Casa din lemn sau caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Ceva noutati ?

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Postat în original de nina.
    Poate nu se vede clar din schita,
    Bine ca exista

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Mergi pe varianta din proiect, caramida.
    Am vazut atatea case distruse in incendii.
    In privinta baii, eu as sugera sa fie incapatoare, pentru ambii.

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Poate nu se vede clar din schita, insa baia de la parter ( care este a mea , eu fiind sotul Ninei ), are un dus, fara cabina, doar peretii laterali, usa glisanta de sticla, cu dusul suspendat si scurgerea in podea. Am vazut la cineva si mi-a placut tare mult, si mi s-a parut si practic.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Daca tot modifici, cauta si o varinata pentru includerea unui dus in baia de la parter.
    O sa imbatranesti si o sa-ti fie greu sa urci la etaj.
    Sau poate se mareste familia si o sa fie aglomeratie in baia de la etaj.

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Foarte multumim de sfaturi, geamul de la baia de la mansarda a fost omis de proiectant ( il penalizez la onorariu ). Urmare sfaturilor dvs. am decis eliminarea balconului din spatele casei, lasandu-l doar pe cel din fata pentru aspectul casei. Camera din spate va fi marita, si va avea un geam mai mare, si va avea si un dressing. Vom atasa mai multe poze in momentul in care vom primi de la proiectant proiectul modificat.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Arata bine, desi o sa va ramana un stalp in living.
    O sa iasa ceva frumos.
    Este proiectata a fi o casa din zidarie.
    Si totusi balcoanele de la mansarda sunt mai mult de "imagine"

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Proiectul, mai exact schita casei, este aproape de final in varianta de casa P+M din caramida porotherm. Ideea cu casa de lemn ne-a venit de vreo cateva saptamani, fiindu-ne sugerata de niste prieteni. De aceea suntem in dilema si ne-am gandim sa solicitam niscaiva pareri avizate, pentru care va multumim de pe acum. Ideea e ca nu ne putem apuca de contructia casei decat de prin luna martie 2013, din motive obiective, astfel ca inca avem timp sa oscilam intre variante.....
    Cat despre bani, bineinteles ca sunt limitati, nefiind adeptii creditelor bancare tre sa ne descurcam cu cat avem....bugetul ar fi undeva pe la 65 000 euro, buget in care ar trebui sa se incadreze si mobilatul casei ( macar parterul ).

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0796 (2).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	277,7 KB 
ID:	606458
    Sper sa se vada acum planul casei de la parter.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Postat în original de fanero
    ...........

    Imi permit si unele observatii (sper ca nu deranjeaza, fiecare isi face casa cum vrea)
    De ce nu ai facut o fereastra si la WC-ul din mansarda?
    Balcoanele sunt frumoase, dar scumpesc constructia.
    ..........
    Fereastra clasica la baia mansarda , nu se poate face din cauza acoperisului . Acolo se poate monta un velux ( nerecomandat ) sau se poate face o lucarna ( ideal )
    In cazul planului aratat , balcoanele sint fara sens . Mariti camera si eventual faceti un geam mai mare sau un " balcon frantuzesc " , foarte elegant si practic .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Atentie la ce scrie in proiect si ce s-a autorizat prin Autorizatia de Construire, orice modificare poate duce la modificarea autorizatiei.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Postat în original de nina.
    De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
    M-am uitat putin peste planul mansarda postat.
    Cel de parter nu se vede. Poate incerci sa-l postezi din nou.

    Dupa grosimea peretilor exteriori, in proiect ati ales varianta constructiva. Cea pe caramida porotherm sau orice alt fel de zidarie.
    Sa realizezi structura framing de 30 cm pentru peretii exteriori si 25 cm pentru cei interiori, este mai greu si cred ca te-ar costa foarte mult.
    In plus, in pod ai pardoseala sclivisita. Deci ai placa din beton.

    Imi permit si unele observatii (sper ca nu deranjeaza, fiecare isi face casa cum vrea)
    De ce nu ai facut o fereastra si la WC-ul din mansarda?
    Balcoanele sunt frumoase, dar scumpesc constructia.
    Si la o casa pe pamant iesi in curte sa-ti bei cafeaua.
    Ca daia ti-ai facut casa la curte. Nu sa stai in balcon.
    Creste grosimea termosistemului la minim 10cm.

    Mai pune niste planuri, sa vedem casa si din alte unghiuri

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    Postat în original de nina.
    Acum sunt cu proiectul aproape de final si sa vedem ce va urma, dorim sa ne apucam de fundatie in primavara!!!
    Tin sa precizez ca atat eu cat si sotul meu nu suntem in domeniu, practic habarnisti de tot ce inseamna constructia unei case.
    De aici si dilema: sa fie structura de lemn sau caramida porotherma?
    Poate ma ajutati d-voastra sa ma lamuresc, am citit destule pe google si mai rau mi-am facut, pareri si pareri. Eu una, mai sceptica fiind tind catre o constructie clasica,pe betoane si caramida ...
    Ati spus ca proiectul este aproape de final. Cum finalizati proiectul daca nu ati stabilit tipul costructiv inca?
    Poti face o casa clasica, una din lemn, una pe structura metalica sau alte variante mai putin utilizate. Totul tine de optiunea personala. Experienta majoritatii pe parte de lemn se rezuma la impresii despre case din lemn slab izolate fonic si termic (multe din turism), despre metal se stie si mai putin. Aceste variante necesita o atentie mai mare pentru a ajunge la standardul corect de izolare.
    Identifica in mod obiectiv necesitatile familiei, nu exagera cu o casa imensa cu gandul la viitorul copiilor. Cauta sa optimizezi spatiul, eu sunt adeaptul minimului necesar pentru a avea confort, casa de tip P+1 sau P+M. Se poate realiza ceva mic si cochet, care sa ofere tot confortul.
    Chiar daca pare mai ieftina o casa din lemn, nu este intotdeauna asa.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida

    @nina

    Am incercat printr-un topic postat pe formum sa aflu care sunt avantajele/dezavantajele unei case de lemn.
    Ce a iesit poti citi urmand http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ctura-din-lemn.

    Pana la urma, decizia alegerii materialelor din care iti faci casa depinde si de cati bani vrei sa bagi in constructie si daca este locuinta permanenta sau temporara.

    Fiecare varianta de construire are avantajele si dezavantajele ei.

    Si ca sa-l citez pe doru_marciuc:"Daca va permiteti , atunci este preferabila caramida. "
    Dar nu caramida porotherm ci caramida clasica, aia plina, portanta.
    Din pacate este varianta cea mai scumpa de construire a unei case.

    Lasă un comentariu:


  • nina.
    a răspuns
    Răspuns la: Casa din lemn sau caramida?!

    .... si al doilea atasament, mansarda: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0801 (2).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	281,1 KB 
ID:	606421

    Lasă un comentariu:

Procesare...