Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Anturaju93
    Incepator
    • 09.aug.2011
    • 10

    #16
    Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

    Proprietarul mi-a spus ca are autorizatie de constructie, casa este racordata la curent electric si exista put de apa (nu am mai pus poze cu el) si daca am inteles eu bine apa este trasa pana in casa in baie si bucatarie. Nu-mi convine ca este la 12 km de orasul unde locuiesc si lucrez eu in prezent, iar casa este situata undeva pe un deal, la sat, deci drum anevoios , neasfaltat si ingust (ulita), dar se poate ajunge cu masina pana in curtea casei. Chiar daca are apa trasa, cred ca sigur or sa fie probleme cu presiunea de apa acolo pe dealul ala, din cauza consumului celor din vale. Nu stiu daca exista internet in acea zona acolo, sau daca drumul mai este practicabil iarna.
    Pretul este negociabil, deci mai pot ciupi ceva din cei 20k euro, dar terenul pe care se afla casa nu este ingradit, deci din nou alte cheltuieli. Gaze daca erau acolo o luam sigur, asa ma mai gandesc...

    Comentariu

    • Radulian
      Membru Marcant
      • 03.apr.2012
      • 319

      #17
      Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

      In ce zona este?

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #18
        Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

        Postat în original de coby
        sa lasam presupunerile la o parte .
        Nici un structurist nu va accepta turnarea unei placi fara grinzi care sa se sprijine pe stalpi.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6866

          #19
          Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

          Postat în original de fanero
          Nici un structurist nu va accepta turnarea unei placi fara grinzi care sa se sprijine pe stalpi.
          Aici va contrazic si va spun de ce : depinde de proiectul de rezistenta al casei . Va dau si un exemplu , casa mea , nu are nici un stalp de beton , iar placa este turnata conform proiectului ( s a facut cu un diriginte de santier si cu o firma = inainte de turnare s au facut toate inspectiile vizuale si masuratorile necesare ) , proiect facut de o firma de renume din cluj napoca . Casa are 3 nivele , bca ytong de 39,5 grosime ...
          Sfatul meu este sa nu aruncati vorbe daca nu cunosteti toate datele pt ca se poate sa gresiti .
          Numa bine .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3524

            #20
            Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

            faza cu usa de la intrare, nici eu n-am inteles-o.....

            Comentariu

            • Radulian
              Membru Marcant
              • 03.apr.2012
              • 319

              #21
              Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

              Este vorba de o prispa in fata casei.. prispa pe care va ajunge apa de ploaie, zapada, si usa trebuia ridicata putin, astfel "au aparut" 2 trepte, momentan nerealizate
              Ultima editare de Radulian; 08.ian.2014, 20:21.

              Comentariu

              • livy
                Incepator
                • 07.ian.2014
                • 8

                #22
                Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                Avand in vedere situatia descrisa de dumneavoastra mai sus nu va-ti gandit sa v-o construiti in regie proprie?va spun sincer eu cam cu 25000 mi-am ridicato singur la rosu am si avantajul ca lucrez de multi ani in domeniu.trebuie sa va mai ganditi si la teren la proiect si unele cheltuieli impreviste.luati-o cu calm ganditiva multa inspiratie si succes

                Comentariu

                • Anturaju93
                  Incepator
                  • 09.aug.2011
                  • 10

                  #23
                  Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                  eu sunt proprietarul unui apartamet cu 2 camere, renovat complet in urma cu doi ani, deci nu stau in apa (gratie bunicii mele). Nu ma grabesc si avand in vedere situatia financiara precara, nu se grabeste nimeni. Adevarat este ca nu imi place galagia, praful si aglomeratia de la oras, din acest motiv caut o casa, dar bugetul meu maxim ar fi de 30-33k euro.

                  Comentariu

                  • Radulian
                    Membru Marcant
                    • 03.apr.2012
                    • 319

                    #24
                    Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                    Nu stiu din ce zona sunteti, insa am vazut case de 110 mp, p+mansarda, la 52,000 euro, la cheie, langa Bucuresti.
                    Nu sunt senzatia senzatiei... insa sunt mai aratoase si fara supar pe cineva.. au toti stalpii si toate grinzile la locul lor.

                    Comentariu

                    • Anturaju93
                      Incepator
                      • 09.aug.2011
                      • 10

                      #25
                      Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                      casa este intr-un sat din judetul Bacau preturile "ar trebui" sa fie altele.

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2491

                        #26
                        Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                        Postat în original de coby
                        casa mea, nu are nici un stalp de beton, iar placa este turnata conform proiectului
                        Casa are 3 nivele, bca ytong de 39,5 grosime ...
                        Poate aveti dreptate. Insa nu discutam despre o casa construita cu caramida portanta.
                        Tare asi vrea sa gresesc si dupa un cutremur ca ala din martie 1977.

                        @Anturaju93 - imi cer scuze ca am deviat de la subiectul topicului

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2491

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                          Postat în original de Radulian
                          Este vorba de o prispa in fata casei.. prispa pe care va ajunge apa de ploaie, zapada, si usa trebuia ridicata putin, astfel "au aparut" 2 trepte, momentan nerealizate
                          Tot nu inteleg.
                          Si unde se ajunge urcand cele doua trepte?
                          La ce nivel este podeaua din hol?

                          Comentariu

                          • Radulian
                            Membru Marcant
                            • 03.apr.2012
                            • 319

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                            Postat în original de fanero
                            Tot nu inteleg.
                            Si unde se ajunge urcand cele doua trepte?
                            La ce nivel este podeaua din hol?
                            Aici m-am blocat. Poate incalzire prin pardoseala si o sapa exagerat de mare cu izolatie pe masura.

                            (am insistat cu posturile astazi in speranta ca am sa depasesc cifra 100, "incepator")

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2491

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                              Postat în original de Radulian
                              Poate incalzire prin pardoseala si o sapa exagerat de mare cu izolatie pe masura
                              Mai incearca.

                              Fara sa supar pe nimeni eu asi numi-o greseala de constructie.
                              Daca te uiti la toate pozele o sa vezi ca usa de intrare prin spate este la alt nivel. Mult mai jos.
                              Si usile din interior sunt montate la un nivel mult mai jos.
                              Iar la interior, intr-o camera, a fost turnata sapa.
                              Ultima editare de fanero; 08.ian.2014, 23:03.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6866

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                                Postat în original de fanero
                                Mai incearca.

                                Fara sa supar pe nimeni eu asi numi-o greseala de constructie.
                                Daca te uiti la toate pozele o sa vezi ca usa de intrare prin spate este la alt nivel. Mult mai jos.
                                Si usile din interior sunt montate la un nivel mult mai jos.
                                Iar la interior, intr-o camera, a fost turnata sapa.
                                Nu e un defect care nu poate fi remediat cu usurinta !

                                Pana una alta casa in sine ( care nu este gata deci mai e de lucru pe la ea ) merita banii ; ca sunt carcotasi care vor sa fie si poleita cu aur la pretul asta , de astia vor fi mereu ...
                                Fara suparare pt cei carcotasi dar astept cu nerabdare sa va vad la terminarea "casutelor voastre " caci fata de cea prezentata -care este o vila- nu aveti termen de comparatie = dupa ce trageti linie , care cat a cheltuit - sper sa fie postat adevarul , parca vad ca ajungeti la peste 50 k euro doar ca suprafata construita fara teren aferent .
                                Mai bine l ati sfatui cum ar putea face sa termine acea vila in bani cat mai putini si cu un finisaj cat mai decent = parerea mea !
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...