Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Anturaju93
    Incepator
    • 09.aug.2011
    • 10

    Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

    Salut.
    Intentionez ca cumpar o casa la rosu, din bca, asa cum se vede in pozele disponibile in linkul de mai jos si as vrea sa stiu de ce suma as avea nevoie pentru a face aceasta casa locuibila.
    Link poze --> https://www.dropbox.com/sh/3xw8ysy34pzrr76/mlXnXSQRBc
    Va rog, pentru fiecare etapa, precizati si sumele de bani necesare (estimari aproximative).
    Daca am postat intr-o categorie gresita, rog moderatorii sa mute postarea in categoria corecta.
    Ultima editare de Anturaju93; 07.ian.2014, 21:01. Motiv: corectare link
  • Radulian
    Membru Marcant
    • 03.apr.2012
    • 317

    #2
    Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

    Depinde foarte mult cat de pretentios esti, pe mine de la rosul la faza .. sa spunem gri, cu izolatie, sape turnate, instalatii, gard, fosa, etc. si prima mana de lavabila data.. m-a dus la 38000 mii euro cred ca inca 20000 euro si ma mut. Insa sunt convins ca cu jumatate din suma ma puteam muta daca nu eram asa de "pretentios".

    Insa mare atentie ce cumperi, vad ca intre etaje nu prea exista grinda, cel putin la pozele cu spatele casei... este doar placa intre parter si etaj....

    Comentariu

    • livy
      Incepator
      • 07.ian.2014
      • 8

      #3
      Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0746.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	81,1 KB 
ID:	614603Domnul Radulian are dreptate in ceea ce priveste fotografiile cu spatele casei... iar costurile pentru finalizare sunt relative in functie de gusturi si pretentii.Va spun din experienta proprie lucrez in comunitate de 12 ani in acelasi domeniu al constructiilor iar pe mine m-a costat pana acum vreo 80000 euro si pentru finalizare mai necesita inca 40000 desi sant intr-un stadiu destul de bun...va doresc mult succes...

      Comentariu

      • Anturaju93
        Incepator
        • 09.aug.2011
        • 10

        #4
        Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

        Am adaugat mai multe poze, casa este construita din 2010 dar proprietarul nu mai are bani sa o termine. Pretentios nu sunt, ca nu imi permit. Multe dintre lucrari le voi face in regim de DIY, ajutat de prieteni. Pentru inceput as vrea sa o termoizolez (in regim DIY), montare centrala pe lemne, montare tamplaria lipsa, tencuire si finisare interior la parter, gresie, faianta si pachet tot la parter. Cat ar costa instalatia completa + manopera pentru o centrala pe lemne in toata casa (camere) ?

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6698

          #5
          Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

          Daca sunteti priceput si nepretentios si veti executa lucrarile de finisaje cu ajutorul prietenilor puteti finisa destul de ieftin ; depinde ce lucrari trebuie facute cu persoane autorizate si ce pot fi facute DIY . Insa o aproximare a pretului de investitie este pur teoretic intru cat datele difera in functie de distanta pt achizitie materiale , pricepere , cost materiale daca exista canalizare , proiect apa/gaz/bransament curent ....
          Ultima editare de coby; 08.ian.2014, 00:12.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • livy
            Incepator
            • 07.ian.2014
            • 8

            #6
            Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

            Eu cred ca un 15000 v-ar fi suficient pentru ce ati citat dumneavoastra mai sus termoizolatii centrala tamplarie tencuiala finisaje gresie faianta si parchet.mana de lucru o puneti d-voastra si prietenii asa mai economisiti.va spun sincer sunt si eu cam in aceeasi situatie ca si d-voastra si am invatat ceva adica de multe ori socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa asa ca mi-am zis imi trebuie 10000 euro pe nivel mai bine sa-mi ramana decat sa nu-mi ajunga.va doresc mult spor la treaba si succes dar daca doriti ceva preturi informativeca sa va faceti o idee intrati pe catalogul de la dedeman au afisate preturi sunt cam scumpi dar e doar o idee.mai bine sa vedeti preturile reale si daca reusiti sa gasiti aceleasi produse sau asemanatoare in alta parte veti fi cu siguranta mult mai satisfacut.din nou succes....

            Comentariu

            • Sandu_T
              Membru Marcant
              • 18.nov.2011
              • 313

              #7
              Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

              Postat în original de Anturaju93
              Am adaugat mai multe poze, casa este construita din 2010 dar proprietarul nu mai are bani sa o termine.
              Întrebările sunt prea generaliste pentru a da cineva un răspuns concret. Ce fel de centrală? Cu sau fără gazeificare?
              Finisajele costă în funcție de cât de prost a fost făcută construcția. Din poze văd că lipsesc niște stâlpi. În poza 12 este o deschidere de aproape 7 metri fără stâlp intermediar. În poza 7 iar lipsește stâlp la mansardă. Întrebare: s-a turnat placă și între pod și mansardă?
              La parter parcă nu s-a turnat placă, sau mă înșel? E doar umplutură de pâmânt?
              Referitor la finisaje, dacă sunt pereți strâmbi vor intra mulți bani la îndreptat...
              Țevile la sistemele de canalizare/alimentare apă/termic au fost montate? Văd că electric este o parte... De curiozitate, cât costă construcția din poze?
              Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

              Comentariu

              • Anturaju93
                Incepator
                • 09.aug.2011
                • 10

                #8
                Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                As prefera o centrala fara gazeificare, pentru ca suporta orice fel de lemne, nu cred ca am de unde sa procur momentan lemne uscate de 2 ani.
                Din ce am vazut eu la fata locului, peretii sunt drepti.
                In legatura cu lipsa stalpilor, aici nu stiu ce sa spun, poate asa a fost proiectul casei, proprietarul mi-a spus ca mai trebuia construita o camera in spatele case, unde este sapat, dar din nou lipsa banilor l-a impiedicat sa mai faca aceasta.
                Nu am fost inauntrul casei , cred ca este placa intre pod si mansarda .... si la parter este placa.
                Pretul constructiei si al terenului aferent de 2700 mp. este de 20.000 euro negociabil.

                Comentariu

                • Radulian
                  Membru Marcant
                  • 03.apr.2012
                  • 317

                  #9
                  Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                  Eu sincer, genul mai carcotas si mai cumpatat, nu as cumpara aceasta casa, si mai ales nu as baga bani.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6698

                    #10
                    Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                    Postat în original de Radulian
                    Eu sincer, genul mai carcotas si mai cumpatat, nu as cumpara aceasta casa, si mai ales nu as baga bani.

                    Daca exista autorizatie de construire , acte in regula , casa cu terenul aferent , merita 20 k euro ; insa este de verificat inainte daca tot ce s a executat pana acuma este conform proiectului .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2295

                      #11
                      Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                      Postat în original de Anturaju93
                      As prefera o centrala fara gazeificare, pentru ca suporta orice fel de lemne, nu cred ca am de unde sa procur momentan lemne uscate de 2 ani.
                      Oameni buni, de unde mentalitatea aceasta?
                      Si in centrala cu gazeificare pot arde lemne cu umiditate ridicata, doar ca si in aceasta, ca si in centrala "clasica" randamentul scade drastic.
                      Chiar si asa, centrala cu gazeificare cred ca are castig de cauza in cazul lemnelor mai ude datorita arderii mult mai calitative decat in centrala clascia
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2107

                        #12
                        Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                        Postat în original de coby
                        de verificat inainte daca tot ce s a executat pana acuma este conform proiectului .
                        Dupa ce se vede in poze, nu pare a fi executat dupa un proiect.

                        Am si eu o intrebare referitoare la usa de la intrare (foto 5).
                        In fata casei a fost lasata o mica terasa.
                        De ce este usa urcata asa sus. O sa fie doua trepte acolo?
                        O sa se urce si apoi o sa se coboare in casa?
                        Sincer nu inteleg.

                        Si ca sa fiu si eu carcotas, sunt de accord cu Radulian.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6698

                          #13
                          Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                          Degeaba sunteti carcotasi daca nu sunteti obiectivi ; casa este excelenta , iar pretul de asemenea - daca are proiect si autorizatie ! As vrea sa vad care din cei carcotasi pot construi o asemenea casa pana la stadiul actual , cu 20 000 euro ? Sau poate nu e "carcoteala" ci doar invidie ?
                          @fanero : ca nu pare construita dupa un proiect este doar o parere atata timp cat nu stiti cu siguranta ; sa lasam presupunerile la o parte .
                          @ radulian : cat v a costat pe dvs casa pana la faza in care este aceasta casa prezentata ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Radulian
                            Membru Marcant
                            • 03.apr.2012
                            • 317

                            #14
                            Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                            26000 euro pe mine in aceasi faza, insa am avut in plus curent trifazi si put in banii astia.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6698

                              #15
                              Răspuns la: Casa la rosu - cat ar costa finalizarea ei ?

                              Deci tinand cont ca nu a facut nimic pana acum = fara nici un stres , cu diferenta de 6000 de euro isi face si put si trifazic si are si un teren generos langa casa ; e ok , nu ? Daca ar fi in cluj napoca asa ceva m as baga instant s o cumpar
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...