Casa de lemn Firu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • firu.cristian
    Incepator
    • 16.mar.2013
    • 20

    #16
    Răspuns la: Casa de lemn Firu

    in alta ordine de idei, ca sa nu mai deschid alt topic, va cer aici un sfat. sunt intr-o dilema daca se justifica investitia intr-un bazin pentru colectarea apei pluviale sau ar fi suficient indepartarea acesteia de casa prin niste furtune de dren (cred ca din acelea cu gaurele). mentionez ca in cazul construirii bazinului as folosi apa doar la udarea gazonului(mai bine zis al viitorului gazon).. Dar acum ma tot gandesc in cat timp as amortiza investitia care pare sa se adune: sapatura , cofrat, ciment, hidroizolatie, placa cu capac de vizitare, pompa + curentul pe care il consuma...........e ceva. daca are cineva facut asa ceva si citeste acest post rog sa-mi dea un sfat. multumesc!

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #17
      Răspuns la: Casa de lemn Firu

      Nu trebuie sapat si betonat si alte lucrari costisitoare ; trebuie doar sistemul pluvial sa duca toata apa intr o directie de unde puteti s o directionati intr un bazin de plastic de 1000 L ( cam 300 lei ) suspendat la inaltime imediat sub streasina pe o structura din bare de fier rectangulare sudate sau prinse in suruburi , iar la baza bazinului/rezervorului montati un robinet de care legati un furtun cu care puteti uda viitorul gazon , ieftin , pe principiul caderii apei ; mai montati un orificiu sus pt preaplin si duceti o conducta in zona canalizarii , simplu si convenabil .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • firu.cristian
        Incepator
        • 16.mar.2013
        • 20

        #18
        Răspuns la: Casa de lemn Firu

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060180.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	227,5 KB 
ID:	609151Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060181.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	233,8 KB 
ID:	609152Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060184.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	284,0 KB 
ID:	609153Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060185.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	219,9 KB 
ID:	609154Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060186.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	331,7 KB 
ID:	609155Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P4060187.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	414,3 KB 
ID:	609156

        Comentariu

        • firu.cristian
          Incepator
          • 16.mar.2013
          • 20

          #19
          Răspuns la: Casa de lemn Firu

          in poze sunt scurgerile (doua) de pe o parte a casei. fix in oglinda mai sunt doua pe partea cealalta, dar acolo este partea cu garajul, deci ar fi putin mai departe de fundatia casei. cu o izolatie buna intre alee si soclu cred ca acolo nu voi avea probleme. in schimb pe partea din poze, dupa cum se vede o scurgere este chiar pe terasa, iar cealalta chiar in dreptul beciului(se vad doua gemulete undeva in dreapta jos in ultimele 2 poze). deasemenea beciul este si in dreptul unde aleea este mai lata. am avut ceva infiltratii in beci in coltul cu scurgerea, dar de cand am prelungit burlanul cu acea teava de canalizare am scapat. sunt constient totusi ca nu poate ramane asa. ma gandeam sa bag scurgerea in pamant (40 cm) si sa conduc apa de langa casa prin 2 conducte de canalizare. a treia conducta va fi una cu gaurele pt drenare. bineinteles cu panta aferenta. ma gandesc ca apa coboara deci nu cred ca mi-ar balti prin curte, unde va fi gazon nu altceva. nu stiu daca acest sistem are riscul de colmatare ca atunci intr-adevar ar fi o problema. in aceeasi teava as putea conduce si niste rigole fixate langa aleea din jurul casei, tot in dreptul garajului. credeti ca ar functiona sistemul. ar fi mai ieftin si mai usor de realizat fata de bazinul betonat pt colectarea apei. nu cred ca pot utiliza principiul caderii apei ca nu vad pe unde as putea duce scurgerea de pe terasa, si nici spatiu pt un bazin colector nu prea am.
          rog pareri. multumesc!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #20
            Răspuns la: Casa de lemn Firu

            in poza nr 6 , ultima , mi se pare o treaba nu prea buna , iarna daca ingheata apa in cotul ala , va crapa si daca va fi acoperit nu veti vedea .... si toata apa va merge direct in fundatie ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • firu.cristian
              Incepator
              • 16.mar.2013
              • 20

              #21
              Răspuns la: Casa de lemn Firu

              Postat în original de coby
              in poza nr 6 , ultima , mi se pare o treaba nu prea buna , iarna daca ingheata apa in cotul ala , va crapa si daca va fi acoperit nu veti vedea .... si toata apa va merge direct in fundatie ...
              Ma gandesc ca daca e frig sa inghete, apa nu ar trebui sa se scurga de pe casa. ramane zapada nu?! si daca se mai incalzeste sa curga de pe casa o sa curga si din acel colt pt ca bineinteles are panta de scurgere. zic si eu nu stiu. de aia cer sfaturi....

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #22
                Răspuns la: Casa de lemn Firu

                e un cot la aproximativ 95 grade ca sa aiba ceva scurgere sau e de 90 ? Apa venind direct in acel cot , amestecata cu zapada se poate face un blocaj daca nu aveti "gratar" de frunze la intrarea burlanului in streasina ... sau alte cauze neprevazute ... ; in locul conductei orizontale dupa acel cot mai bine montati rigole = au capac metalic deci puteti calca pe ea fara probleme si la o adica aveti acces la acel cot pt drenare in caz ca din diferite motive se infunda . Este doar o parere , la mine burlanele ajung direct intr un camin care duce la canalizare.
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • firu.cristian
                  Incepator
                  • 16.mar.2013
                  • 20

                  #23
                  Răspuns la: Casa de lemn Firu

                  multumesc de sfaturi.
                  astept si alte sugestii referitoare la intrebarea de mai sus daca se merita sa fac un bazin de captarea apei sau e suficienta solutia mea cu indepartarea apei de casa prin cateva tevi de canalizare.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #24
                    Răspuns la: Casa de lemn Firu

                    Postat în original de firu.cristian
                    multumesc de sfaturi.
                    astept si alte sugestii referitoare la intrebarea de mai sus daca se merita sa fac un bazin de captarea apei sau e suficienta solutia mea cu indepartarea apei de casa prin cateva tevi de canalizare.
                    Doar dvs puteti decide daca vi se merita sau nu sa faceti bazinul de colectare al apei ! Parerea mea este ca nu merita , investitia e consistenta si amortizarea daca e doar pt udat gazonul va fi in 20 de ani .....
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • firu.cristian
                      Incepator
                      • 16.mar.2013
                      • 20

                      #25
                      Răspuns la: Casa de lemn Firu

                      nu stiu daca 20 poate mai putin, dar oricum tot de parerea asta sunt si eu. ma bucur ca nu sunt singurul. multumesc! daca faceam un bazin acesta ar fi fost de 2x2x2=8 m cubi de apa. 1 metru cub nu cred ca e mai mult de 4 lei pe aici pe la mine, deci o economie de 32 lei la un bazin plin si nu cred ca folosesc 8 metri pe luna la udat gazonul(probabil mai putin). banuiesc ca investitia intr-un bazin pt colectarea apei se ridica undeva la 2000 ron la un calcul rapid. nu mai stau sa calculez in cat timp se amortizeza, dar clar pare sa nu renteze. cred ca o sa ma rezum la a gasi o solutie sa indepartez apa de casa si gata. multumesc de sfaturi si de ce nu mai astept si altele. poate omit ceva. sau astept solutii pt a drena apa departe de casa. nu as vrea sa ma complic cu canalizarea pt ca e interzis. o seara buna!

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #26
                        Răspuns la: Casa de lemn Firu

                        Postat în original de firu.cristian
                        . sau astept solutii pt a drena apa departe de casa. nu as vrea sa ma complic cu canalizarea pt ca e interzis. o seara buna!
                        Asta e prima data cand aud in viata mea ca apa pluviala este interzis s o directionezi la canal !!!! Atunci de ce in factura de apa apare canal meteo ????
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #27
                          Răspuns la: Casa de lemn Firu

                          Postat în original de firu.cristian
                          .............astept solutii pt a drena apa departe de casa. nu as vrea sa ma complic cu canalizarea pt ca e interzis. o seara buna!
                          Ce este interzis ????
                          .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • firu.cristian
                            Incepator
                            • 16.mar.2013
                            • 20

                            #28
                            Răspuns la: Casa de lemn Firu

                            deversarea apei in canalizare. pe factura mea de apa nu apare si apa pt canal meteo sau cum i-o zice. nu stiu exact situatia. a fost un investutor care a bagat canalizarea in zona si care la momentul cand m-am racordat si eu nu predase lucrarea catre compania apa. acum nu mai stiu care e situatia ca au trecut 3 ani si am inteles ca cei de la apa se agita sa preia ei lucrarea. treaba e ca parca pe avizul meu de la compania apa este specificat faptul ca nu am voie sa devars apa pluviala in canalizare. am sa caut zilele urmatoare documentele si am sa ma interesez si de situatia actuala si revin. bine ar fi sa aveti dreptate ca atunci treaba ar fi simpla. oricum am mai citit pe net si am vazut ca mai sunt zone unde este interzisa deversarea apelor pluviale in reteaua de canalizare.

                            Comentariu

                            • vigeak
                              Membru Marcant
                              • 22.oct.2007
                              • 408

                              #29
                              Răspuns la: Casa de lemn Firu

                              Si la noi, in Giurgiu, este interzis acest lucru.
                              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                #30
                                Răspuns la: Casa de lemn Firu

                                si ce faceti cu atata apa ???
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...