modificarea autorizatiei.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #13
                          Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                          Postat în original de fanero
                          ...........

                          Imi permit si unele observatii (sper ca nu deranjeaza, fiecare isi face casa cum vrea)
                          De ce nu ai facut o fereastra si la WC-ul din mansarda?
                          Balcoanele sunt frumoase, dar scumpesc constructia.
                          ..........
                          Fereastra clasica la baia mansarda , nu se poate face din cauza acoperisului . Acolo se poate monta un velux ( nerecomandat ) sau se poate face o lucarna ( ideal )
                          In cazul planului aratat , balcoanele sint fara sens . Mariti camera si eventual faceti un geam mai mare sau un " balcon frantuzesc " , foarte elegant si practic .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • nina.
                            Incepator
                            • 20.aug.2012
                            • 9

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0796 (2).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	277,7 KB 
ID:	606458
                            Sper sa se vada acum planul casei de la parter.

                            Comentariu

                            • nina.
                              Incepator
                              • 20.aug.2012
                              • 9

                              #15
                              Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

                              Proiectul, mai exact schita casei, este aproape de final in varianta de casa P+M din caramida porotherm. Ideea cu casa de lemn ne-a venit de vreo cateva saptamani, fiindu-ne sugerata de niste prieteni. De aceea suntem in dilema si ne-am gandim sa solicitam niscaiva pareri avizate, pentru care va multumim de pe acum. Ideea e ca nu ne putem apuca de contructia casei decat de prin luna martie 2013, din motive obiective, astfel ca inca avem timp sa oscilam intre variante.....
                              Cat despre bani, bineinteles ca sunt limitati, nefiind adeptii creditelor bancare tre sa ne descurcam cu cat avem....bugetul ar fi undeva pe la 65 000 euro, buget in care ar trebui sa se incadreze si mobilatul casei ( macar parterul ).

                              Comentariu

                              Procesare...