Planuri de viitor cu casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Florin Pintilie
    Incepator
    • 19.mar.2015
    • 21

    #16
    Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

    bine ca ma atentionati,ptr ca el a lucrat in constructii prin strainatatesi ma gandeam ca si-a insusit ceva notiuni,dar se vede ca nu,eu nu ma pricep,nu sunt in domeniu,am crezut ca a facut o treaba buna,oricum ca model si suprafata nu i-mi place,eu am pus pozele sa exemplific ce casa mare se poate face cu banii aia,acum ca nu a respectat el normele de constructii,e treaba lui,eu o sa fac totul ca la carte,doar ca va fi o casa m-ai mica sa o pot termina in 2,maxim 3 ani

    Comentariu

    • smeagle
      Membru Marcant
      • 15.ian.2013
      • 550

      #17
      Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

      acum ca stim cote as putea sa spun ca te poate costa la cheie in jur de 40.000 e , iar la o casa de zidarie se pun stalpii la 2,5 - 3 m unul de altul , nu doar pe colturi ca la casa prietenului ... dar structura o sa-ti apara in proiect

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #18
        Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

        Postat în original de Florin Pintilie
        ....,eu nu ma pricep,nu sunt in domeniu,am crezut ca a facut o treaba buna
        Daca e facuta dupa un proiect autorizat e facuta bine , restul opiniilor pe " nevazute " sunt relative ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3524

          #19
          Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

          Postat în original de Florin Pintilie
          .........a el a lucrat in constructii prin strainatatesi ma gandeam ca si-a insusit ceva notiuni,.........
          de ce aveti impresia ca cei care lucreaza afara sunt perfectionisti? s-au mai vazut pe aici....
          oricum este nevoie de un proiect pe care trebuie sa-l si respecti...

          Comentariu

          • Florin Pintilie
            Incepator
            • 19.mar.2015
            • 21

            #20
            Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

            eu ma ghidam pe ideea ca el lucreaza in constructii si macar la el o sa faca treaba buna si nu ,,buleala,,

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2394

              #21
              Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

              Postat în original de Florin Pintilie
              eu ma ghidam pe ideea ca el lucreaza in constructii si macar la el o sa faca treaba buna si nu ,,buleala,,
              Sunt multe lucruri care in afara se aplica iar la noi nu, si viceversa.

              Nu poti construi o casa dupa proiect din afara caci anumite reguli se aplica acolo si se tine cont de anumiti factori.

              Hotarati-va asupra modelului, discutati cu un arhitect. Apoi, mergeti cu proiectul la un structurist care va v-a face structura de rezistenta si necesarul de materiale. Discutati cu el daca va poate fi diriginte de santier si tineti cont de sfaturile lui.

              Apoi, cu toate cele mergeti si scoateti autorizatia de constructie.

              Dupa fiecare etapa (fie ca realizati casa in regie proprie ori cu firma), chemati dirigintele la verificare.

              Altceva .... puneti accent pe termoizolatie, pretul instalatiei de incalzire si facturile aferente vor fi mai mici cu cat creste grosimea acesteia (termoiozlatiei).
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • smeagle
                Membru Marcant
                • 15.ian.2013
                • 550

                #22
                Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                daca cineva a lucrat afara sau si in tara si este un bun meserias , asta nu inseamna ca este si arhitect sau inginer structurist , si nici invers , este ca si cum mecanicul care repara masina o si proiecteaza , asta nu se va intampla niciodata , fiecare are rolul lui ...

                Comentariu

                • Florin Pintilie
                  Incepator
                  • 19.mar.2015
                  • 21

                  #23
                  Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                  M-ai revin cu cateva poze de la o casa construita cu 19 mii euro pana la stadiul ala,ce parere avetiClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10712989_357121927782677_5643148282018196834_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	93,5 KB 
ID:	621076 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1150982_342749869219883_1159123055242167624_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	60,8 KB 
ID:	621077Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10482287_342749549219915_496646962197962034_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	30,7 KB 
ID:	621078,in regie proprie.Si o alta intrebare,daca eu am65 mp utili,ce suprafata construita voi avea?

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6868

                    #24
                    Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                    Postat în original de Florin Pintilie
                    ....Si o alta intrebare,daca eu am65 mp utili,ce suprafata construita voi avea?
                    Dupa ce veti avea proiectul autorizat veti afla cu exactitate .
                    Ca exemplu : exista o diferenta de suprafata construita ( mica dar exista ) intre o casa din bca de 50 cm si o casa din caramida de 30 cm ambele cu suprafata utila de 65 mp . Teoretic se calculeaza dupa cotele fundatiei dar sunt si cazuri exceptionale ..
                    Ultima editare de coby; 25.mar.2015, 12:22.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • sorin333
                      Incepator
                      • 24.mar.2015
                      • 35

                      #25
                      Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                      Amice, ce ai lucrat in Italia ? Chiar dacă construiesti la tara vei avea nevoie de hartii si aprobarile de rigoare. Cu prețul probabil vei ajunge la 23-28000€. Depinde de mulți factori.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6868

                        #26
                        Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                        Postat în original de sorin333
                        Amice, ce ai lucrat in Italia ? Chiar dacă construiesti la tara vei avea nevoie de hartii si aprobarile de rigoare. Cu prețul probabil vei ajunge la 23-28000€. Depinde de mulți factori.
                        Nu cred ca e relevant ce a lucrat dansul in strainatate ;
                        P.S sunteti putin cam incisiv cu postarile si adevarul este ca nu se doreste genul asta de discutii pe forum ...
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2494

                          #27
                          Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                          Postat în original de coby
                          sunteti putin cam incisiv cu postarile si adevarul este ca nu se doreste genul asta de discutii pe forum ...
                          Dar care gen sunt apreciate pe Forum, domnule profesor?
                          Cele in care nu se spune nimic sau cele in care se discuta off topic?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6868

                            #28
                            Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                            Postat în original de fanero
                            Dar care gen sunt apreciate pe Forum, domnule profesor?
                            Cele in care nu se spune nimic sau cele in care se discuta off topic?
                            Cand te exprimi cu " amice " la o persoana cu care n ai avut contact in viata ta nici pe forum nici nicaieri ... si mai pui si intrebari impertinente - poate sunt pe placul dvs ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Florin Pintilie
                              Incepator
                              • 19.mar.2015
                              • 21

                              #29
                              Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                              Postat în original de sorin333
                              Amice, ce ai lucrat in Italia ? Chiar dacă construiesti la tara vei avea nevoie de hartii si aprobarile de rigoare. Cu prețul probabil vei ajunge la 23-28000€. Depinde de mulți factori.
                              De ce ar conta ce lucrez eu in Italia?Eu am postat pe acest topic ptr a primi sfaturi,ma gandesc ca eu nu voi avea nevoie de aprobare gaz,apa canal,plus ca la tara avizele se obtit m-ai usor,iar in ce priveste materialele de constructii,in partea astea a moldovei,cred ca sunt m-ai ieftine decat daca le-as cumpara de la Ploiesti,Cluj,Bucuresti,Timisoara+ca o echipa de meseriasi din zona costa m-ai putin,ci 15-17 mii lei manopera se ridica o casa de felul acela

                              Comentariu

                              • Florin Pintilie
                                Incepator
                                • 19.mar.2015
                                • 21

                                #30
                                Răspuns la: Planuri de viitor cu casa

                                am ajuns cu sotia si la un numitor comun in ceea ce priveste compartimentarea camerelor in casa,asa ca atasez o schita gasita pe net,cu mentiunea ca o sa sufere modificari,baile vor fi una supra alteia,bucataria va fi inchisa,si ca metraj sa aiba cam 55-60mp pe nivel
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...