Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • smeagle
    Membru Marcant
    • 15.ian.2013
    • 550

    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    eu cred ca inductia spre deosebire de rezistenta simpla este mai eficienta , noi am avut toate tipurile la firma si ar fi un randament astfel incat inductia cu 1700 w incalzeste echivalent rezistenta de 2000 w

    Comentariu

    • smeagle
      Membru Marcant
      • 15.ian.2013
      • 550

      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      azi noapte si a fost frig , am gasit pojghita de gheata la apa cainilor , am avut consum de 25 kw in 14 ore , acum pe zi consuma mai putin am avut si 5 kw dar sa zicem ca vor fi cam 10 de regula , daca la toate astea fac un foc mic in semineu seara probabil va fi o medie de 20-25 kw in 24 h

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        dupa ce am automatizat si pompa sa numai mearga aiurea (desi mai am 2 mici amanunte de facut care vor scade si ele cu vreo 2-3 kw pe zi) am ajuns de la 25 kw pe noapte la 15 kw ... o diferenta evidenta .

        Comentariu

        • smeagle
          Membru Marcant
          • 15.ian.2013
          • 550

          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          consum aproximativ din data de 16.11 si 02.12 a fost de 440 kw , am mai facut si cate un foc mic seara ... iar acum incep impodobirile de sarbatori , mai am o ghirlanda mare albastra de pus pe fata si gata , maine sper s-o pun ...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PC020001.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	129,8 KB 
ID:	613864Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PC020004.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	166,1 KB 
ID:	613865Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PC020009.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	145,6 KB 
ID:	613866

          Comentariu

          • cotycla
            Membru
            • 01.nov.2012
            • 131

            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            Postat în original de smeagle
            eu cred ca inductia spre deosebire de rezistenta simpla este mai eficienta , noi am avut toate tipurile la firma si ar fi un randament astfel incat inductia cu 1700 w incalzeste echivalent rezistenta de 2000 w
            Singurul avantaj real al incalzirii cu inductie este ca se incalzeste apa mult mai repede decat cu rezistenta electrica.
            Ca dezavantaj principal: rezulta un factor de putere scazut, necesita costuri de conpensare mai ales pt. firme pt ca se factureaza si energia reactiva inductiva, daca rezulta un factor de putere sub 0,92 si se tripleaza tariful daca cos fi este sub 0,65.
            In concluzie afirmatia ca "incalzirea cu inductie are randament mai mare" este falsa.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

              Postat în original de cotycla
              Singurul avantaj real al incalzirii cu inductie este ca se incalzeste apa mult mai repede decat cu rezistenta electrica.
              Ca dezavantaj principal: rezulta un factor de putere scazut, necesita costuri de conpensare mai ales pt. firme pt ca se factureaza si energia reactiva inductiva, daca rezulta un factor de putere sub 0,92 si se tripleaza tariful daca cos fi este sub 0,65.
              In concluzie afirmatia ca "incalzirea cu inductie are randament mai mare" este falsa.
              Puteti explica in...romana ?!
              Ma refer strict la centrala dintr-o gospodarie. Nu exista diferenta de cost la consumul de energie electrica intre incalzirea cu inductie fata de cea prin rezistenta ?
              Eu stiu ca , odata, incalzeam apa din vechile masini de spalat cu doua placi legate la retea. Era si mai ieftin si mai rapid !

              Comentariu

              • cotycla
                Membru
                • 01.nov.2012
                • 131

                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                Cantitatea de caldura produsa prin inductie magnetica este aceeasi ca si cea produsa printr-o rezistenta electrica, diferenta fiind ca in primul caz apa se incalzeste mai repede.....deci nu exista "diferenta de cost la consumul de energie electrica"

                Eficienta mai mare apare la plitele cu inductie si se datoreaza faptului ca energia este radiata doar in materialul vasului de gatit si se reduc astfel pierderile de radiatie in mediul inconjurator, iar acest lucru devine inutil in cazul boilerului, e suficient sa il izolezi bine pe exterior pentru a reduce pierderile.

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                  Sa nu omitem faptul ca la inductie avem electronica aferenta ce consuma si ea ceva "zeama". Practic exista un, asa zis, randament mai scazut.

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru Marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 550

                    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                    nu ca am eu , dar cred ca va inselati , mai ales ca am avut si asa si asa ... in fine atasez ultimile poze cu decoratiile , mai am ceva furtun rosu (cam cat sa inconjor casa) dar cred ca ma opresc la perdelele de leduri ca au consum mai mic ...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PC030006.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	139,3 KB 
ID:	613870Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PC030007.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	157,7 KB 
ID:	613871

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                      Postat în original de cotycla
                      Cantitatea de caldura produsa prin inductie magnetica este aceeasi ca si cea produsa printr-o rezistenta electrica, diferenta fiind ca in primul caz apa se incalzeste mai repede.....deci nu exista "diferenta de cost la consumul de energie electrica"
                      Pai, daca incalzeste mai repede, atunci nu apare o diferenta de consum intre cele doua procedee ? Adica in loc sa incalzeasca in 20 min. incalzeste in 10 min. (aceiasi cantitate de apa si consumuri/puteri egale).

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                        Postat în original de spik1
                        Adica in loc sa incalzeasca in 20 min. incalzeste in 10 min. (aceiasi cantitate de apa si consumuri/puteri egale).
                        Cine zice asta? Despre ce vorbim aici, plita sau centrala?

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2342

                          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                          Hai sa zicem asa : in doua vase punem aceiasi cantitate de apa....intr-un vas bagam o rezistenta ca accea de la masina de spalat (2000 W/220 V), iar in celalalt bagam 2 electrozi, 2 placi racordate la 220 v...Care procedeu incalzeste mai repede si care este mai economic ?

                          Comentariu

                          • Scifficus
                            Membru Marcant
                            • 23.iun.2013
                            • 857

                            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                            Postat în original de spik1
                            Care procedeu incalzeste mai repede si care este mai economic ?
                            Mai repede, placile electrod culpate la retea - randament usor scazut datorita pierderilor prin electroliza.
                            Mai economic, rezistenta electrica - randament clasic si arhicunoscut.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2395

                              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                              Postat în original de spik1
                              Hai sa zicem asa : in doua vase punem aceiasi cantitate de apa....intr-un vas bagam o rezistenta ca accea de la masina de spalat (2000 W/220 V), iar in celalalt bagam 2 electrozi, 2 placi racordate la 220 v...Care procedeu incalzeste mai repede si care este mai economic ?
                              Eu zic ca ambele au cam acelasi randament (ca si utilizator zilnic), ca si test de laborator posibil sa difere putin randamentul (maxim 1%, desi cred ca 0.5 este rezonabil).
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • djboy
                                Incepator
                                • 27.mar.2012
                                • 19

                                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                                Buna seara si La multi ani! Imi place foarte mult casuta ai putea totusi pune un plan sa imi fac o idee de cum ai compartimentat-o sunt intr-o situatie asemanatoare, la structura peretilor ce dimensiuni de dulapi ai folosit si cum stai cu consumul de curent si randamentul centralei..Stima si respect domnu meu de admirat!

                                Comentariu

                                Procesare...