Casuta mea!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Dogy
    Incepator
    • 04.sep.2012
    • 56

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

    Inca cateva
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • FilipT
      Membru Marcant
      • 15.feb.2009
      • 695

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

      Foarte frumos. Felicitari!

      Imi putei spune cum au rezistat in timp acele usi de MDF cu geam in ele ca 3 de s?
      M-ar interesa de asemenea cam la ce suma s-a ajuns cu casa. Eventual o impartire pe etape...
      De asemenea ar fi util sa ne spuneti ce probleme ati intampinat pe parcurs si cum le-ati rezolvat.

      Multumesc.

      Comentariu

      • Dogy
        Incepator
        • 04.sep.2012
        • 56

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

        Salut , multumesc pentru aprecieri!

        Sincer usile nu sunt de foarte buna calitate dar sunt rezistente cel putin in acesti 5 ani! dar as da un sfat sa cumperi putin mai calitative !

        Nu sau lasat de la vreme si inca se inchid si deschid bine!

        Acum ca sa dau sfaturi nu stiu ce sa zic ca de ceva timp sunt in germania si lucrezi numai cu oameni foarte bogati si la ce vad aici parca nimic din romania nu mai ma multumeste!

        Dar daca ai buget limitat si vrei usi bunicele sunt o alegere buna aceste usi!

        Pe teren am dat 10000 de euro si am avut noroc ca la un an dupa ce am luat vad ca lumea acum vinde la 20 de euro metru patrat! deci acum as fi dat 20000 , dublu!

        Casa m-a dus la 50000 de euro ! costuri asa nu am putut sa le contabilizez si sa ti le spun exact dar in principiu am dat asa:

        manopera rosu cu tabla pusa 250 de mil

        manopera finisaje 250 mil cu fosa septica inclusa gresie si parchet!

        Gard fata cel cu toclu de beton l-am facut in regim propiu si am dat in jur de 30 mil cu tot cu materiale si cinstea vecinilor din sat si uleiul in 2 straturi!

        gard spate cel din lemn negru 18 milioane tot in regim propiu cu 2 vecini! cu ulei ars si tot ce trebuie

        Tin minte ca atunci cand m-am apucat de casa mi-a venit un tir intreg de lemne pentru cofrag , acoperis si tot ce necesita lemn, deasemenea, caramida , ciment si tot ce se poate pentru a termina la rosu inclusiv tabla plus centrala cu 20000 de euro!

        iar finisajele cu trotoare, , faianta, gresie , parchet , izolatie a mai costat 20000 euro( aici e de discutat pentru ca te pot duce materialele si la 15000 si la 50000 depinde ce gusturi si ce buzunar ai)!

        Sincer nu stiu costuri pe etape dar casa in total fara teren 50000 de euro!

        Probleme au fost la mesteri pentru ca una vorbesti cu ei si una ajungi sa termini!

        In principiu toti mesterii trag tare si sunt cat de cat corecti pana la 80% din lucrare, cand lucrarea este pe final incep problemele cu banii, adica vor banii mai repede fara ca ei sa termine deja sustinand ca au facut 80% si ca na cei 20% sa avem incredere ca vor termina....

        Ceea ce nu prea se mai intampla ca ei in timpul asta se grabesc ca deja si-au gasit alta lucrare si te lasa cu ochii in soare cand mai ai un trotoar sau un perete de finisat!

        Ceea ce cu morcovul in fund am terminat la rosu si am negociat cu alta echipa finisajele care aceeasi poveste se repeta! Invocand ca femeia ii naste, soacra e bonlava, pisica ii e rau si trebuie sa le dai banii dinainte!

        Sfatul este cat de cat sa le oferi respect dar sa fi strict la bani si sa-i dai numai cand ei termina ceea ce au promis! fara mila sau fara incredere ca eu m-am parlit! in sensul ca am dat banii dinainte si am tras de ei sa termine lucrul pe final!

        Un sfat ar mai fi la centrala pe lemne, este oa devarat peveste cu centrala care fiecare meserias o face in felul lui si daca ti-o face un meserias cel dea-l doilea zica ca e total gresit si daca mai chemi 10 meserasi toti zic ca e gresit! Adevarul este ca trebuie sa ai habar cat de cat si sa iei un meserias unde poate sa-ti arate 2 lucrari precedente! si important banii dupa ce termina!

        Alt aspect este supravegherea lor, daca ii lasi sa lucreze si tu iti vezi de treaba ori te fura..putin asa cate putin, ori nu fac treaba buna! stilul romanesc! Am avut noroc cu mama mea care statea in spatele lor zi de zi! dar si asa tot ne-au mai lipsit saci de ciment glet si una alta!

        Ziceam cat decat sa te ai bine cu ei ca o problema care mi-au facut-o intentioant a fost la una dintre tevile din perete pentru calorifer, a intepat-o cu un cui si api au dat glet si au pus faianta in baie! cand am facut proba la calorifere a trebuit sa sparg gresia acolo si sa remediez problema! deci un stres si putin bani in plus!

        Pentru centrala am un baiat care se pricepe si chiar stie ce face daca ai ajuns la faza cu centrala iar la meseriasi....e durere...trebuie sa ai noroc de ei! si nu-ti recomand nici unul

        Nici un meserias nu crede ca lucarrea altui meserias e mai buna decat a lui..si daca e sa te uiti bine majoritatea la bani putini sunt praf! dar trebuie sa accepti asa pentru ca daca vrei prin firma te rupe la bani!


        Toate cele bune!

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

          Postat în original de Dogy
          [...] inca nu am dat structurata pe ea si daca voi avea bani poate voi incerca sa mai adaug 10 cm ..dar nu e capat de tara!
          Se pare că am înţeles eu greşit... am crezut că "izolaţia pe casă" se referă la cea a acoperişului sau cea de pe planşeul ultimului etaj. Scuze!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Dogy
            Incepator
            • 04.sep.2012
            • 56

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

            Nu-i nimic, da intradevar cea de la acoperis este de 30 ! dar acea scartaietoare de pe tencuiala este de 10!

            Ideal era sa pun de 16 cm!

            Comentariu

            • alexandru.oprea
              Incepator
              • 19.mar.2012
              • 33

              #36
              Răspuns la: Casuta mea!

              Foarte frumoasa casa, in ansamblu, la fel si curtea si gradina. Un singur lucru nu imi place, dar asta-i chestie de gusturi: partea aceea cu mult lemn, din zona balconului. Mi se pare o idee prea incarcata acolo. Dar asta-i doar parerea mea, complet neavizata

              O casa de oameni gospodari - la asta ma duce cu gandul tot ceea ce vad. Sa va bucurati de ea si sa aveti putere de munca sa o ingrijiti!
              dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

              Comentariu

              • Dogy
                Incepator
                • 04.sep.2012
                • 56

                #37
                Răspuns la: Casuta mea!

                Multumesc frumos alexandru.oprea!

                Sincer nici mie nu-mi place 100% parca nu se incadreaza in modelul casei, dar ma bucura faptul ca nu-mi mai ploua si nu o sa mai viscoleasca zapada direct in fata usii! ceea ce imi doresc nespus de mult sa nu mai intru cu zapada in casa ...

                Acum o sa vad ce si cum in iarna asta ca practic in vara am facut si iarna asta e testul final!

                Daca ma hotarasc as putea demonta stalpii de lemn cu pergola din fata si incerc sa fac altfel intrarea! nu e complicat de demontat si nici nu pierd foarte mult ca si costuri! Momentan sunt in germania si in toamna asta ajung de tot pana acum mama mea si-a facut de cap cu gradina acolo si cu intrarea!

                Eu am planuri mari ca am vazut sute de gradini pe afara si o sa iasa gradina superba cu gazon si pomi micuti cu floricele alese si calculate!

                Uite cateva poze cu gradinile unde muncesc momentan, sper cat de cat sa fac la fel....
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                Procesare...