Casa de vacanta in Moldova

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vebioteh
    Incepator
    • 06.nov.2013
    • 40

    Casa de vacanta in Moldova

    Buna ziua,

    ce spuneti despre realizarea unei case de vacanta in Moldova?
    Eu sunt din Bucuresti, iar bunicul meu mi-a lasat ceva pamant.
    Merita facut asa ceva? Ceva simplu pentru a sta in luna august si in restul zilelor libere.
    Comparativ cu Valea Prahovei, ce parere aveti?

    Multumesc.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

    Adica in ce sens comparativ cu Valea Prahovei? Aici este vorba despre o alegere bazata pur pe motive personale. Eu, spre exemplu, ma plimb cu mare placere prin cateva localitati din Valea Prahovei (care a devenit, practic, un bulevard), dar nu mi-as dori o casa de vacanta acolo. Pe termen lung, nu-mi place aglomeratia. In plus, Valea Prahovei este (nejustificat de) costisitoare si ca bani si ca timp petrecut in trafic ca sa ajungi acolo in sfarsit de saptamana; parerea mea ... Daca prin Valea Prahovei intelegi insa zona mai jos, pe langa Campina, ei bine, am vazut niste locuri de vis prin Alunis, Drajne (adica de sus si de jos ... ) si spre Slanic. Numai ca asta este un alt gen de "distractie". Pe de alta parte, si anumite zone din Molodova imi par raiul pe pamant.
    Prea putine date si prea multe criterii

    In alta ordine de idei, depinde unde anume in Moldova este terenul. Din experienta mai multor prieteni de-ai mei: o casa de vacanta la mai mult de 200km departare va fi folosita din ce in ce mai rar dupa ce se mai stege bucuria noutatii.

    Si depinde, desigur, de ceea ce vrei de la aceasta casa de vacanta. Si asta numai tu o stii si o poti hotari.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

      Extrapoland un pic, ar fi util sa avem un pic de informatii privind cazari, adrese, impresii si locuri turistice... o "ramura" separata pe acest forum. Deja ma gandesc la vacanta !

      Comentariu

      • vebioteh
        Incepator
        • 06.nov.2013
        • 40

        #4
        Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

        Multumesc pentru raspuns. Localizarea exacta ar fi la 20 de km de Suceava spre Botosani, la 10 km de casa natala a lui M. Eminescu. Este vorba de 1 hectar de pamant intra si extravilan, totul in acelasi loc, cu iesire directa la drumul judetean. Ideea ar fi, se aude ceva de un inceput al autostrazii Moldova, spre Suceava, daca merita sa ai ceva pentru a sta in luna august, in principal, comparativ cu Valea Prahovei, unde as putea merge saptamanal. Ideea ca poti sa iti faci, o livada de exemplu, merita comparativ cu relaxarea din Valea Prahovei. Idea mea era sa imbin relaxarea cu placerea de a manca, nu neaparat de a face o afacere, ceva facut de mana ta si care nu necesita o atentie zilnica.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

          Ehe, puteti face o casa de vacanta, dar numai dumneavoastra stiti cam ce si cum. Ce pot eu sa va spun: agricultura, legumicultura, chiar si pomicultura nu se pot face numai in weekend !

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

            Postat în original de spik1
            ....agricultura, legumicultura, chiar si pomicultura nu se pot face numai in weekend !
            Lege. Odata ploua, odata ninge, odata nu ai chef, odata..............prea multe variabile.
            Cu respect.

            Comentariu

            • mesk38
              Membru
              • 02.apr.2006
              • 131

              #7
              Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

              Multe variabile aveti in ,,ecuatie,,...
              Depinde de multi factori.....
              Si eu locuiesc la circa 300 Km de plaiurile natale.....
              Am refacut casa batranesca....insa distanta isi spune din ce in ce mai mult - cuvantul.....

              Totul depinde de Dvs....locatia insa e frumosa.....

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

                Sa va spun si eu cum vad lucrurile : la inceput veti fi entuziasmat dar odata cu trecerea anilor tot ce veti investi acolo se va face praf , veti merge rar din cauza ca veti dori sa vedeti si altceva ; eu am la 80 km de unde locuiesc , cateva ha si nu ma indur sa fac ceva pentru ca ar insemna sa merg cat de des pot si as fi "legat " de zona respectiva vrand - nevrand ; nu uitati ca traim in Romania ( tara hotilor - cu parere de rau dar asta este realitatea ) , daca aveti posibilitatea sa faceti un schimb cu ceva mult mai aproape atunci ar merita , altfel nu prea .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #9
                  Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

                  O casa de vacanta nu inseamna 1 saptamana sau o luna pe an. Ar trebui sa fie cineva care sa aiba grija de ea, sa intretina livada sau ce aveti prin curte.
                  Daca este o zona turistica si exista posibilitati, de ce nu o pensiune?
                  In acest fel aveti atat casa de vacanta cat si o mica afacere dar tot va trebuie personal minim, de incredere.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • vebioteh
                    Incepator
                    • 06.nov.2013
                    • 40

                    #10
                    Răspuns la: Casa de vacanta in Moldova

                    Casa de vacanta din 2 containere in MoldovaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_001773.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	412,2 KB 
ID:	615864
                    Ultima editare de vebioteh; 19.apr.2014, 18:25. Motiv: Inserare imagine

                    Comentariu

                    Procesare...