Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    vom incepe constructia unei case mici de lemn , vreo 50 mp ce contine o prispa , un hol , o baie , bucatarie , o camera mare , o magazie si binenteles podul pentru ca este doar parter .... casa va fi construita de mine si cativa oameni ai mei printre care si cativa cu experienta in constructii , casa va avea o fundatie izolata , am turnat deja pilonii si astept sa vina lemnul (l-am comandat dar ma tot amana astia de la depozitul din Mogosoaia ca nu s-a incarcat , ca e sarbatoare si ca ar veni luni , desi ei mi-au zis ca va veni mult mai repede) intre timp noi am turnat gardul , stalpii , am imprejmuit , astept sa vina si organele de asamblare , etc , va tin la curent si voi reveni cu poze .
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    #2
    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    casa va fi pe piloni si la baza va fi o rama de lemn ce va fi umplut cu pamant si pietris , cine poate sa imi recomande o solutie pentru tratarea lemnului , si ma intereseaza cel mai mult impotriva cariilor si umezelii pentru ca va fii in permanenta in contact cu pamantul ...

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      Postat în original de smeagle
      o solutie pentru tratarea lemnului..............pentru ca va fi in permanenta in contact cu pamantul ...
      Tratament in autoclava sau acoperire cu un strat de bitum lichid

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        Lemn in contact cu pamintul , slabe sanse de rezistenta , indiferent de tratament .
        Puneti o schita cu ce doriti sa faceti .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • smeagle
          Membru marcant
          • 15.ian.2013
          • 502

          #5
          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          schita nu prea am cum sa pun , este o rama din cusaci de 10x15 pusi pe cand si se sprijina pe niste piloni de beton turnati in pamant si scosi la fata in functie de teren sa fie drept unul are 5 altul 10 altul 15 cm cum a fost terenul ....acolo in rama aia o sa umplu cu refuz de ciur , peste voi pune dulapi 5x10 pusi pe cant la 40 cm unul de altul si apoi scandura , pe inaltimea dulapilor umplu cu piatra 16-32 si aia e fundatia ... dar jos acolo va mai fi umezeala si vreau sa reziste asa cativa ani buni ... la mine la munte casele au fundatiile din buturugi de brad si golurile umplute cu nisip si casele alea au peste 80 ani .... pe exterior se va proteja cu osb ul si polistirenul .

          Comentariu

          • smeagle
            Membru marcant
            • 15.ian.2013
            • 502

            #6
            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            dar teroson , cu care dadeam la dacie sa nu o ia rugina pe dedesubt o fi bun ?

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

              Este vorba de o " structura " ridicata pe piloni de beton . Acea podea vreti sa devina un fel de " cutie " umpluta cu pietris si alea , alea ...??
              Am inteles bine ?
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de Mircea G; 23.aug.2013, 19:57.
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • smeagle
                Membru marcant
                • 15.ian.2013
                • 502

                #8
                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                da , ceva ca in poza numai ca la mine e mult mai apropiata de pamant in medie la 10 cm poate si mai jos , si da va fi umplut cu refuz de ciur nespalat (care are si huma printre pietre) si apoi piatra 16-32 mm .... acum ce ma uitam pe diferite situri mi-am amintit ca si un lapte de beton ar fi o solutie ....

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                  ...adica lemnul va sta pe pamint , deoarece 5-10 cm este egal cu zero . Din pacate eu cred ca aveti si ZERO sanse sa faceti ceva durabil . Nici provizioriu nu va iese ...
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 502

                    #10
                    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                    parerea dvs ... insa solutia la care m-am gandit este un lapte de ciment si var iar dupa uscare il dau cu smoala ...

                    Comentariu

                    • smeagle
                      Membru marcant
                      • 15.ian.2013
                      • 502

                      #11
                      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                      ... se lucreaza la fundatie , rama s-a realizat si impregnat , urmeaza sa umplem cu pamant si sa il batatorim , apoi se aseaza dulapii pe cand din 40 in 40 cm , se va umple cu piatra 16-32 intre ei si batuta , apoi carton si apoi scandura Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P8280045.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	173,0 KB 
ID:	612147

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                        Daca nu puneti si un strat izolant intre rama si pamant , rama va putrezii si toata constructia ulterioara va fi compromisa ; pana aici lucrarea din start e compromisa , is curios daca veti continua in aceasta maniera ...
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2107

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                          Postat în original de smeagle
                          se va umple cu piatra 16-32 intre ei si batuta
                          Din ce am citit pe forum, se pare ca piatra 16-32 nu se taseaza bine.
                          In topicul respectiv se recomanda piatra sparta 30-70.
                          Stie cineva cu ce altceva poate fi inlocuita piatra 16-32, exceptand piatra sparta.
                          Ma intereseaza pentru un strat de rupere al capilaritatii la o fundatie.
                          Ultima editare de fanero; 02.sep.2013, 09:21.

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                            Postat în original de smeagle
                            rama s-a realizat si impregnat
                            De ce nu ati incercat sa impregnati rama "intr-o baie de bitum".
                            Cred ca tinea mai bine.

                            Comentariu

                            • smeagle
                              Membru marcant
                              • 15.ian.2013
                              • 502

                              #15
                              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                              bitumul ar fi fost prea scump , si din exterior se va proteja de ploi si apa cu structura de osb si ce voi mai gasi eu sa imi placa , iar cat va trage din pamant o sa ajute impregnarea pentru ca in afara de var si ciment (care a format o pelicula pentru ca a fost dat mai gros nu chiar apa) lemnul a mai fost impregnat cu o solutie care garanteaza viata lemnului 10 ani in mediu umed deci nu imi fac griji prea tare , mai ales ca aceasta casa are destinatie cam 3 maxim 5 ani.

                              Dar mai apare o intrebare , structura fundatiei seamana foarte mult cu structura caselor construite la tara si care au o viata de peste 100 ani si sunt facute pe structura de lemn inclusiv in fundatie , ele dece rezista si nu sunt compromise ? sau daca nu se construieste asa cum fac toti standard cu fundatie betonata , care nu exista acum 70-80 ani cand isi construiau case bunicii mei si care rezista si azi ?
                              Ultima editare de smeagle; 02.sep.2013, 18:29.

                              Comentariu

                              Procesare...