Casuta mea!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dogy
    Incepator
    • 04.sep.2012
    • 44

    Casuta mea!

    Va salut ! sunt un cititor fidel al sitului chiar daca nu prea postez si am zis sa-mi prezint si eu casuta si sa ma alatur de voi aici!

    Am stat la bloc 25 de ani si acum 4 ani m-am apucat sa fac o casuta fiind inebunit dupa viata la tara!

    Sincer nu prea eram documentat despre case si niic nu prea stiam ce o sa ma astepte dar am fost dus de val si am inceput povestea

    Am cautat prin toate comunele invecinate bucurestiului si dupa 5 luni de cautari si fortat de un anumit buget sa ma opresc in comuna varasti din giurgiu care este la 18 km de bucuresti!

    Am ales aceasta zona pentru ca mama mea deja isi gasise si ea o casa deja facuta si am vrut relativ sa fim aproape!

    Casa mea este la 100 de metrid e casa ei pe aceasi strada!

    Am gasit teren la o doamna in curte unde l-a parcelat si mi-a dat 1000 de metri din 3000 cat avea ea!

    Am cautat mesteri si am dat de o echipa care lucra la o casa in comuna berceni!

    Am tocmit cu ea manopera si am scos pretul la 250 de milioane(vechi) la rosu pana la tabla, inclusiv cu tabla pusa!

    Casa am facut-o aproape identica cu o casa pe care mesterii au mai facut-o pentru ca ei o stiau foarte bine si asa am scapat de pretul mare al unui arhitect!
    Casa am vazut-o in comuna cernica!

    Diferenta intre csa din cernica si cea care am facut-o eu este ca lipsesc balcoanele de la dormitoare, subsolul si terasele!

    Ei bine s-au apucat de treaba prin vara spre toamna si usor usor o sa va prezint poze ca sa va da-ti si seama!

    Pozele le-am facut si eu cand mi-am adus aminte si nu am fost chiar asa profesionist sa le fac exact pe etape si foarte multe!

    Dar cat de cat am cateva poze din fiecare etapa!

    O sa incep cu inceputul:
    Fișiere Atașate
  • Dogy
    Incepator
    • 04.sep.2012
    • 44

    #2
    Răspuns la: Casuta mea!

    Continuarea!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Dogy
      Incepator
      • 04.sep.2012
      • 44

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

      Continuarea!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Dogy
        Incepator
        • 04.sep.2012
        • 44

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

        Urmatoarele!
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Dogy
          Incepator
          • 04.sep.2012
          • 44

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

          Urmatoarele!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Dogy
            Incepator
            • 04.sep.2012
            • 44

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

            Scuze pentru nedetalierea operatiilor si pozele putin harababura dar in hardul meu sunt ravasite complet si incerc cat de cat sa le ordonez!

            Aici se lucra la etaj si parter unde faceam in pararel instalatia sanitara si instalatia trifazica de curent!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Dogy
              Incepator
              • 04.sep.2012
              • 44

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

              Continuarea!
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Dogy
                Incepator
                • 04.sep.2012
                • 44

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: C

                Ei bine ca la orice casa care urmeaza a fi locuita am zis sa-mi iau si un caine pe masura si asa am adus un membru nou pe langa acel boxer care il aveam deja

                Este un pui de caucazian care il voi mai arata prin poze care acum a ajuns cat un vitel

                Daca va intrebati de acele 2 poze cu o groapa mare , ei bine este viitoarea fosa septica!

                Voi mai adauga poze cu ea si cu restul casei dar mor de somn acum si voi continua maine
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1044

                  #9
                  Răspuns la: Casuta mea!

                  Foarte frumos, felicitari, vad ca totul ai turnat la betoniera, facut manual, nu ai putut aduce betonul cu cifa ? Doar intreb....

                  Comentariu

                  • jidanu
                    Membru marcant
                    • 13.ian.2011
                    • 690

                    #10
                    Răspuns la: Casuta mea!

                    Salut,bine ai venit! Felicitari pt casa si sa-ti traiasca ,,animalutele''!

                    Comentariu

                    • Dogy
                      Incepator
                      • 04.sep.2012
                      • 44

                      #11
                      Răspuns la: Casuta mea!

                      Salutare, au turnat la mana parterul , fundatia, stalpii de sustinere si grinzile!

                      Si placa de la etaj am adus Camion cu cifa!

                      Am iesit mai ieftin asa la mana si eu sincer dupa 25 de ani de stat la bloc habar nu aveam cum stau treburile cu casa, amenajari si constructii! si mai mult am fost ghidat de ei!

                      Multumesc pentru urari, am multe poze cu ea dar incerc sa pun cat mai mult pe etape, ca dupa 5 ani de cand am inceput casa nu mai stiu bine cu pozele cum le-am facut!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Dogy
                        Incepator
                        • 04.sep.2012
                        • 44

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

                        Ca si centrala am luat una pe gaezificare de 45 de kw! Orlan, cu tevile toate din cupru!

                        O sa vedeti mai tarziu ca mi-am luat teapa cu instalatorul ca mi-a subdimensionat tevile de la centrala, dar spre norocul meu erau doar cele de langa centrala si am putut sa chem alt mester si mi le-a refacut cum trebuie!

                        Mai traziu in poze o sa vedeti si un puffer pe care l-am cumparat acum un an pentru centrala de 800 de litrii deoarece centrala nu are un sistem ca si la gaz in cazul in care a ajuns la temperatura dorita in acsa sa opreasca lemnele si caldura care o mai afceau lemnele in plus era irosita ca nu aveam unde sa o stochez! Acum acel puffer a rezolvat problema si pot avea caldura in casa exact ca la gaz, daca vreau 18 grade sau 22 sau cat imi doresc el stie sa o faca prin acel puffer si un sistem de comanda din casa!
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Dogy
                          Incepator
                          • 04.sep.2012
                          • 44

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

                          Camera centralei am facut-o din BCA si nu am izolat-o dar poate pe viitor ii voi pune pentru ca acolo imi voi tine pisicile sculele si ajuta si la mentinerea temperaturii in puffar cat mai mare!

                          Eu de ex acum dupa ce am si acel puffer si a fost reglata perfect bag o data seara la 8 full 80% lemne si 20% carbuni ma ma tine pana a doua zi de dimineata la 9-10! Asta daca vreau in casa 20 de grade, api la 10 dimineata mai bag 2 lemne pe foc si setez temperatura in casa la 18 grade si acele 2 lemne ma tin pana seara cand iara umplu centrala full!

                          Acele 2 grade care le dau ma jos fac centrala sa mearga la minim iar daca vreau in casa sa am 24 de grade de ex caldura ma tine de la 8 seara pana la 6 dimineata!
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            #14
                            Răspuns la: Casuta mea!

                            Foarte frumos,
                            Centrala e foarte buna ! Poti sa-mi spui te rog ca dimensiuni are vasul de acumulare ? Merci ! Poze la cos, poti pune ?

                            Comentariu

                            • Dogy
                              Incepator
                              • 04.sep.2012
                              • 44

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casuta mea!

                              Toate tevile le-am tras prin sapa si am 2 distribuitoare , unul la parter si unul la etaj pentru calorifere!

                              iar izolatia pe casa este de 10 cm si isi este super ca la mama de ex este de 5 izolatia si se cam simte la cat de mult poate sa pastreze casa caldura! Ea baga mai des la foc dar acum ea nu are nici puffer si e putin mai complicat, ba e prea cald ba e prea frig cand nu baga si prefera sa bage mai des la foc !
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...