Construire casa din chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    #16
    Răspuns la: Construire casa din chirpici

    Postat în original de spik1
    Eu am copilarit intr-o casa din pamant si vara era racoare, iarna cald. Am vrut sa spun ca un om calit, sanatos , "ca la tara", traieste bine intr-o astfel de casa ! Eu as alege oricand "putinta" de a locui si trai intr-o astfel de gospodarie, decat dependenta "medicala" de o casa cu tot confortul !
    Daca ma intelegeti !
    Nu casa face totul. Si vremurile erau altele atunci.
    Postat în original de spik1
    La puii scosi de clocitoare trebuie sa le dai mancare speciala, altfel.... pune 21 de oua sub o closca si-ti va veni cu cel putin 15-17 pui sanatosi la usa !
    Daia nu manaca cei din curte ou fiert cu urzici si uruiala de grau, porum, floarea soarelui, orz, etc.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #17
      Răspuns la: Construire casa din chirpici

      Nu casa face totul. Si vremurile erau altele atunci.
      Din pacate asa este !
      Daia nu manaca cei din curte ou fiert cu urzici si uruiala de grau, porum, floarea soarelui, orz, etc.
      Sa fiti sanatosi ! Orzul nu prea este bun pt. pasari.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #18
        Răspuns la: Construire casa din chirpici

        Domnilor, oricum, indiferent de materialele utilizate, atat timp cat nu avem mucegai, igrasie, aerul este inlocuit constant, casa aceea va fi una sanatoasa si primitoare.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • iais
          Incepator
          • 08.iul.2013
          • 2

          #19
          Răspuns la: Construire casa din chirpici

          Postat în original de adinax
          buna ziua. sunt din iasi si vreau sa imi fac o casa din chirpici.vreau sa va rog daca stiti unde pot gasi poze sau video cum se ridica o astfel de casa .....de la inceput pana la sfarsit!! astept si sfaturi in legatura cu casa din chirpici ,cum e mai bine de ridicat sau ce materiale sunt bune de folosit ..multumesc
          buna ziua! si eu sunt din Iasi si deja am demarat proiectarea pt o casa cu un singur nivel (parter) de chirpici avand structura de rezistenta cadre de beton armat. inca nu "am batut nimic in cuie" deci acum este momentul propice pt noi sa cautam cea mai buna solutie. va rog sa ne tineti la curent cu stadiul lucrarilor la casa dvs. multumesc

          Comentariu

          • raduignatescu
            Incepator
            • 09.ian.2012
            • 6

            #20
            Răspuns la: Construire casa din chirpici

            buna ziua,

            si eu sunt din Iasi, dorim sa ne facem acelasi tip de casa, pe structura tip cadre cu umplutura din chirpici. avem terenul deja achizitionat, am gasit o sursa de chirpici, avem in lucru proiectul la un arhitect cu care colaboreaza sotia (e diriginte de santier), am facut studiu geo si topo, anul acesta ne luptam cu hartiile si cand avem autorizatia de construire (in proiect vom trece ca "umplutura" BCA sau caramida, ca nu cred ca da nimeni aprobari acum pt utilizarea chirpicului.
            am gasit o solutie pentru izolarea la exterior dar inca nu stim cum sa "legam" zidul din chirpici de stalpii din beton pentru a nu avea probleme la cutremure. ceva sugestii?

            Comentariu

            • barladi
              Membru Marcant
              • 20.feb.2012
              • 307

              #21
              Răspuns la: Construire casa din chirpici

              Stai toata viata si numeri caloriile, te uiti mereu cate E-uri contine produsul X, ne facem case ca pe vremea bunicilor si dupa toate aceste eforturi da o masina peste tine si mori la 50 de ani perfect sanatos. Pai care mai e rostul? Viata trebuie traita asa cum e in prezent, insa fara excese...

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #22
                Răspuns la: Construire casa din chirpici

                Postat în original de raduignatescu
                ...... inca nu stim cum sa "legam" zidul din chirpici de stalpii din beton pentru a nu avea probleme la cutremure. ceva sugestii?
                Se pot lasa " mustati pe verticala stilpului si apoi se leaga plase sudate la fata exterioara a lor , implicit a zidului .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • raduignatescu
                  Incepator
                  • 09.ian.2012
                  • 6

                  #23
                  Răspuns la: Construire casa din chirpici

                  ok, ideea cu mustatile e buna, ne-am gandit si noi la asa ceva, insa urmatoarea problema este cum lasam aceste mustati cand turnam stalpii?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    #24
                    Răspuns la: Construire casa din chirpici

                    Postat în original de raduignatescu
                    ........ cum lasam aceste mustati cand turnam stalpii?
                    Se cofreaza stilpii normal , apoi se gaureste cofragul si se introduc " mustatile " .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • iais
                      Incepator
                      • 08.iul.2013
                      • 2

                      #25
                      Răspuns la: Construire casa din chirpici

                      buna ziua! am doua intrebari, daca imi permiteti: daca deja este inchis cofrajul, cum realizam prinderea mustatilor de restul armaturii? pierderea de material lemnos se justifica? nu ar fi mai avantajos cu ancore chimice?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12229

                        #26
                        Răspuns la: Construire casa din chirpici

                        1. Nu cred ca este o problema daca mustatile se introduc de pe o parte pe alta fara alte legaturi . Se fixeaza in beton .
                        2. Ancorele chimice va scot la pepeni , sint foarte scumpe si va trebuie multe .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • raduignatescu
                          Incepator
                          • 09.ian.2012
                          • 6

                          #27
                          Răspuns la: Construire casa din chirpici

                          ancorele chimice intr-adevar sunt scumpe, ideea cu mustatile o sa o discut mai in amanunt cu sotia. la aceasta solutie ne gandeam si noi, insa noi ne gandeam sa le legam din start de fierul beton din stalpi si apoi sa turnam betonul, insa problema majora e cum sa facem cofrajul astfel incat sa nu fuga muncitorii de pe lucrare cand e vorba sa faca un cofraj

                          ceva sugestii?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6866

                            #28
                            Răspuns la: Construire casa din chirpici

                            Cofrajul se face normal , apoi cu o masina de gaurit si cu burghiu de fi mai mare ca si firele de OB sau FB se da gaura in cofraj , apoi se introduce fierul strabatand cofrajul de pe o parte pe partea opusal - se intersecteaza fierul cu sectiunea stalpului lasand " mustati " de o parte si cealalta a cofrajului stalpului cate un metru ...
                            Ultima editare de coby; 03.sep.2013, 10:28.
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • raduignatescu
                              Incepator
                              • 09.ian.2012
                              • 6

                              #29
                              Răspuns la: Construire casa din chirpici

                              Coby,
                              ai reusit sa faci asa ceva? adica acest tip de mustati? pe mine personal ma ingrijoreaza faptul ca mustatile nu sunt legate fizic de stalp decat prin intermediul betonului turnat in stalp.
                              totodata, aceste mustati voi spuneti sa le lasam la interiorul stalpului sau pe canturile lui, ca sa cuprinda cumva chirpicii?

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6866

                                #30
                                Răspuns la: Construire casa din chirpici

                                D-le , vad ca nu prea intelegeti ... " mustatile " care ies de o parte si de cealalta a stalpului sant de fapt una singura / o bara cu dimensiunea 240 cm in caz ca sectiunea stalpului e de 40 cm . Ca ex simplu de inteles consideram abstract ca o scandura ( pusa pe verticala) e stalpul dam o gaura in scandura si infigem o bara de fier care are de fiecare parte a lateralei scandurii 1 m iesit , acelasi lucru facem cu stalpul inainte de a turna betonul ! Priceput ? Sau va trebuie desen ?
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...